Na co se v současné době zaměstnavatelé (a vlastně i zaměstnanci) ptají vůbec nejvíce, jsou samozřejmě otázky vztahující se k problémům, které do pracovněprávní praxe přinesla pandemie COVID-19. Mezi těmito otázkami vévodí (alespoň tedy u zaměstnavatelů z tzv. mzdové sféry) logicky ty, které se týkají finanční podpory zaměstnavatele prostřednictvím cíleného programu podpory zaměstnanosti příznačně nazvaného „Antivirus“ a v té souvislosti povahy překážek v práci, jejichž existence může – za splnění dalších podmínek – právo na takovou podporu založit.
Zapomínat nelze ale ani na další oblasti, kterých se stávající situace také dotýká a v nichž může správná aplikace právní úpravy rovněž činit potíže. Vybrali jsme pár takových případů formou otázek a odpovědí a věříme, že pomohou zaměstnavatelům lépe se zorientovat. Rozdělili jsme je tematicky do dvou okruhů – 1. dovolená a 2. skončení pracovního poměru.
Dovolená
Jedním z důležitých práv zaměstnance v pracovním poměru je jeho právo na dovolenou. Co musí zaměstnanec splnit, aby mu právo na dovolenou vzniklo, jaké jsou druhy dovolené, jak je to s její výměrou, co musí zaměstnavatel respektovat při určování čerpání dovolené atd., upravují ustanovení § 211 a násl. zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů.
Netřeba zastírat, že jedním ze způsobů, jak se mnozí zaměstnavatelé snažili či snaží překonat problémy vyvolané pandemií koronaviru v rovině pracovněprávních vztahů, je určení čerpání dovolené. S tím souvisí např. otázka, co lze pro účely dovolené považovat za výkon práce, jaký je vztah mezi dovolenou a překážkami v práci (ať už na straně zaměstnance, nebo na straně zaměstnavatele) nebo kterými principy se musí zaměstnavatel při určování konkrétní části dovolené řídit.
Karanténa, péče o dítě a dovolená
S oběma z výše uvedených překážek v práci se zaměstnavatelé setkali doposud jen zcela výjimečně. Protiepidemiologická opatření vedla ale k tomu, že řadě zaměstnanců byla nařízena karanténa a mnohé zaměstnance musel zaměstnavatel omluvit ze zaměstnání (poskytnout jim ve smyslu ustanovení § 191 zákoníku práce pracovní volno) z důvodu jejich péče o dítě, které nemůže navštěvovat školu či předškolní zařízení, protože došlo k jejich „uzavření“ pro standardní výuku. Na co se zaměstnavatelé mj. ptají?
Otázka č. 1
Jak se posuzuje doba karantény a doba péče o dítě pro účely dovolené? Jako doba odpracovaná, nebo doba zameškaná?
Odpověď:
Vedle faktického výk