Zdravotní pojištění - pracovněprávní vztahy a Úřad práce

Vydáno: 14 minut čtení

Období registrace pojištěnce na Úřadě práce hraje (nejen) ve zdravotním pojištění významnou roli. Pokud je totiž pojištěnec evidován na Úřadě práce jako uchazeč o zaměstnání, stává se od data registrace osobou, za kterou platí pojistné na zdravotní pojištění stát, tudíž se na něho po celé období registrace nevztahuje povinnost placení pojistného. Jakmile je však uchazeč o zaměstnání z této evidence vyřazen, dostává se do situace, kdy si musí (od následujícího kalendářního měsíce) řešit ve zdravotním pojištění svůj pojistný vztah.

V následujícím textu je položen důraz na roli zaměstnání, nároků zaměstnanců vyplývajících ze skončeného zaměstnání, a to jak v oblasti pracovního práva, tak nemocenského pojištění nebo právní úpravy zákona o zaměstnanosti.

1. Skončení zaměstnání z pohledu pracovního práva a zdravotního pojištění

V přímé návaznosti na skončení zaměstnání jsou ze strany zaměstnance i zaměstnavatele řešeny především tyto nároky:

  • odstupné,
  • náhrada mzdy za nevyčerpanou dovolenou,
  • potvrzení o zaměstnání,
  • peněžitá pomoc v mateřství.

Jaké postupy uplatňuje v této souvislosti zaměstnavatel a jak se jednotlivé skutečnosti projevují v oblasti zdravotního pojištění u zaměstnavatele, případně u pojištěnce?

1.1 Odstupné

Odstupné jako forma kompenzace za rozvázání pracovního poměru přísluší ze zákona zaměstnanci pouze v případech rozvázání pracovního poměru dohodou nebo výpovědí z organizačních důvodů [§ 52 písm. a) až c) zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů] nebo ze zdravotních důvodů [§ 52 písm. d) zákoníku práce]. Odstupné má pomoci zaměstnanci překlenout období od skončení pracovního poměru do doby, než si bude moci zajistit další zdroj příjmů.

Odstupné se zaměstnanci obvykle vyplácí v nejbližším výplatním termínu po skončení pracovního poměru, pokud se strany nedohodnou jinak. Důsledkem vyplacení odstupného je také odsunutí (nikoli zkrácení) podpůrčí doby, po kterou je zaměstnanci poskytována podpora v nezaměstnanosti.

Zákonný nárok na výši odstupného je kodifikován v ustanovení § 67 zákoníku práce, a to ve vazbě na dobu trvání zaměstnání. Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) zákoníku práce nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně:

  1. 1násobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,
  2. 2násobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,
  3. 3násobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky.

V těchto případech se jedná o situace, kdy se zaměstnavatel ruší či přemísťuje anebo se stal zaměstnanec nadbytečným. Je-li obdobným způsobem ukončen pracovní poměr podle § 52 písm. d) zákoníku práce (pracovník nesmí konat práci z důvodu pracovního úrazu nebo onemocnění nemocí z povolání), přísluší zaměstnanci odstupné ve výši nejméně 12násobku průměrného výdělku.

V takových případech se jedná o odstupné, na které vznikl nárok podle zákoníku práce, proto se pojistné na zdravotní pojištění - bez ohledu na počet násobků průměrného výdělku - neodvede [viz § 3 odst. 2 písm. b) zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů].

1.2 Náhrada mzdy za nevyčerpanou dovolenou

Pokud nebylo zaměstnavatelem nařízeno čerpání zbylé dovolené, přísluší zaměstnanci při skončení pracovního poměru náhrada mzdy za nevyčerpanou dovolenou. Tato náhrada mzdy musí být zaměstnanci vyplacena nejpozději v den splatnosti poslední mzdy, vyplácené zaměstnanci zaměstnavatelem.

Zúčtovaná náhrada mzdy ovšem představuje příjem zdaňovaný podle § 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, proto se zahrne do vyměřovacího základu zaměstnance pro odvod pojistného.

1.3 Potvrzení o zaměstnání

Zaměstnanec má při skončení pracovního poměru nárok na vydání potvrzení o zaměstnání, a to i za situace, kdy o vydání této písemnosti nepožádá. Jedná se o dokument se základními údaji o zaměstnání za účelem jejich využití při dalším zaměstnání. V potvrzení se uvádějí údaje o zaměstnání, druhu práce, dosažené kvalifikaci a další skutečnosti podle § 313 zákoníku práce. Zaměstnavatel není oprávněn uvádět do tohoto potvrzení nejrůznější varování pro budoucího zaměstnavatele.

Pojištěnci, kteří v důsledku ukončení zaměstnání přestali být (v tomto případě konkrétně z hlediska zdravotního pojištění) zaměstnanci, mají podle právních předpisů platných ve zdravotním pojištění bezproblémově řešen svůj pojistný vztah ještě v tom měsíci, ve kterém došlo k rozvázání pracovního poměru (zániku účasti na zdravotním pojištění). Jestliže byl pracovněprávní vztah ukončen například k datu 14. 5. 2020, má pojištěnec za této situace ve zdravotním pojištění "vyřešen" měsíc květen, za období 15. 5. - 31. 5. není povinen platit žádné pojistné ani oznamovat vzniklou skutečnost zdravotní pojišťovně. Nicméně od 1. června se již musí začít zajímat o to, aby byl v rámci tohoto měsíce (a samozřejmě i měsíců následujících) registrován u zdravotní pojišťovny alespoň jeden kalendářní den v některé z těchto kategorií:

  • zaměstnanec v zaměstnání zakládajícím účast na zdravotním pojištění ve smyslu ustanovení § 5 písm. a) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů,
  • osoba samostatně výdělečně činná,
  • osoba, za kterou platí pojistné stát.

Pokud pojištěnec v průběhu měsíce června nenastoupí do zaměstnání nebo nezačne podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná, může být veden u zdravotní pojišťovny jako "státní pojištěnec" (například uchazeč o zaměstnání registrovaný na Úřadě práce). Jestliže by však nebyl v rámci celého kalendářního měsíce června ani jeden den evidován u zdravotní pojišťovny v některé ze tří výše uvedených kategorií, musel by se (v zákonné osmidenní lhůtě) přihlásit k placení pojistného jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů a zaplatit za měsíc červen pojistné 1 971 Kč.

1.4 Peněžitá pomoc v mateřství

Základní podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) je trvání zaměstnání v době nástupu na mateřskou. Nástupem se rozumí den, jenž si zaměstnankyně sama určí v období od počátku 8. až 6. týdne před očekávaným dnem porodu, případně den porodu, ke kterému došlo před nástupem na mateřskou. Jestliže si zaměstnankyně tento den v tomto období neurčí, rozumí se dnem nástupu na mateřskou počátek 6. týdne před očekávaným dnem porodu.

Nárok na dávku má i žena, která nastoupí na mateřskou po skončení zaměstnání v ochranné lhůtě 180 kalendářních dnů. Pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů zaměstnání trvalo. Další podmínkou nároku na mateřskou je také zaměstnání alespoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na mateřskou.

K nástupu zaměstnankyně na mateřskou dovolenou slouží ve zdravotním pojištění kód "M", kdy zaměstnavatel v zákonné osmidenní lhůtě oznamuje zdravotní pojišťovně její nárok na platbu pojistného státem za tuto osobu.

2. Podpora uchazečů o zaměstnání

Při skončení zaměstnání musí zaměstnavatelé i zaměstnanci (pojištěnci) řešit jak problematiku pracovněprávní včetně souvisejících nároků při podpoře v nezaměstnanosti, tak i povinnosti v oblasti zdravotního pojištění. Z pohledu zdravotního pojištění nelze zjednodušeně vycházet ze skutečnosti, že za uchazeče o zaměstnání je plátcem pojistného stát, neboť v úvahu přicházejí různé alternativy jak při skončení zaměstnání, tak v průběhu evidence na Úřadě práce nebo při opětovném nástupu do zaměstnání, což je v dalším textu rozebráno.

2.1 Skončení zaměstnání

Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči o zaměstnání, který splní požadované podmínky, vyplácí po podpůrčí dobu, která činí až:

  • 5 měsíců u uchazečů o zaměstnání do 50 let věku,
  • 8 měsíců u uchazečů o zaměstnání ve věku nad 50 let a do 55 let,
  • 11 měsíců u uchazečů o zaměstnání nad 55 let věku.

Pro délku podpůrčí doby je rozhodující věk uchazeče o zaměstnání dosažený ke dni podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Pokud zaměstnanci vzniklo v posledním zaměstnání právo na odstupné nebo obdobné plnění, poskytne se podpora v nezaměstnanosti uchazeči až po uplynutí doby, která se určí podle počtu násobků průměrného výdělku nebo měsíčního služebního příjmu, ze kterých byla odvozena minimální výše odstupného, odbytného nebo odchodného. Jinak také řečeno, kdo má nárok na odstupné (bez ohledu na to, zda mu bylo skutečně vyplaceno), nedostane po odpovídající dobu podporu v nezaměstnanosti. Tu může začít čerpat až po uplynutí doby, kterou pokrývá odstupné. Podpora se mu nicméně jen odloží na další měsíce, nekrátí se mu - pokud ovšem do vyčerpání takto posunuté podpory nenajde novou práci.

Uchazeč o zaměstnání, který před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, má nárok na podporu v nezaměstnanosti pouze ve výši 45 % průměrného měsíčního výdělku nebo vyměřovacího základu.

Při evidenci uchazeče o zaměstnání například od 27. července do 4. listopadu má pojištěnec ve zdravotním pojištění vyřešeny celé kalendářní měsíce červenec až listopad. Za dny mimo evidenci na Úřadě práce v měsících červenci a listopadu se žádné pojistné nedoplácí.

2.2 Bez nároku na podporu

Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá například uchazeč o zaměstnání:

  • se kterým byl v době posledních 6 měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnavatelem skončen pracovněprávní vztah z důvodu porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem dle § 55 odst. 1 písm. b) a § 52 písm. g) zákoníku práce; to platí i v případě skončení jiného pracovního vztahu z obdobného důvodu,
  • se kterým byl v době posledních 6 měsíců před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání zaměstnavatelem skončen pracovněprávní vztah z důvodu porušení jiné povinnosti zaměstnance podle § 301a zákoníku práce zvlášť hrubým způsobem [§ 52 písm. h) zákoníku práce].

3. Nástup do zaměstnání

Nastoupí-li pojištěnec vyřazený z evidence u Úřadu práce do zaměstnání v průběhu kalendářního měsíce, musí být v tomto případě zabezpečen ze strany zaměstnavatele odvod pojistného alespoň z poměrné části minimálního vyměřovacího základu podle počtu kalendářních dnů trvání zaměstnání v daném měsíci.

Příklad:

Pojištěnec byl evidován na Úřadě práce do 22. 7. 2020 včetně, do zaměstnání nastoupil následujícího dne. Poměrná část minimálního vyměřovacího základu a minimální pojistné se vypočítají následovně:

PČminVZ = (9 : 31) x 14 600 = 4 238,70 Kč

P = 4 238,70 x 0,135 = 573 Kč,

kde:

PČminVZ = poměrná část minimálního vyměřovacího základu,

P = minimální pojistné,

9 = počet kalendářních dnů, ve kterých zaměstnanec v měsíci červenci pracoval,

31 = počet kalendářních dnů v měsíci,

14 600 = výše minimální mzdy v roce 2020,

0,135 = sazba pojistného.

Pojistné na zdravotní pojištění musí být odvedeno za měsíc červenec 2020 alespoň z poměrné části minimálního vyměřovacího základu ve výši 4 238,70 Kč, tj. nejméně v částce 573 Kč. Pokud by byl zaměstnanci za uvedených 9 kalendářních dnů, ve kterých pracoval, zúčtován příjem vyšší než 4 238,70 Kč, k takto vypočtené poměrné části minimálního vyměřovacího základu se nepřihlíží a pojistné se odvede ze skutečně dosaženého příjmu, který tak může být i nižší než 14 600 Kč. V případě příjmu nižšího než 4 238,70 Kč by musel být proveden dopočet a doplatek pojistného do této poměrné části minima podle § 3 odst. 10 zákona č. 592/1992 Sb., samozřejmě za předpokladu, že se na zaměstnance (a zaměstnavatele - plátce pojistného) tato povinnost vztahuje.

Obdobně vypočítá zaměstnavatel poměrnou část minima a minimální pojistné i v opačné situaci, tedy pokud zaměstnanec ukončí zaměstnání v průběhu kalendářního měsíce.

3.1 Situace snižující minimum na poměrnou část

Ustanovení § 3 odst. 9 zákona č. 592/1992 Sb. taxativně vyjmenovává situace, kdy se minimální vyměřovací základ zaměstnance snižuje na poměrnou část podle počtu kalendářních dnů trvání dané skutečnosti. Konkrétně se jedná o tyto případy:

  • zaměstnání netrvalo po celé rozhodné období (zaměstnanec nastoupil do zaměstnání v průběhu kalendářního měsíce - viz výše uvedený příklad),
  • zaměstnanci bylo poskytnuto pracovní volno pro důležité osobní překážky v práci (např. nemoc),
  • zaměstnanec se stal nebo přestal být v průběhu kalendářního měsíce
    1. osobou, za kterou platí pojistné stát,
    2. osobou s těžkým tělesným, smyslovým nebo mentálním postižením, která je držitelem průkazu ZTP nebo ZTP/P,
    3. osobou, která dosáhla věku potřebného pro nárok na starobní důchod, avšak nesplňuje další podmínky pro jeho přiznání,
    4. osobou, která celodenně osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku.

3.2 Dohoda o pracovní činnosti

Specificky se postupuje u osob pracujících na základě dohody o pracovní činnosti. Zaměstnavatel přihlašuje tyto osoby u zdravotní pojišťovny jako zaměstnance ke dni faktického zahájení výkonu práce, ovšem pouze tehdy, činí-li jejich hrubý příjem alespoň 3 000 Kč za rozhodné období kalendářního měsíce - bez ohledu na to, zda pracují celý měsíc, nebo jen po část měsíce.

3.3 Dohoda o provedení práce

V roce 2020 platí zaměstnavatel pojistné za zaměstnance pouze tehdy, přesáhne-li příjem na dohodu o pracovní činnosti 10 000 Kč.

Poznámka:

Upozorňuji, že u obou dohod musí brát zaměstnavatel v úvahu i příjmy dodatečně zúčtované na základě těchto dohod. Také platí, že se ve zdravotním pojištění pro účel vzniku zaměstnání sčítají v rámci rozhodného období kalendářního měsíce příjmy z více dohod o pracovní činnosti nebo dohod o provedení práce u jednoho zaměstnavatele.

3.4 Odlišně u pracovní smlouvy

Je-li mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem uzavřena pracovní smlouva, pojistné se odvádí vždy, bez ohledu na výši zúčtovaného příjmu, tedy případně i s dopočtem a doplatkem pojistného do zákonného minima. V takovém případě se jedná o příjem ze závislé činnosti zdaňovaný podle § 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.

Související dokumenty

Související pracovní situace

Výpověď
Nevyčerpaná dovolená při skončení pracovního poměru
Výplata splatné mzdy (platu) při skončení pracovního poměru
Překážky v práci na straně zaměstnavatele při skončení pracovního poměru
Potvrzení o zaměstnání
Trest vyhoštění cizince
Zrušení povolení k pobytu cizince
Povolení k zaměstnání, zaměstnanecká karta, modrá karta
Odstupné
Dohoda o rozvázání pracovního poměru
Neplatnost rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnance
Okamžité zrušení pracovního poměru
Smrt zaměstnance (zaměstnavatele)
Pracovní volno
Uplynutí doby
Zrušení pracovního poměru ve zkušební době
Přehled zákazů výpovědi
Doručování písemností
Neplatnost rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele
Pracovní posudek

Související články

Skončení pracovního poměru a potvrzení o zaměstnání
Zdravotní pojištění a příjmy po skončení zaměstnání
Skončení zaměstnání v kontextu zákoníku práce a právní úpravy zdravotního pojištění
Proplacení dovolené při skončení pracovního poměru před SDEU
Valorizace náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti v roce 2020
Hromadné propouštění v souvislostech pracovního práva a zdravotního pojištění
Odstupné, jeho vrácení a odvod pojistného
Vybrané příjmy a specifika zdravotního pojištění
Některé důvody výpovědi ze strany zaměstnavatele a zdravotní pojištění
Odstupné a zdravotní pojištění
Zdravotní pojištění: když zaměstnání skončí
Skončení zaměstnání - jak dál ve zdravotním pojištění
Odstupné, ochranná lhůta a ukončení činnosti zaměstnavatele v souvislostech zdravotního pojištění
Okamžité zrušení pracovního poměru a zdravotní pojištění
Výpověď z organizačních důvodů u zaměstnance na mateřské a rodičovské dovolené
Dovolená v souvislostech zdravotního pojištění
Zaměstnávání studentů a zdravotní pojištění
Dohody v průběhu roku 2022 a zdravotní pojištění
Specifické případy nástupu zaměstnance do zaměstnání a zdravotní pojištění
Dohody a nemoc zaměstnance ve zdravotním pojištění
Zdravotní pojištění - dohody o provedení práce a dodatečně zúčtovaný příjem
Dohody a zdravotní pojištění na přelomu let 2019/2020

Související otázky a odpovědi

Zrušení pracovního poměru – fikce doručení
Odstupné
Povinnosti zaměstnavatele a nárok zaměstnanců při pěstounské péči o dítě mladší 7 let
Neomluvená absence a krácení dovolené
Výpověď ze strany zaměstnavatele - prodloužení výpovědní doby o dobu nemoci
Konkurenční doložka
Povinnost zaměstnavatele při ukončení pracovního poměru po rodičovské dovolené
Neplatné rozvázání pracovního poměru a odvod zdravotní pojišťovně
Vyúčtování příjmů bývalému zaměstnanci po skončení pracovního poměru
Ukončení pracovního poměru - odstupné
Odstupné, nevyčerpané dovolená
Nezjištěné datum úmrtí zaměstnance
Zdravotní pojištění
Zaměstnankyně na rodičovské dovolené a práce na stejné pozici jako před ní
Přechod zaměstnanců na nového zaměstnavatele - odhlášení u zdravotní pojišťovny a OSSZ
DPČ - přihláška a odhláška ZP a SP
Nárok na dovolenou při dlouhodobé nemoci a následném ukončení pracovního poměru
Zdravotní pojištění invalidního zaměstnance
Dohoda o provedení práce a přihlášky, odhlášky na zdravotní pojištění
Stravenkový paušál a DPP

Související předpisy

435/2004 Sb. o zaměstnanosti
262/2006 Sb., zákoník práce
592/1992 Sb. o pojistném na veřejné zdravotní pojištění
586/1992 Sb. o daních z příjmů
48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů

Související vzory

Vzor: Výpověď z pracovního poměru daná zaměstnavatelem
Vzor: Upozornění zaměstnance na možnost výpovědi
Vzor: Zrušení pracovního poměru ve zkušební době zaměstnavatelem
Vzor: Dohoda o rozvázání pracovního poměru
Vzor: Odmítnutí žádosti zaměstnance o rozvázání pracovního poměru dohodou