Se skončením pracovního poměru je spojen vznik některých práv a povinností. Mezi tato práva a povinnosti náleží právo zaměstnance a tomu odpovídající povinnost zaměstnavatele na poskytnutí pracovního volna k vyhledání nového zaměstnání ještě před skončením původního pracovněprávního vztahu. Při skončení pracovního poměru je zaměstnavatel dále povinen vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání a na žádost zaměstnance také pracovní posudek. V případě skončení pracovního poměru z důvodů přesně zákoníkem práce vymezených náleží také zaměstnanci určité finanční odškodnění z důvodu ztráty zaměstnání bez zavinění zaměstnance, které je označováno jako odstupné nebo jednorázová náhrada. . Při skončení pracovního poměru zaměstnavatel musí také vypořádat se zaměstnancem dovolenou, na níž vznikl zaměstnanci nárok, ale nestihl ji vyčerpat do skončení pracovního poměru.
Na co má zaměstnanec nárok při skončení pracovního poměru
Vydáno:
23 minut čtení
Na co má zaměstnanec nárok při skončení pracovního poměru
JUDr.
Jana
Strachoňová Drexlerová
Pracovní volno k vyhledání nového zaměstnání
Nárokem zaměstnance souvisejícím se skončením pracovního poměru vznikajícím ale ještě přede dnem skončení pracovního poměru je nárok zaměstnance na poskytnutí pracovního volna k vyhledání nového zaměstnání. Jedná se o tzv. jinou důležitou osobní překážku v práci na straně zaměstnance, která je uvedena v nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.
Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci pracovní volno za účelem vyhledání nového zaměstnání s případnou náhradou mzdy nebo platu bez ohledu na to, zda pracovní poměr končí dohodou o rozvázání pracovního poměru, nebo zda zaměstnanec či zaměstnavatel dává výpověď. Nárok na pracovní volno za účelem vyhledání nového pracovního místa vzniká zaměstnanci dokonce i tehdy, jestliže byl pracovní poměr smluven na dobu určitou a jeho skončení určitým dnem bylo tudíž předpokládáno. Nárok na pracovní volno k vyhledání nového zaměstnání ale nevznikne, jestliže pracovní poměr končí okamžitým zrušením a zpravidla ani v případě skončení pracovního poměru ve zkušební době, pokud není mezi projevem vůle skončit pracovní poměr ve zkušební době a jeho faktickým ukončením časový odstup, který by umožnil využití této možnosti a poskytnutí volna k vyhledání nového zaměstnání.
Zaměstnanci vzniká v souladu s bodem 11. přílohy nařízení vlády č. 590/2006 Sb. před skončením pracovního poměru nárok na pracovní volno za účelem vyhledání nového zaměstnání na nezbytně nutnou dobu v rozsahu, který je dále rozlišen dle toho, jakým způsobem (z jakého výpovědního důvodu) dochází ke skončení pracovního poměru. Za určitých podmínek zaměstnanci k pracovnímu volnu přísluší i náhrada mzdy nebo platu. Náhrada mzdy nebo platu zaměstnanci přísluší jen, obdržel-li zaměstnanec od zaměstnavatele výpověď z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až e) zákoníku práce nebo i v případě, že došlo ke skončení pracovního poměru dohodou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem z některého z důvodů předpokládaných v § 52 písm. a) až e) zákoníku práce. V těchto případech při skončení pracovního poměru výpovědí z pracovního poměru nebo dohodou z tzv. organizačních důvodů nebo zdravotních důvodů vzniká zaměstnanci nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu.