S účinností od 1. ledna 2023 se zvyšuje minimální mzda na částku 17 300 Kč. Jaké jsou důsledky tohoto opatření pro oblast zdravotního pojištění?
Ve zdravotním pojištění mají v roce 2023 určen minimální vyměřovací základ jak zaměstnanci (zaměstnavatelé), tak osoby samostatně výdělečně činné. Proto je důležitým úkolem zaměstnavatele, resp. OSVČ, zabezpečit odvod pojistného alespoň ze zákonného minima, pokud jsou zaměstnavatel nebo OSVČ povinni toto minimum dodržet. Výjimky, kdy naopak k zákonnému minimu nemusí být přihlíženo, jsou uvedeny v dalším textu.
Zřejmě nejproblémovější situací z pohledu placení pojistného zaměstnavatelem v návaznosti na minimální vyměřovací základ (minimální mzdu) je varianta, kdy je zaměstnanci zúčtována za kalendářní měsíc roku 2023 hrubá mzda nižší než 17 300 Kč, přičemž se na tohoto zaměstnance (a tedy i na jeho zaměstnavatele – plátce pojistného) vztahuje povinnost odvodu pojistného ze zákonného minima.
Minimální vyměřovací základ, platný pro zaměstnance (zaměstnavatele) a pro osoby samostatně výdělečně činné představuje specifickou zvláštnost zdravotního pojištění. U obou těchto skupin plátců se k datu 1. 1. 2023 zvýšily příslušné minimální hodnoty. Zbývající dvě skupiny plátců, tedy osoby bez zdanitelných příjmů a stát (platící pojistné za tzv. státní pojištěnce – osoby vyjmenované v ustanovení § 7 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých související