V současné době se blíží ke konci legislativní proces novely zákona o zaměstnanosti , jež by měla nabýt účinnosti k 1. 1. 2025. Návrh zákona vedle zákona o zaměstnanosti novelizuje také zákon o inspekci práce , zákon o daních z příjmů , zákon o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele, zákon o nemocenském pojištění a zákon č. 163/2024, kterým se novelizuje zákon o investičních společnostech a investičních fondech . V článku si představíme klíčové změny, které novela přináší, s důrazem na praktické dopady pro zaměstnavatele, zaměstnance i cizince usilující o práci v České republice. Dochází ke zpřísnění sankcí za nelegální zaměstnávání, posílení rolí orgánů inspekce práce v oblasti prokazování přestupků a zavedení nových pravidel pro hlášení pracovních úrazů přes informační systém, účinných od 1. 1. 2026.
Novela zákona o zaměstnanosti: přehled klíčových změn a jejich dopad na praxi
Vydáno:
12 minut čtení
Novela zákona o zaměstnanosti: přehled klíčových změn a jejich dopad na praxi
JUDr.
Monika
Pastorková
Změny v zákoně o zaměstnanosti týkající se orgánů inspekce práce
Novela po dlouhých letech čekání reflektuje skutečnost, že od roku 2012 to jsou orgány inspekce práce, kdo provádí kontrolu na úseku nelegálního zaměstnávání a doplňuje Státní úřad inspekce práce jako zdroj údajů pro centrální evidenci podle § 6 odst. 1 písm. i) zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti (dále jen „zákon o zaměstnanosti“) – evidenci právnických a fyzických osob, kterým byla pravomocně uložena pokuta za umožnění výkonu nelegální práce podle § 5 písm. e) bodu 3 zákona o zaměstnanosti.
Návrh umožňuje orgánům inspekce práce uložit za spáchání přestupku umožnění výkonu nelegální práce či přestupku zastřeného zprostředkování zaměstnání a jeho umožnění trest zveřejnění rozhodnutí, a to na úřední desce