Základní informace
Doprovod rodinného příslušníka nebo jiné blízké osoby do zdravotnického zařízení ve stanovených případech je jinou důležitou osobní překážkou v práci na straně zaměstnance, kterou podrobněji upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb.
Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení.
Volno se poskytuje vždy jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu.
Náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku zaměstnance náleží v případech, kdy zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění a doprovází:
-
manžela/manželku,
-
druha/družku,
-
dítě,
-
rodiče,
-
prarodiče,
-
dítě svého manžela/manželky,
-
rodiče svého manžela/manželky (tchýně/tchán), nebo
-
prarodiče svého manžela/manželky.
Pracovní volno se dále poskytne, ovšem bez náhrady mzdy nebo platu, při doprovodu:
-
sourozence zaměstnance,
-
sourozence manžela/manželky zaměstnance (švagrová/švagr),
-
manžela/manželky sourozence zaměstnance (švagrová/švagr),
-
manžela/manželky zaměstnancova dítěte (zeť/snacha),
-
vnuka zaměstnance, nebo
-
jiné osoby, která sice nepatří k uvedeným fyzickým osobám, ale žije se zaměstnancem v domácnosti.
Na pracovní volno k doprovodu blízké osoby do zdravotnického zařízení nemá právo zaměstnanec pracující z domova, který si sám rozvrhuje pracovní dobu ve smyslu § 317 zákoníku práce.
Zaměstnavatel může např. vnitřním předpisem nebo dohodou se zaměstnancem rozšířit okruh nebo rozsah poskytovaného pracovního volna. Širší volno bývá často sjednáváno také v kolektivních smlouvách.