Evropská unie je v poslední době velmi aktivní v oblasti pracovního práva, zejména v oblasti rovného odměňování, minimální mzdy a zaměstnanců digitálních platforem. Přinášíme zde přehled nejdůležitějších evropských směrnic, na jejichž dopady by se měli zaměstnavatelé včas připravit.
CO PŘINESOU NOVÉ EVROPSKÉ SMĚRNICE V OBLASTI PRACOVNÍHO PRÁVA
Mgr.
Vojtěch
Kalina
Mgr.
Lucie
Krejčí
Směrnice týkající se rovného odměňování žen a mužů
Nejvýraznější změny zaměstnavatelům přinese evropská směrnice týkající se rovného odměňování žen a mužů, kterou jsou členské země povinny implementovat do 7. 6. 2026. Podle získaných informací z Ministerstva práce a sociálních věcí se již připravuje související návrh zákona. Rovného odměňování mužů a žen bude dosaženo především posílením transparentnosti odměňování.
Mzdou se ve smyslu této směrnice rozumí kromě klasické základní mzdy/platu i jakékoli příplatky, bonusy, prémie a jiné hmotné a finanční výhody poskytované zaměstnancům.
Směrnice bude platit pro všechny zaměstnance, včetně tzv. dohodářů.
Povinnosti při náboru
Zaměstnavatelé budou nově nuceni poskytnout uchazeči informaci o nástupní mzdě ještě před samotným pohovorem – nejlépe již v inzerátu, alespoň ve formě rozmezí (+– 10 %). V průběhu výběrových řízení nebude rovněž možné se uchazeče vyptávat na jeho současný či předchozí plat či mzdu.
Inzerované pracovní pozice budou dále muset být genderově neutrální (např. „asistent/ka ředitele“).
Povinnosti vůči zaměstnancům
Většina nových povinností