Ve zdravotním pojištění není rozhodující jen forma pracovněprávního vztahu, ale především částka příjmu dosaženého v daném kalendářním měsíci. V případě dohod o provedení práce je rozhodnou částka převyšující 10 000 Kč. V praxi však nastávají případy, kdy je příjem zúčtován dodatečně.
Ve zdravotním pojištění se zaměstnavatelé zabývají problematikou dohod o provedení práce až od 1. 1. 2012. Do konce roku 2011 se pojistné na zdravotní pojištění z tohoto pracovněprávního vztahu neodvádělo, přičemž nerozhodovalo, na jak dlouhé časové období byla dohoda uzavřena a ani se nepřihlíželo k částce zúčtovaného příjmu.
S účinností od 1. ledna 2012 se již zaměstnavatelé musejí zabývat situací, když uzavřou se zaměstnancem dohodu o provedení práce. Z pohledu zdravotního pojištění platí, že pokud příjem na dohodu o provedení práce přesáhne 10 000 Kč, pak:
- vzniká ve zdravotním pojištění zaměstnání se souvisejícími povinnostmi zaměstnavatele,
- zaměstnavatel přihlašuje (a odhlašuje) zaměstnance u zdravotní pojišťovny dle § 8 odst. 2 písm. d) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů – viz dále,
- zaměstnavatel od 1. 1. 2017 sleduje i dodržení minimálního vyměřovacího základu, případně jeho poměrné části,
- při trvající dohodě o provedení práce a při poklesu příjmu v některém měsíci na 10 000 Kč a méně musí být osoba jako zaměstnanec na daný kalendářní měsíc (ev. měsíce) odhlášena,
- dohoda s příjmem vyšším než 10 000 Kč řeší v příslušném kalendářním měsíci pojistný vztah takto zaměstnané osoby, a to bez ohledu na délku jejího trvání v tomto měsíci.
Současně platí, že od data 1. 1. 2015 se ve zdravotním pojištění pro účel vzniku zaměstnání sčítají v rámci rozhodného období kalendářního měsíce příjmy z více dohod o provedení práce (nebo také dohod o pracovní činnosti) u jednoho zaměstnavatele.
Plnění oznamovací povinnosti za zaměstnance pracující na dohodu o provedení práce je zakotveno v citovaném ustanovení § 8 odst. 2 písm. d) zákona č. 48/1997 Sb., kdy zaměstnavatel přihlašuje zaměstnance u zdravotní pojišťovny dnem, ve kterém poprvé po uzavření dohody o provedení práce začal vykonávat sjednanou práci, a odhlašuje dnem, jímž uplynula doba, na kterou byla tato dohoda sjednána. Identické podmínky platí i pro přihlašování a odhlašování osob zaměstnaných na dohodu o pracovní činnosti.
Rozhodným obdobím pro placení pojistného zaměstnavatelem za zaměstnance (a také pro posuzování pojistného vztahu) je ve zdravotním pojištění kalendářní měsíc. Není fakticky důležité, zda dohoda trvá přesně celý kalendářní měsíc nebo jen po část měsíce, ale vždy rozhoduje částka příjmu, zúčtovaná na základě dohody o provedení práce.
Podívejme se na postupy zaměstnavatele v situaci, kdy je po skončení dohody ještě zúčtován příjem (odměna).
Dodatečně zúčtovaný příjem
V těchto případech musíme rozlišovat, zda se dodatečně zúčtovaný příjem vztahuje k dohodě o provedení práce, která dříve založila nebo naopak nezaložila účast na zdravotním pojištění.
DPP založila účast na zdravotním pojištění
Jedná se o dohodu o provedení práce, která založila účast na zdravotním pojištění, to znamená, že alespoň v jednom měsíci trvání dohody bylo dosaženo příjmu vyššího než 10 000 Kč. Jestliže se tedy osoba činná na základě dohody o provedení práce stala zaměstnancem (zúčtovaný příjem převýšil alespoň v jednom kalendářním měsíci 10 000 Kč), postupuje se v případě dodatečně zúčtovaného příjmu podle ustanovení § 3 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, což znamená, že se z tohoto dodatečně zúčtovaného příjmu bude odvádět pojistné.
Dohoda o provedení práce je uzavřena na období od 10. října do 26. listopadu. V měsíci říjnu činil dosažený příjem 9 420 Kč, v měsíci listopadu 12 900 Kč. Od 1. do 26. listopadu je osoba na základě této dohody o provedení práce evidována ve zdravotním pojištění jako zaměstnanec. Do měsíce prosince je této osobě na základě takto sjednané dohody o provedení práce zúčtována odměna 4 000 Kč.
Jedná se o příjem po skončení zaměstnání, které založilo účast na zdravotním pojištění. Vyměřovacím základem je za měsíc listopad částka 12 900 Kč, která je vyšší než poměrná část minima za 26 kalendářních dnů trvání zaměstnání v měsíci listopadu ve výši 11 196,77 Kč [(26 : 31) x 13 350], která musí být při odvodu pojistného dodržena. Zaměstnavatel na tiskopise Přehled o platbě pojistného zaměstnavatele zahrne za prosinec do úhrnu vyměřovacích základů i částku 4 000 Kč (včetně pojistného 540 Kč), do počtu zaměstnanců se však tato osoba v prosinci nezapočítává. Protože zaměstnavatel osobu jako zaměstnance na měsíc prosinec u zdravotní pojišťovny nepřihlašuje, zůstává den vzniku a zániku zaměstnání (1. 11., resp. 26. 11.) beze změny.
DPP nezaložila účast na zdravotním pojištění
Jedná se o dohodu o provedení práce, která nezaložila účast na zdravotním pojištění, to znamená, že v žádném měsíci trvání dohody nebylo dosaženo příjmu vyššího než 10 000 Kč. Nastane tedy situace, kdy osoba činná na základě dohody o provedení práce nedosáhne v žádném měsíci příjmu vyššího než 10 000 Kč, přičemž z titulu této dohody jí bude dodatečně zúčtován příjem. Na základě dodatečně zúčtovaného příjmu tak bude dle § 5 písm. a) bodu 3 zákona č. 48/1997 Sb. zpětně posuzován vznik zaměstnání v kalendářním měsíci, ve kterém dohoda skončila. Za příjmy posledního kalendářního měsíce výkonu činnosti na základě dohody o provedení práce se pro účely posouzení dosažení výše započitatelného příjmu považují i příjmy zúčtované po skončení zaměstnání. Zaměstnavatel tak řeší součet dodatečně zúčtovaného příjmu a příjmu v posledním kalendářním měsíci trvání takové dohody, kdy:
- součet příjmů nepřevýší 10 000 Kč, viz příklad č. 2,
- součet příjmů převýší 10 000 Kč, viz příklad č. 3.
Osoba má na měsíce leden až září uzavřenu dohodu o provedení práce se stabilním příjmem 7 700 Kč, tudíž se s ohledem na výši příjmu nejedná ve zdravotním pojištění o zaměstnání. Do října je této osobě dodatečně zúčtována odměna 2 200 Kč.
I když částku 2 200 Kč připočteme k příjmu 7 700 Kč, zúčtovanému do září, pojistné se neodvede, jelikož úhrnem příjmů nedojde z pohledu zdravotního pojištění ke vzniku zaměstnání.
Osoba vykonávala dohodu o provedení práce v srpnu až říjnu. V srpnu dosáhla příjmu 8 000 Kč, v září 7 000 Kč a v říjnu 7 500 Kč. V žádném z měsíců nepřevýšil její příjem 10 000 Kč, proto nebyla na základě výkonu této činnosti považována za zaměstnance. Do listopadu je jí dodatečně zúčtována odměna 3 000 Kč. Jedná se o příjem vyplacený za činnost konanou na základě dohody o provedení práce.
O příjem 3 000 Kč se zvýší částka 7 500 Kč, zúčtovaná za říjen. Tímto postupem přesáhne úhrn příjmů z dohody o provedení práce za říjen částku 10 000 Kč, čímž je dosažena výše příjmu podmiňující vznik zaměstnání, a v měsíci říjnu se stane osoba zaměstnancem s povinností zaměstnavatele hradit pojistné. V této souvislosti zaměstnavatel dodatečně:
- předloží zdravotní pojišťovně formulář Hromadné oznámení zaměstnavatele za říjen, kde oznámí vznik a zánik zaměstnání, a
- předloží opravný Přehled o platbě pojistného zaměstnavatele za říjen, na kterém však pouze navýší počet zaměstnanců.
Dodatečně zúčtovaná částka 3 000 Kč bude společně s částkou 7 500 Kč, zúčtovanou za výkon činnosti na základě dohody o provedení práce konané v říjnu, zahrnuta do celkové výše příjmů za měsíc listopad. Pokud bude zaměstnavatelem za měsíc listopad řádně odvedeno pojistné z částky vyměřovacího základu 10 500 Kč ve výši 1 418 Kč, nevznikne penále. Minimální vyměřovací základ se neřeší, neboť osoba není v měsíci listopadu zaměstnancem.
Příjmy po skončení DPP
Jedná se o více dodatečně zúčtovaných příjmů po skončení dohody o provedení práce, která nezaložila účast na zdravotním pojištění.
Na období 6. až 20. června byla uzavřena dohoda o provedení práce s příjmem 8 900 Kč. Do srpna je zúčtována dodatečná odměna související s výkonem činnosti na základě této dohody ve výši 1 000 Kč a stejně vysoká dodatečná odměna je zúčtována i do září.
Podmínka dosažení započitatelného příjmu je splněna až po zúčtování odměny do září. Zaměstnavatel dodatečně předloží zdravotní pojišťovně formulář Hromadné oznámení zaměstnavatele za červen, na kterém oznámí vznik a zánik zaměstnání a podá opravný Přehled o platbě pojistného zaměstnavatele za červen, ve kterém navýší počet zaměstnanců.
Dodatečně zúčtované odměny v celkové výši 2 000 Kč budou společně s původně zúčtovanou částkou 8 900 Kč zahrnuty do úhrnu příjmů za září a prostřednictvím zaměstnavatele bude odvedeno pojistné z částky 10 900 Kč.
Z uvedeného vyplývá pro zaměstnavatele povinnost průběžně sledovat a vyhodnocovat i příjmy zúčtované zaměstnancům po skončení dohody o provedení práce.
Obdobně u dohod o pracovní činnosti
V případě příjmů zúčtovaných po skončení dohody o pracovní činnosti se uplatní obdobný postup jako u dohody o provedení práce.
Dohoda o pracovní činnosti je uzavřena na období 1. 2. – 31. 10. 2019 s pravidelným měsíčním příjmem 2 000 Kč. Do listopadu je dodatečně zúčtována odměna 1 200 Kč.
Za účelem posouzení vzniku zaměstnání je zapotřebí přihlédnout k příjmu za poslední kalendářní měsíc, ve kterém byla činnost na základě této dohody vykonávána, tj. k říjnu. Úhrn příjmu za říjen a dodatečně zúčtovaného příjmu dosáhne částky potřebné pro vznik zaměstnání, což znamená, že v měsíci říjnu zpětně vznikne zaměstnání. Zaměstnavatel dodatečně oznámí zdravotní pojišťovně vznik a zánik zaměstnání (kód „P“ k datu 1. 10. a kód „O“ k datu 31. 10.) a v opravném Přehledu o platbě pojistného zaměstnavatele za říjen navýší počet zaměstnanců. Dodatečně zúčtovaná odměna 1 200 Kč bude společně s částkou 2 000 Kč (zúčtovanou za výkon činnosti na základě dohody o pracovní činnosti konané v říjnu) zahrnuta do úhrnu příjmů za listopad a prostřednictvím zaměstnavatele bude za listopad odvedeno pojistné z částky 3 200 Kč, tj. ve výši 432 Kč.