Obliba home-office v Evropě roste

Vydáno: 6 minut čtení

Nezaměstnanost v Česku je nejnižší z členských zemí Evropské unie, zkušení personalisté se snaží přilákat kreativní zaměstnance nejenom adekvátním mzdovým ohodnocením, ale i nabídkou zkrácených úvazků nebo umožnění práce z domova.

Nízká míra nezaměstnanosti je velmi příznivá pro národní ekonomiku a pro zaměstnance, kteří mají dostatek příležitostí najít zajímavější pracovní uplatnění za vyšší mzdu nebo plat. V Česku mají aktuálně velmi příznivé uplatnění na trhu práce i absolventi hledající první zaměstnání nebo studenti či penzisté hledající přivýdělek. Pro firemní personalisty je však složitější najít kvalitní a výkonné zaměstnance s omezeným mzdovým rozpočtem.

Jak vysoká je nezaměstnanost v zemích EU

V říjnu 2019 byla dle údajů Eurostatu (Pressemitteilung Nr. 182/2019) nezaměstnanost z členských zemí Evropské unie nejnižší v Česku (2,2 %), v Německu (3,1 %), v Polsku (3,2 %), na Maltě (3,4 %), v Maďarsku (3,5 %), v Nizozemí (3,5 %), ve Velké Británii (3,8 %), v Rumunsku (4,0 %), v Bulharsku (4,2 %), v Estonsku (4,3 %), ve Slovinsku (4,3 %), v Rakousku (4,6 %) a v Irsku (4,8 %). V ostatních členských zemích EU byla již nezaměstnanost vyšší než 5 %. Průměrná míra nezaměstnanosti za 28 členských zemí EU činila 6,3 %. Nad 7% hranicí byla nezaměstnanost na Kypru (7,1 %), ve Francii (8,5 %), v Itálii (9,7 %), ve Španělsku (14,2 %) a v Řecku (16,7 %). Pro srovnání, meziroční míra nezaměstnanosti poklesla o 0,4 %, neboť v říjnu 2018 činila za všechny členské země Evropské unie 6,7 %.

Práce z domova jako významný benefit

Pro některé zaměstnance však přestává být od určité mzdové úrovně nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím výběr zaměstnání výše hrubé mzdy, ale začínají upřednostňovat i jiné benefity, např. práci na zkrácený úvazek nebo možnost pracovat z domova, pokud to povaha práce alespoň částečně dovoluje. Z důvodu rozvoje moderních technologií v posledních letech stoupá počet profesí, které je možné např. jeden den či dva dny v týdnu vykonávat z domova. Zaměstnavatelé, kteří umožňují svým zaměstnancům možnost alespoň částečného výkonu práce z domova, mohou přilákat do svých řad potřebné odborníky milující svobodu a možnost tvořit z pohodlí domova. Takové firmy získávají v očích veřejnosti a potencionálních uchazečů o zaměstnání výbornou image. Nabídka práce z domova je sice pro firmu levnou záležitostí, ale vyžaduje skvělou organizaci práce a nastavení firemních procesů tak, aby byla práce z domova efektivní. Důraz je potřeba klást zejména na komunikaci a vzájemnou spolupráci. Zaměstnanci pracující z domova musí mít dostatečné vlastní manažerské schopnosti, aby svoji práci vykonávali v souladu s ostatními spolupracovníky.

Nejvíce lidí pracuje na zkrácený úvazek v Nizozemí

Někteří zaměstnanci potřebují z různých důvodů, např. rodinných, osobních, profesních, zdravotních, více volného času. Přitom jsou ve vykonávané práci velmi dobří a zaměstnavatelé rozhodně chtějí, aby nadále u nich pracovali. Řešením v těchto situacích je práce na zkrácený úvazek. Firmy nabízející zkrácený úvazek mohou do firmy přilákat velmi schopné zaměstnance, pro které je možnost práce na zkrácený úvazek klíčovým faktorem při hledání uplatnění na trhu práce. Kreativní a inovativní zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek mají zpravidla velmi vysokou produktivitu práce a pro budoucnost firmy může být jejich přínos neocenitelný. Prosperující firmy se orientují na celkový přínos zaměstnance, nikoliv na počet hodin strávených v práci. Nejvíce zaměstnanců na zkrácený úvazek, v rozsahu maximálně 6 hodin denně, pracuje z členských zemí EU v Nizozemí (17,3 % mužů a 58,3 % žen), v Německu (7,9 % mužů a 36,0 % žen), ve Velké Británii (10,0 % mužů a 35,9 % žen), v Rakousku (7,7 % mužů a 34,2 %), v Irsku (10,6 % mužů a 32,8 % žen) a v Itálii (7,9 % mužů a 32,4 % žen), jak vyplývá z údajů ze statistické publikace Jahrbuch 2019 (Das Statistische Bundesamt). V Česku na zkrácený úvazek pracuje 1,8 % mužů a 7,6 % žen. Méně zaměstnanců z členských zemí EU než v Česku pracuje na zkrácený úvazek pouze v Bulharsku, v Rumunsku, v Maďarsku a v Chorvatsku.

V Nizozemí a Švédsku pracuje z domova každý třetí

Z členských zemí Evropské unie pracuje alespoň příležitostně z domova nejvíce zaměstnanců v Nizozemí (36 %), ve Švédsku (33 %), v Lucembursku (31 %), ve Finsku (30 %), v Dánsku (27 %), ve Velké Británii (24 %), v Belgii (23 %), v Rakousku (22 %), ve Francii (20 %), v Estonsku (20 %), v Irsku (19 %), ve Slovinsku (18 %), v Portugalsku (15 %), v Polsku (14 %), v Německu (12 %) a na Maltě (10 %), jak vyplývá z údajů ze statistické publikace Jahrbuch 2019 (Das Statistische Bundesamt). V ostatních členských zemích Evropské unie je to méně než 10 %, a sice v Česku (9 %), na Slovensku (9 %), ve Španělsku (8 %), v Chorvatsku (7 %), v Maďarsku (6 %), v Řecku (5 %), v Lotyšsku (5 %), v Itálii (5 %), v Litvě (5 %), na Kypru (2 %), v Bulharsku (1 %) a v Rumunsku (0,7 %).

Práce z domova má svá rizika

Stejně jako je pro některé zaměstnance práce z domova pracovním snem, tak pro jiné zaměstnance je naprosto nevhodná, přestože jim to povaha práce umožňuje. Zkušení personalisté a vedoucí pracovníci si jsou této skutečnosti velmi dobře vědomi. Zaměstnanci pracující z domova musí být samostatní, rozhodní a odpovědní. Přitom musí být velmi orientovaní na konečný výsledek. Práce z domova je tedy vhodná pouze pro zaměstnance, kteří jsou sami sobě pečlivým kontrolorem, kteří se při práci z oblíbeného křesla nenechají rozptylovat každodenním chodem v domácnosti. Na druhou stranu práce z domova šetří hodně času, neboť odpadá dojíždění do práce a z práce a lze snadněji skloubit pracovní a osobní rozvrh dne, když je možné práci rozdělit na několik fází – např. brzy ráno či večer. To jsou pro mnohé kreativní zaměstnance natolik důležité výhody, že zaměstnavatelé umožňující práci z domova získávají na trhu práce náskok před konkurencí. Oproti západoevropským zemím je přitom v Česku stále prostor pro větší nabídku zkrácených úvazků a home-office.

Pramen: Destatis (Das Statistische Bundesamt) – Statistisches Jahrbuch 2019 „Kapitel Internationales“ a Eurostat (Pressemitteilung Nr. 182/2019)

Související dokumenty

Související pracovní situace

Výplata splatné mzdy (platu) při skončení pracovního poměru
Výpočet mzdy
Započítání odměn při výpočtu průměrného výdělku
Výpočet průměrného výdělku u dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr
Výpočet pravděpodobného výdělku
Výpočet průměrného čistého měsíčního výdělku
Mzda za práci přesčas
Příplatek za noční práci
Příplatek za práci v sobotu a v neděli
Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí
Souběh příplatků
Doba pojištění (příspěvková, povinná)
Doba pojištění (příspěvková, dobrovolná)
Náhradní doba důchodového pojištění, vyloučená doba
Odchod do starobního důchodu
Odchod do „předčasného“ starobního důchodu
Odchod do invalidního důchodu
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství
Ošetřovné
Určení daňové rezidence dle SZDZ

Související články

Homeworking, trend dnešní doby?
Zajištění požadavků na BOZP při práci v režimu home office
Možné přístupy k řešení práce formou home office
Řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v zodpovědné firmě, 18. část - Home office z pohledu BOZP
BOZP při práci formou home office
Homeworking a BOZP
Zaměstnanecké benefity a jak na ně - sestavení funkčního portfolia
4. část: Bezpečnost a ochrana zdraví při práci, pracovní úrazy a nemoci z povolání
Proces zavádění home office jako část komplexní flexibilní kultury
Automobil v pracovněprávních vztazích
Poskytnutí služebního automobilu zaměstnanci pro služební i soukromé účely
Zaměstnanecké výhody v podnikatelské sféře
Home office jako nový normál a uzavírání dohod se zaměstnanci
Výhody a nevýhody zdravotního volna, tzv. sick days
Stravování zaměstnanců
Stravování zaměstnanců
Závodní stravování z pohledu pracovního práva
Kontrola zdaňování příjmů
BOZP, homeworking a home office
Měnící se svět práce a wellbeing
Zásady tvorby vnitřních předpisů zaměstnavatele v oblasti BOZP

Související otázky a odpovědi

Zaměstnanecký benefit - rybářský lístek
Příspěvek zaměstnavatele na školné dítěte svého zaměstnance
Použití firemního automobilu pro soukromé použití
Zaměstnanecké benefity
Benefity nově - pracovní výročí, životní jubileum
Vedení evidence zaměstnaneckých benefitů
DPP a DPČ a poskytnutí stravenkového paušálu
Souběh příspěvku na stravování a stravného při pracovní cestě
Stravenky a práce přesčas
Výhra v soutěži pro zaměstnance jako zaměstnanecký benefit
Služební vozidlo k soukromému užití
Odškodnění zaměstnanců po zaviněné dopravní nehodě
Náhrada za ztrátu na výdělku a srážky ze mzdy
Benefit pro zaměstnance - stravenky zdarma
Stravenkový paušál a odpracovaná doba/směna
Započtení příspěvku na stravování z FKSP do limitu 116,20 Kč
Limit osvobozeného příjmu a náklady na zprostředkování a dopravu poukázek
Stravování důchodců, bývalých zaměstnanců
Zaměstnanecké výhody – stravování
Limit nedaněného daru pro zaměstnance

Související vzory

Vzor: Platový výměr