V rámci kolektivního vyjednávání se zaměstnavatelé často setkávají s požadavkem či prosbou odborové organizace, aby jí byl poskytnut dar, a to na různé účely. Ať je to podpora vlastní činnosti, podpora akcí, které odborová organizace pro zaměstnance organizuje, či přímo podpora samotných zaměstnanců, kdy odborová organizace zaměstnance oceňuje například za pracovní výročí, poskytuje jim dárek k významnému životnímu výročí atd. Jak je takovýto dar vlastně právně upraven a jaké má daňové dopady, zejména s ohledem na nově účinný konsolidační balíček?
Dar odborové organizaci – obvyklá praxe? Daňové souvislosti s ohledem na tzv. konsolidační balíček
JUDr.
Nataša
Randlová
Ph.D.
Mgr.
Lucie
Brázdová
Ing.
Ditta
Hlaváčková
MBA
Právní úprava a obvyklá praxe
Zákoník práce se problematice darů mezi odborovou organizací a zaměstnavatelem prakticky nijak nevěnuje, a proto se na něj použije obecná úprava darovací smlouvy dle § 2055 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Zákonodárci totiž rozumně předpokládají, že si veškerá specifická související práva a povinnosti zaměstnavatel a odborová organizace spolu dohodnou sami.
Zákonná povinnost zaměstnavatele poskytnout odborové organizaci finanční příspěvek na její činnost jako taková v České republice rovněž neexistuje. Nejblíže této problematice je ustanovení § 277 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce (dále jen „zákoník práce“), podle kterého je zaměstnavatel povinen
„na svůj náklad vytvořit zástupcům zaměstnanců podmínky pro řádný výkon jejich činnosti, zejména jim poskytovat podle svých provozních možností v přiměřeném rozsahu místnosti s nezbytným vybavením, hradit nezbytné náklady na údržbu a technický provoz a náklady na potřebné podklady.“
Jak je zřejmé již ze samotného textu tohoto ustanovení (které zře