V rámci snahy stabilizovat personální zajištění svých činností může zaměstnavatel využít zvláštní typy odměn, jako jsou odměny při životních a pracovních výročích či odměny věrnostní a stabilizační povahy, v případě mimořádně obtížné životní situace pak může přikročit i k sociální výpomoci.
1. Odměny při životních a pracovních výročích
V rámci péče o zaměstnance (viz § 224 odst. 2 ZP) je každý zaměstnavatel oprávněn poskytovat odměny:
- při životním nebo pracovním jubileu a při prvním skončení pracovního poměru po přiznání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně nebo po nabytí nároku na starobní důchod,
- za poskytnutí pomoci při předcházení požárům nebo při živelních událostech, jejich likvidaci nebo odstraňování jejich následků nebo při jiných mimořádných událostech, při nichž může být ohrožen život, zdraví nebo majetek.
Náklady spojené s poskytováním těchto odměn může zaměstnavatel hradit:
- ze sociálního fondu, ze zisku po zdanění anebo na vrub nedaňových výdajů nebo
- na vrub daňových výdajů, pokud právo na jejich poskytnutí vyplývá z kolektivní smlouvy, vnitřního předpisu zaměstnavatele nebo pracovní nebo jiné smlouvy [viz § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 ZDP].
Výše odměny v peněžní formě je u zaměstnance vždy zdanitelným příjmem, z něhož je nutné odvést pojistné na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení.
Bude-li se jednat o naturální formu, pak je u zaměstnance od daně osvobozena pouze hodnota nepeněžního plnění poskytovaného z FKSP v souladu s podmínkami uvedenými v § 14 vyhlášky č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, a to v úhrnné výši do 2 000 Kč za kalend