Zákon č. 38/2021 Sb., kterým se mění občanský soudní řád (zákon č. 99/1963 Sb., dále jen „OSŘ"), nabývá účinnosti 1. 7. 2021. Právní úprava chráněného účtu je uvedena v ustanoveních § 304c až § 304e OSŘ. Chráněný účet má fungovat jako jiný běžný účet v bance, ovšem soudní exekutor nebude moci finanční prostředky na tomto účtu zabavit. Finanční prostředky na chráněném účtu tak budou po celou dobu plně k dispozici jeho vlastníkovi.
Zákonnou úpravou se řeší situace, kdy zbytek čisté mzdy, který dlužníkovi po provedené exekuční srážce náležel, se převáděl na jeho platební účet a soudní exekutor vydal exekuci dle § 304 OSŘ přikázáním pohledávky z účtu dlužníka. Za dané situace pak dlužník neměl z čeho žít a obvykle se se zaměstnavatelem dohodli na výplatě mzdy v hotovosti nebo na převodu zbytku čisté mzdy na jiný účet, jehož vlastníkem byl příbuzný dlužníka nebo jiná osoba.
Chráněný účet má chránit příjmy, které nelze exekučně postihovat. Jde například o mimořádný příspěvek při karanténě, peněžitý příspěvek na stravování, cestovní náhrady, daňový bonus na nezaopatřené dítě atd., a příjmy, z nichž již byla provedena příslušná srážka ze mzdy.
Aby nedocházelo ke zneužívání chráněného účtu pro jiné účely (schovávání finančních prostředků před exekutory), je zákonem stanoveno, že na chráněný účet bude banka připisovat pouze platby z předem označených zdrojů, kterými mohou být příjmy od vlastníka účtu (dlužník), a je-li k rukám povinného placeno výživné na dítě, tak i dlužníka z výživného. Aby byl peněžní ústav schopen identifikovat „chráněné příjmy", bude nutné bance určit konkrétní účty, z nichž budou „chráněné příjmy" odesílány.
Zaměstnanec může mít jen jeden chráněný účet a při jeho zřízení musí prohlásit, že jiným chráněným účtem nedisponuje. Zřízení a vedení chráněného účtu bude pro povinného bez úplaty.
Zaměstnanec je oprávněn žádat zaměstnavatele (plátce j