Otcovská
Chtěla bych se zeptat, zda existuje nějaká výjimka na čerpání otcovské až po šestinedělí. Dcera se nám narodila předčasně, tudíž byla cca 3 měsíce v nemocnici a přišlo nám zbytečné dávku čerpat, když jsme nebyli doma a pečovala nemocnice.
Otcovská náleží jen tehdy, nastal-li nástup na otcovskou v období 6 týdnů ode dne narození dítěte nebo ode dne převzetí dítěte do péče. Z tohoto ustanovení není žádná výjimka. V případech, kdy je dítě hospitalizováno, může otec i tak čerpat otcovskou, dítě v nemocnici navštěvovat a trávit první dny jeho života v nemocnici s ním, případně i s matkou. Pokud by chtěl otec na otcovskou nastoupit až poté, co období 6 týdnů ode dne narození dítěte uplyne, nárok na dávku mu již nevznikne.
Zajímá nás, na jakém základě čerpá zaměstnanec volno při otcovské. V zákoníku práce se tato překážka nevyskytuje. A jak to je, když by zaměstnanec během čerpání otcovské některý den pracoval? Mohlo by se stát, že bychom ho potřebovali alespoň na jeden den povolat zpět do zaměstnání kvůli důležitému úkolu. Jak by se postupovalo, pokud by v průběhu pobírání otcovské pracoval?
V době pobírání otcovské čerpá otec dítěte rodičovskou dovolenou, o kterou žádá přímo zaměstnavatele. Rodičovská dovolená je obsažena ve výčtu v § 191 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákoník práce"), jakožto důležitá osobní překážka v práci. Podrobnou úpravu pak stanoví