Jak jednat s pracovníky různých vlastností a typů

Jsou lidé, se kterými si rozumíme téměř na prvý pohled, i ti, se kterými si příliš nerozumíme ani po čase. Například proto, že se nám zdají příliš pomalí nebo naopak zbrklí, nerozhodní, příliš emocionální, přespříliš opatrní, nebo zbytečně impulzívní. Jedním z psychologických nástrojů, které nám mohou pomoci zvýšit schopnost vycházet s druhými, jsou typologie pracovníků. Článek se zabývá hlavními povahovými typologiemi ve vztahu k práci, umožňujícími lepší pochopení povahy osob včetně jejich silných i slabších stránek.

O rozdělení osob do skupin s obdobným jednáním či příbuznými povahovými rysy se filosofové, lékaři a psychologové pokoušeli od nepaměti. Jejich cílem bylo pochopit, čím se povaha jednotlivých osob liší, jak lépe předvídat způsob, kterým se různé osoby v určitých situacích zachovají, a jednání s různými osobami tak usnadnit.

Co tvoří „osobnost“

S použitím současné psychologické terminologie jde o otázku, jaké poměrně stálé vlastnosti, charakteristiky či rysy nás činí jedinečnými a odlišují od…

Tento článek je jen pro předplatitele

Registrujte se nyní a získejte 14 denní přístup ZDARMA

  • Přístup k placeným článkům
  • Týdeník Podtrženo, sečteno
  • Časové řezy předpisů
  • Přístup k Otázky a odpovědi
Registrujte se zdarma

Heslo by mělo obsahovat alespoň 6 znaků