Po skončení zdaňovacího období může zaměstnanec, poplatník, požádat svého zaměstnavatele, plátce daně, o provedení „ročního zúčtování záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a daňového zvýhodnění“ (dále jen o „roční zúčtování“). Podmínky jak pro podání žádosti o roční zúčtování, tak i pro jeho provedení, jsou upraveny v zákoně č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších přepisů (dále jen „zákon o daních z příjmů“).
Poplatník nemá povinnost žádat o provedení ročního zúčtování a pokud nemá ani povinnost podat daňové přiznání, pak sraženými zálohami je jeho daňová povinnost splněna. I poplatníkovi jen s příjmy ze závislé činnosti může z několika důvodů vzniknout povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob, například má-li příjmy současně od více plátců a z těchto příjmů byla srážena záloha na daň, po část roku mu plynou příjmy ze závislé činnosti v České republice a po část roku má příjmy ze závislé činnosti vykonávané pro zaměstnavatele v zahraničí, byly mu doplaceny dlužné mzdy za minulá léta, úhrn jeho příjmů za zdaňovací období je v takové výši, že se u něj daň zvyšuje o solidární zvýšení daně, nebo předčasně zrušil soukromé životní pojištění, na které mu přispíval zaměstnavatel.
Poplatník, který nemá povinnost podat daňové přiznání, může po uplynutí zdaňovacího období svého zaměstnavatele, plátce daně, požádat dle § 38ch odst. 1 zákona o daních z příjmů o roční zúčtování, a to nejpozději do 15. února. Pokud poplatník zmešká tuto lhůtu pro podání žádosti o roční zúčtování, může si podat daňové přiznání, i když mu povinnost podat daňové přiznání nevznikla.
V období ročního zúčtování plátci daně každoročně řeší dotazy, zda musí, či nemusí provést roční zúčtování, jestli si může poplatník