V praxi se velmi často hovoří o pracovních úrazech a o důsledcích s tím spojených, ale již méně o nemocech z povolání. Proto se v následujících řádcích u nich zastavíme.
Nemoc z povolání
V pracovním procesu je zaměstnanec vystavován celé řadě nepříznivých působení chemických, fyzikálních, biologických a jiných škodlivých faktorů. Ty mohou negativně ovlivnit organismus zaměstnance a způsobit jeho onemocnění. Pokud se prokáže příčinná souvislost mezi působícím vlivem pracovního prostředí a vznikem nemoci, hovoří se o nemoci z povolání. Jestliže lékařský posudek existenci této nemoci a příčinné souvislosti potvrdí, vzniká zaměstnanci nárok na odškodnění podle zvláštního právního předpisu.
Je obvyklé, že právní předpis stanoví, co se rozumí nemocí z povolání. V České republice je to nařízení vlády č. 290/1995 Sb., kterým se stanoví seznam nemocí z povolání. Současnost však přináší nové materiály a technologie, spojené s novými pracovními riziky a tím s možností výskytu nových typů poškození zdraví. Zároveň i v oblasti pracovního lékařství značně pokročilo vědecké poznání příčinných souvislosti mezi pracovními riziky a nemocemi. Je proto zapotřebí, aby byl vytvořen mechanismus aktualizace seznamu nemocí z povolání, zajišťující dostatečnou míry flexibility při posuzování výskytu onemocnění tohoto druhu.
Přestože nemoc z povolání je pojmem právním, sledování výskytu profesionálních onemocnění zahrnujících nemoci z povolání a ohrožení nemocí z povolání je jistým ukazatelem stavu péče o zdraví při práci. Všechna nově vzniklá a uznaná profesionální onemocnění se hlásí do Národního registru nemocí z povolání, který byl založen již v roce 1991 a navázal na dlouhodobá statistická sledování hygienické služby prakticky od 70. let minulého století.
Nařízení vlády č. 290/1995 Sb.
Nařízení vlády č. 290/1995 Sb. stanoví ve svém § 1, že nemocemi z povolání jsou nemoci vznikající nepříznivým působením chemických, fyzikálních, biologických nebo jiných škodlivých vlivů, pokud vznikly za podmínek uvedených v seznamu nemocí z povolání. Seznam nemoci z povolání je přílohou tohoto nařízení vlády a člení se na nemoci z povolání způsobené chemickými látkami, fyzikálními faktory, na nemoci z povolání týkající se dýchacích cest, plic, pohrudnice a pobřišnice, nemoci z povolání kožní, nemoci z povolání přenosné a parazitární a nemoci z povolání způsobené ostatními faktory. Těchto šest kapitol seznamu se pak člení na položky. U jednotlivých položek je uvedeno její číslo, označení nemoci z povolání a podmínky jejího vzniku.
Vzorem pro vytvoření českého seznamu nemocí z povolání byl seznam nemocí z povolání MOP z roku 1980.
Tento seznam byl již dvakrát novelizován, poprvé v roce 2002 ve formě Doporučení R194 z 90. Generální konference MOP. K další aktualizaci seznamu, který je přílohou Doporučení, došlo v roce 2010.
Evropská komise vydala pro členské státy seznam nemocí z povolání ve formě doporučení v roce 19