Z hlediska plnění povinnosti zaměstnavatele zajistit svým zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech BOZP je nepodstatné, kolik zaměstnavatel zaměstnává zaměstnanců, protože tato povinnost se vztahuje na každého zaměstnavatele. i když by zaměstnavatel měl pouze jednoho zaměstnance, je i v takovém případě takové školení zákonným způsobem realizovat. Je zřejmé, že způsob a forma školení bude vždy určena zaměstnavatelem, když důležitá bude spolu s obsahovou dostatečností i jeho průkaznost.
Poznámka ke školení v oblasti BOZP
JUDr.
Eva
Dandová
Školení o předpisech BOZP
Podle § 349 ZP jsou právními a ostatními předpisy k zajištění BOZP předpisy na ochranu života a zdraví, předpisy hygienické a protiepidemické, technické předpisy, technické dokumenty a technické normy, stavební předpisy, dopravní předpisy, předpisy o požární ochraně a předpisy o zacházení s hořlavinami, výbušninami, zbraněmi, radioaktivními látkami, chemickými látkami a chemickými směsmi a jinými látkami škodlivými zdraví, pokud upravují otázky týkající se ochrany života a zdraví.
Zaměstnavateli vznikají na základě § 103 odst. 2 a 3 ZP odlišné povinnosti, což je třeba rozlišovat při jejich plnění. V odstavci 2 je stanovena povinnost zajistit „celkově“ příslušná školení o právních předpisech vztahujících se k BOZP a současně dbát na jejich dodržování. Taxativně jsou v tomto ustanovení uvedeny případy, kdy se takovému školení musí každému zaměstnanci dostat, avšak nic nebrání tomu, a naopak bude vzhledem k povaze BOZP vhodné, aby školení probíhala vždy v určitých periodách, jak ostatně i předpokládá § 103 odst. 3 ZP v návaznosti na povahu rizik a jejich závažnost. Okamžiky, kdy zákoník práce předpokládá provedení dalšího školení v oblasti BOZP, jsou kromě nástupu zaměstnance do zaměstnání také změna pracovního zařazení, změna druhu práce, zavedení nových technologií a výrobních prostředků a dále v situacích, jež mohou se zásadně projevit v oblasti BOZP. Ačkoli to zákoník práce neukládá, je zřejmé, že příslušného školení by se mělo zaměstnanci dostat při vzniku výše uvedených situací, případně s minimálním odstupem od jejich vzniku, neboť s delším časovým odstupem se zvyšuje riziko nebezpečí vzniku negativních událostí. Školení o BOZP jako taková se musí dotýkat činnosti, kterou bude zaměstnanec vykonávat, neboť by nebylo smysluplné poskytovat školení a informace o činnostech, které vůbec nejsou předmětem zaměstnancem vykonávané práce. Ve své podstatě mají školení rozšířit předpoklady zaměstnance pro bezpečný výkon jeho činnosti a poskytnout mu základní právní a faktický rámec v oblasti BOZP, kterým samozřejmě získá větší představu o potenciálních rizicích, a dojde tak k částečné eliminaci rizik, respektive přípravě zaměstnance na