Jednou z důležitých povinností zaměstnavatele ve zdravotním pojištění je provádění dopočtu a doplatku pojistného do stanoveného minima tehdy, pokud je zaměstnavatel takto povinen u zaměstnance učinit. V naprosté většině případů hradí tento doplatek zaměstnanec, vždy však zásadně prostřednictvím zaměstnavatele. Jedná se tedy o srážku zaměstnanci. Je možné, aby doplatek do minima uhradil dobrovolně zaměstnavatel v situaci, kdy to není jeho zákonnou povinností?
Zdravotní pojištění a dobrovolné doplatky do minimálního vyměřovacího základu
Ing.
Antonín
Daněk
Pokud budeme hledat ve zdravotním pojištění opravdu problémovou oblast, pak nesporně bude tímto tématem určitě odvod pojistného zaměstnavatelem za zaměstnance v přímé vazbě na minimální vyměřovací základ.
Institut minimální mzdy zaujímá ve zdravotním pojištění významné postavení, neboť v souvislosti s placením pojistného konkrétně určuje minimální vyměřovací základ zaměstnance, resp. jeho poměrnou část, a dále ještě stanovuje vyměřovací základ pro placení pojistného osobami bez zdanitelných příjmů. S účinností od 1. 1. 2025 se zvýšila minimální mzda na 20 800 Kč, proto při stanovení vyměřovacího základu a navazujícího výpočtu výše pojistného vycházejí zaměstnavatelé v roce 2025 z této částky. Pokud se na zaměstnance (a tedy i na jeho zaměstnavatele – plátce pojistného) vz