Ing. Jiří Vala, Ph.D. - strana 8

Počet vyhledaných dokumentů: 184
Počet vyhledaných dokumentů: 184
  • Článek
Nové nařízení vlády č. 375/2017 Sb., o vzhledu, umístění a provedení bezpečnostních značek a značení a zavedení signálů, ruší nařízení vlády č. 11/2002 Sb., kterým se stanoví vzhled a umístění bezpečnostních značek a zavedení signálů a nařízení vlády č. 405/2004 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 11/2002 Sb.
Vydáno: 07. 12. 2017
S. r. o. - stavební společnost, provádí práce na stavbách po celé ČR, se sídlem v Přerově, s pracovní dobou od 7:00 -15:30 hodin. Jeho zaměstnanci - stavbyvedoucímu, se stal úraz - autonehoda v pondělí cca 6:40 hodin. Nehoda se stala při cestě do práce z jeho trvalého bydliště - Praha, do místa, kde vykonával praci stavbyvedoucího na stavbě - v Olomouci. V jeho pracovní smlouvě je uvedeno jako místo výkonu práce jeho trvalé bydliště tj. Praha. Autonehoda se stala s firemním automobilem. Na stavbu do Olomouce vyjížděl zaměstnanec vždy v pondělí ráno a byl zde až do pátku, kdy se vracel zpět do místa bydliště. Můžeme tento úraz hodnotit jako pracovní s odpovídajícím finančním vyrovnáním?
Vydáno: 24. 11. 2017
Mpůže se ředitelka MŠ zaměstnat na DPP a dohodu si sama podepsat za zaměstnavatele i zaměstnance, nebo za zaměstnavatele bude muset oznamovat MČ zřizovateli a předložit k podepsání? Dohoda se týká termínu od 1. 9. do 31. 12. 2017 za vykonávání administrativní práce, sepisování smluv, dozor nad výkonem zájmových kroužků, zařizování zástupů v době nepřítomnosti lektorů, styk s agenturami pořádajícími zájmové kroužky, vedení osobního dialogu s lektory a odpovědnost za úhradu poplatků. 
Vydáno: 20. 11. 2017
  • Článek
Zaměstnanci v pracovním poměru na dobu určitou nebo zaměstnanci dočasně přiděleni agenturou práce k výkonu práce u uživatele jsou podle evropských statistik více ohroženi rizikem vzniku pracovních úrazů a nemocí z povolání. Agenturní zaměstnávání se rovněž hojně využívá i v České republice.
Vydáno: 09. 11. 2017
S. r. o., 5 zaměstnanců, dle kategorizace prací máme všechny zaměstnance v kategorii 1. Na prohlídky chodí každý ke svému praktickému lékaři. Musíme uzavírat od 1. 11. 2017 smlouvu na poskytování komplexních pracovnělékařských služeb s lékařem? 
Vydáno: 30. 10. 2017
  • Článek
Mnohé organizace v ČR si stanovují jako cíl dosažení nulové úrazovosti. Přesto i u těchto organizací dochází k pracovním úrazům, a to v některých případech dokonce i ke smrtelným. Kde je zapotřebí hledat příčinu, u zaměstnanců nebo zaměstnavatelů?
Vydáno: 12. 10. 2017
Zaměstnáváme pracovnici na dohodu o provedení práce - ve smlouvě uvedeno jako pracovní úkol: administrativní práce, účtování faktur. Občas zaměstnankyně využívá pro potřeby vykonávání svého pracovního úkolu firemní vozidlo. U dohody o provedení práce není povinnost vstupní prohlídky u administrativních prací 1 kategorie, ale nevíme, zda musí být prohlídka pro řidiče referentského vozu. Musíme vyžadovat v tomto případě lékařskou prohlídku? 
Vydáno: 25. 09. 2017
  • Článek
Identifikování nebezpečí na pracovištích a hodnocení úrovně s ním spojeného rizika je z hlediska prevence ochrany zdraví zaměstnanců asi tou nejdůležitější činností ve všech organizacích. Efektivní řízení bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovištích je založeno na porozumění přítomným rizikům a způsobům jejich řízení. K identifikování nebezpečí na pracovištích jsou používány různé metody a techniky.
Vydáno: 07. 09. 2017
Uzvařeli jsme s pracovníkem dohodu o provedení práce - úklid kanceláře, na 20 hodin měsíčně. Musí předložit doklad od lékaře potvrzující způsobilost vykonávat tuto práci?
Vydáno: 21. 08. 2017
Pokud je tedy práce na pile zařazena do druhé kategorie bez rizika a tato práce není ani uvedená jako práce riziková v jiných předpisech, tak nemusíme požadovat od zaměstnanců na DPP vstupní lékařskou prohlídku? 
Vydáno: 17. 08. 2017
Vzhledem k tomu, že nabyl účinnost od 1. 11. 2017 zákon č. 202/2017 Sb., mám dotaz k proplacení vstupní lékařské prohlídky. Musí zaměstnavatel hradit vstupní lékařskou prohlídku po uzavření pracovně právního vztahu vždy?
Vydáno: 16. 08. 2017
Jak si mám vyložit znění zákona o vstupní prohlídce k DPP "pokud práce není riziková"? Máme od "Hygieny" v kategorizaci našich prací zařazeno vše ve 2. skupině bez rizika, jsme povinni zaměstnance na DPP posílat na prohlídky? Nebude chodit na noční a nebude pracovat s jeřábem ani vysokozdvižným vozíkem. Může ale např. řezat na malých pilách na kov. 
Vydáno: 15. 08. 2017
Jak často mají zaměstnanci absolvovat periodickou prohlídku, pokud vykonávají práce zařazené okresní hygienickou stanicí v kategorii 1 nebo 2 bez rizika? Jedná se ale i o práce na vysokozdvižném vozíku nebo obsluhu ručního jeřábu, zámečnické práce či obsluhu pily (což je druhá riziková kategorie). Mají mít tedy zaměstnanci prohlídky jednou za 5 let, jsou-li ve věku do 50 let, nebo jednou za 4 roky?
Vydáno: 28. 07. 2017
  • Článek
Svařování patří mezi nejčastější činnosti prováděné v průmyslu. Při svařování jsou vytvářeny emise velmi jemných částic, které jsou známé jako svářečské dýmy. Svářečské dýmy se skládají z mnoha různých druhů nebezpečných látek, které způsobují poškození zdraví zaměstnanců. Jednou ze složek svářečských dýmů je i mangan, který má nepříznivý vliv na nervový systém. Při svařování jsou rovněž produkovány i nebezpečné plyny, jako jsou například oxid uhelnatý a ozón.
Vydáno: 21. 07. 2017
Čím čistit cisterny na pitnou vodu před a po jejich použitím? Dříve jsme měli nařízeno použít Chloramin B, který se již údajně nevyrábí.
Vydáno: 19. 07. 2017
Na pracovištích zaměstnavatele vykonává občasnou činnost OSVČ (bez zaměstnanců), která má s firmou smlouvu o dílo. Firma jí poskytla informace a pokyny obdobné jako dle § 103 odst. 1 písm. g). OSVČ může výjimečně vykonávat i práce ve výškách (na lešení, z manipulační plošiny). Je firma povinna zjišťovat, zda má OSVČ k prováděné práci dostatečnou odbornou způsobilost, nebo je to věc OSVČ (včetně zajištění osobních ochranných pracovních prostředků) a firma jí pouze musí dále poskytnout informace o rizicích (a příslušných opatřeních) dané práce a dále provozní dokumentaci k plošině nebo k lešení? Samozřejmě zajištění potřebných revizí a kontrol plošiny a kontrol lešení je věcí firmy. Má výše uvedená OSVČ též povinnost předat firmě rizika, plynoucí z její činnosti pro zaměstnance smluvní firmy dle § 101 odst. 3 zákoníku práce, nebo tuto povinnost má jen zaměstnavatel, který zaměstnává vlastní zaměstnance? 
Vydáno: 23. 06. 2017
Zaměstnanci byla nařízena výstupní prohlídka při ukončení pracovního poměru, výdaje zaměstnance spojené s pracovnělékařskou službou nechce zaměstnanci proplatit, jak se má zaměstnanec bránit?
Vydáno: 19. 06. 2017
Zaměstnankyně dostala lékařský posudek od závodního lékaře - "Pozbyla dlouhodobě zdravotní způsobilost k výkonu práce nelze vyloučit profesní souvislost s kožními problémy." Zaměstnankyně se na základě tohoto posudku rozhodla ukončit pracovní poměr. Jaké povinnosti jsou na straně zaměstnavatele? Náleží zaměstnankyni odstupné?
Vydáno: 16. 06. 2017
  • Článek
Bezpečnost je funkcí rizika, přičemž určitá míra rizika je ve všem co děláme. V případě pracovních činností se může míra rizika podstatně lišit, a to v závislosti na druhu vykonávané práce. S činnostmi jsou spjata nebezpečí a z nich vyplývající rizika, která mají potenciál způsobit úrazy nebo poškození zdraví.
Vydáno: 08. 06. 2017
Platí stáůe, že pokud zaměstnanec vykonává práci zařazenou v kategorii 1. - THP, tak může být prohlídka (vstupní, periodická i výstupní) provedena u obvodního lékaře zaměstnance? Máme sice i svého smluvního lékaře, ale pokud je to pro zaměstnance výhodnější (časově, místem bydliště) a jeho práce je v 1. kategorii, tak jde ke svému lékaři se žádankou od zaměstnavatele. Je to tak správné, nemusíme posílat úplně všechny zaměstnance jen ke smluvnímu lékaři, se kterým je pro společnost uzavřena smlouva o poskytování lékařských služeb? Děkuji a přeji hezký den
Vydáno: 31. 05. 2017