Čerpání dovolené během vojenského cvičení

Téma:

Může zaměstnanec čerpat u stávajícího zaměstnavatele řádnou dovolenou během vojenského cvičení (na základě žádosti zaměstnance), které bylo zaměstnavateli oznámeno vojenskou správou, nebo může zaměstnavatel během vojenského cvičení i vykazovat odpracovanou směnu, když zaměstnanec během vojenského cvičení zároveň pracoval pro zaměstnavatele? V předcházejících letech zaměstnavatel vykazoval neplacené volno. 
Navazující dotaz:  Dle ustanovení § 219 odst. 1 zákoníku práce k přerušení dovolené v době vojenského cvičení nebo služby v operačním nasazení nedojde, požádá-li zaměstnanec o pokračování v čerpání dovolené během těchto překážek v práci. Lze uvedenou citaci aplikovat i v situaci , kdy dle povolávacího rozkazu nastupuje zaměstnanec na vojenské cvičení dne 16.9. a zároveň v ten den začíná čerpat dovolenou? Zaměstnanec dostane z důvodu čerpání dovolené náhradu mzdy a zároveň bude pobírat služné od Armády ČR? A může si v tomto případě zaměstnavatel zažádat o poskytnutí podpory zaměstnavateli nebo je povinností zaměstnavatele oznámit Armádě ČR, že zaměstnanec čerpá dovolenou, a žádost o poskytnutí podpory zaměstnavateli vyplňovat nebude?

Z. K.

9. 9. 2021

Odpověď na tuto otázku je dostupná pouze předplatitelům

Registrujte se nyní a získejte 14 denní přístup ZDARMA

  • Přístup k placeným článkům
  • Týdeník Podtrženo, sečteno
  • Časové řezy předpisů
  • Přístup k Otázky a odpovědi
Registrujte se zdarma

Heslo by mělo obsahovat alespoň 6 znaků

JUDr. Petr Bukovjan

JUDr. Petr Bukovjan

Specialista na pracovní právo a pracovněprávní judikaturu. Lektor a autor publikací