daň z příjmu fyzických osob, daň ze mzdy, odvod z objemu mezd
Poplatník však doložil potvrzení zaměstnavatele druhého z manželů dne 10. 10 .2023, což je před termínem před zpracováním mezd za 09/2023. Rodný list i potvrzení mám tedy před zpracováním mezd za 09/2023 k dispozici. Mohu mu daňové zvýhodnění zohlednit již ve mzdě za 09/2023?
Náš zaměstnanec se oženil a spolu s manželkou mají jedno dítě, manželka má z předchozího manželství také jedno dítě, které s nimi žije ve společné domácnosti. Zaměstnanec si chce uplatnit ve mzdě zvýhodnění na společné dítě, donesl mi potvrzení do zaměstnavatele manželky, že ona si společné dítě neuplatňuje. Náš zaměstnanec si bude uplatňovat zvýhodnění ve výši na „první“ nebo „druhé“ dítě?
Zaměstnanci se narodilo dítě 30. 9. 2023. Tuto skutečnost doložil 9. 10. 2023 zasláním rodného listu. Potvrzení zaměstnavatele druhého z manželů, že neuplatňuje daňové zvýhodnění na dítě, přislíbil doložit do konce měsíce října. Mohu uplatnit daňové zvýhodnění již v jeho mzdě za 09/2023? Nebo zde platí pravidlo, že mohu uplatnit daňové zvýhodnění až v následujícím měsíci po měsíci, kdy mi oznámil narození dítěte, tzn. daňové zvýhodnění bych mohla zohlednit ve výplatě za měsíc 11/2023?
Zaměstnanec z Ukrajiny, pracuje u nás 5 let, dcera 19 let, která se přistěhovala se začátkem války, začala od září studovat český jazyk na jazykové škole, potvrzení ze školy doložila. Mohu přiznat daňové zvýhodnění na dítě?
V domácnosti žijí 3 nezletilé děti a rodiče se dohodnou, že dvě nejstarší děti bude uplatňovat otec a třetí nejmladší dítě uplatní matka. Oba dodají prohlášení, kde otec děti uplatní na pozici 1 a 2 a matka dítě uplatní na pozici 3. Má matka nárok na daňovou slevu na třetí a každé další dítě ve výši 27 840 Kč/rok, i když ve své mzdě uplatňuje jen jedno dítě?
Zaměstnavatel uzavřel smlouvu s pojišťovnou na životní pojištění - úrazová varianta pro zaměstnance ve vedoucí funkci se souběhem (= HPP + člen družstva). Jedná se o pojištění pouze 5 vedoucích zaměstnanců ve výši 15 000 Kč/1 osoba za kalendářní rok. V případě plnění pojistného bude částka vyplacena na účet zaměstnance. Bude tato částka připsána i do mezd zaměstnanci a odvádět se z ní ZP a SP? Je to daňově uznatelný náklad?
Zaměstnanec s partnerkou mají dítě a bydlí ve společné domácnosti. Současně parnerka vychovává dítě z předchozího vztahu, které má v péči. Nyní je ona na mateřské dovolené. Může si náš zaměstnanec, i když nejsou manželé, ale bydlí spolu ve společné domácnosti i s její dcerou z předchozího vztahu, uplatnit slevu na dítě partnerky? Podotýkám, že její bývalý mažel na tuto dceru slevu na dítě neuplatňuje.
Jak je to s daňovým zvýhodněním v měsíci, kdy došlo k úmrtí dítěte? Máme zaměstnance, kterému zemřelo sediměsíční dítě. Lze uplatnit za měsíc červen, kdy k této tragické události došlo, ještě daňové zvýhodnění dle § 35c odst. 10 ZDP?
Zaměstnavatel poskytuje na základě ujednání v Kolektivní smlouvě zaměstnanci, který nosí při práci dioptrické brýle (zaměstnanci jak v dělnických, tak kancelářských profesích) a tyto si vlivem a charakterem práce poškodí, peněžní plnění - úhradu ve výši max. 5 000 Kč ročně na výměnu skel do brýlí. Čáska 5 000 Kč je zaměstnanci proplacena z pokladny, po předložení dokladu z optiky zaměstnavatel vystaví na jméno zaměstnance výdajový pokladní doklad. Není uvedeno na mzdovém listě, zaměstnavatel nedaní ani neodvádí sociální pojištění. Je postup zaměstnavatele správný?
Zaměstnanec odpracoval 8 hod. pracovní dobu (08:00 - 16:30) a od 16:30 vyjel na služební cestě na Slovensko (příchod na slovenskou pobočku ve 21 hod.). Vzhledem k odpracování více než poloviny pracovní doby na pracovišti (interní předpis), má nárok v tento den diety i stravenkový paušál? Postupujeme správně nebo na stravenkový paušál nemá nárok?
Zároveň kdyby vyjel na služební cestu v 15 hod. má nárok na diety i stravenkový paušál?
1) Zaměstnanec jezdí na pracovní cesty, při nichž čerpá stravné na základě vyplněného cestovního příkazu.
V případě, že absolvuje pracovní oběd či večeři či snídani s klientem a při návratu o tom předá firmě doklad k zaúčtování a proplacení, krátí se mu v tomto případě v cestovním příkazu stravné za příslušný den?
2) Zaměstnanec pobírá stravenkový paušál. V rámci pracovních povinností/úkolů absolvuje pracovní oběd/večeři/snídani s klientem a doklad o tom poskytne k zaúčtování a proplacení. Má toto jídlo dopad na poskytnutí plného stravenkového paušálu za konkrétní den ?
- Článek
Česko patří mezi členské země OECD, kde se hrubá a čistá mzda zaměstnance pracujícího za nadprůměrnou mzdu liší nejméně. Daňové podmínky pro zaměstnance s nadprůměrnou mzdou jsou v Česku příznivé. Nejvyšší zdanění na straně zaměstnance ze zemí OECD u nadprůměrných mezd je v Belgii, v Německu, v Dánsku a v Itálii.
Naše česká společnost zaměstnává zaměstnance s místem výkonu práce na Slovensku. Pracovní Smlouva byla uzavřena dle slovenského zákoníku práce. K sociálnímu a zdravotnímu pojištění je zaměstnanec také přihlášen na Slovensku. Pro účely potvrzení sociálního zabezpečení v ČR máme formulář (A1), vystavený slovenskou soc. pojišťovnou. Daň ze mzdy je také odváděna na Slovensku, jsme zde přihlášeni k dani ze závislé činnosti. Diety (v případě služebních cest na Slovensku) jsou počítány a následně zaměstnanci propláceny také dle slovenského zákoníku. Můj dotaz se nyní týká výši těchto diet spočítaných dle SK zákonů a jejich porovnání dle CZ legislativy. Každý měsíc provádím interně porovnání SK výše diet na CZ výši diet a chápu-li správně, rozdíl, kdy by vypočtené CZ diety > než SK diety proplacené, musela by se výše rozdílu zaměstnanci dodanit dle CZ zákona o dani z příjmu, a zde v ČR také z tohoto rozdílu odvést daň ze závislé činnosti. Můj dotaz se však týká kurzu přepočtu. Jaký kurz Kč/ EUR pro přepočet porovnání výše diet (SK x CZ) mám prosím použít? A dále, dle mým interních výpočtů vychází rozdíl CZ diety > než SK diety např. 15 Kč (kurz jsem zatím pro mé výpočty vždy použila aktuální ČNB). Je tedy prosím dána nějaká určitá korunová hranice, do které není třeba rozdíl zde v ČR zaměstnanci dodaňovat? Viz výše uvedená částka 15 Kč.
Zaměstnankyně uzavřela s PF ČS smlouvu o životním pojištění. Poslední 2 roky jsem jí roční zúčtování neprováděla, protože byla na rodičovské dovolené. Nyní doložila potvrzení o platbách životní pojištění s hlavičkou pojišťovny Kooperativa. Tvrdila, že nikdy nic neměnila a potvrzení si vytiskla z mobilní aplikace Geoerge. Číslo smlouvy je stejné. Na obou pojišťovnách paní řekli, že došlo ke sloučení těchto pojistek a že to je standardní postup a žádné potvrzení jí také vystavovat nebudou. Pokud bych se měla řídit číslem smlouvy, tak je vše v pořádku, ale pokud bych se měla řídit samotnou smlouvou, tak bych jí to podle mne neměla přijmout. Jak to tedy je? Mj. ke sloučení různých pojišťoven nebo jen produktů dochází v poslední době často a potřebovala bych názor, jak máme jako mzdové účetní v těchto případech postupovat.
Ve kterém paragrafu dodaňuji příspěvky zaměstnavatele a zároveň i úlevy na dani zaměstnance v daňovém přiznání zaměstnance? Zaměstnanec zrušil životní pojištění v roce 2022, příspěvky zaměstnavatele činily : 41 000 Kč roce 2021, v roce 2022 byly nulové a jeho úlevy v řiznání k dani činily v letech 2016–2021 celkem 57 000 Kč.
Zaměstnanec k nám nastoupil v průběhu roku 2022. Je možné uplatnit mu v ročním zúčtování záloh na daň odečet ze zaplacených úroků z hypotečního úvěru, pokud je účelem úvěru převod družstevního podílu v bytovém družstvu, přičemž od roku 2019 je zaměstnanec již vlastníkem bytové jednotky, na kterou se hypoteční úvěr z roku 2018 vztahuje a užívá byt k vlastnímu trvalému bydlení. To znamená, že mezičasem si zaměstnanec družstevní byt odkoupil do osobního vlastnictví za vlastní finanční zdroje a hypoteční úvěr na převod družstevního podílu v bytovém družstvu stále splácí. Je v tomto případě překážkou fakt, že zaměstnanec byt už vlastní a nejedná se o družstevní byt?
Souběhem prací se rozumí dva příjmy, ze kterách vzniká daňová povinnost? Pokud je žena na rodičovské dovolené a k tomu chodí na brigády, mohu provést roční zúčtování, pokud u nás měla příjmy nad 10 000 Kč a doloží, že v zaměstnání, kde čerpá rodičovskou dovolenou, nemá prohlášení poplatníka podepsané?
Musí být k ročnímu zúčtování doloženo v originále potvrzení o zdanitelných příjmech, potvrzení druhého z poplatníků pro uplatnění daňového zvýhodnění, nebo je dostačující jen vytištěné potvrzení z emailu?
Dne 1.2.2022 nastoupila do pracovního poměru žena UA s povoleným trvalým pobytem a podepsala prohlášení k dani (daňový rezident). V lednu nebyla zaměstnaná a neměla zdanitelný příjem v ČR. V květnu 2022 uplatnila zvýhodnění na dítě, které přišlo do ČR 7.3.2022 a má dočasnou ochranu, t.č. prodlouženou do 30.9.2023. Navštěvuje školu v ČR. Ve společné domácnosti je manžel, otec dítěte, který neuplatňuje zvýhodnění na dítě, mám potvrzení zaměstnavatele. Zvýhodnění na dítě jsem zavedla od května 2023. Otázka je, od kterého měsíce můžu v RZD uplatnit zvýhodnění na toto dítě? A bylo správně v průběhu roku uplatněno za květen nebo mělo být až od června?
Zaměstnanec předložil úvěrovou smlouvu ČS, a.s., která obsahuje následující body: - jakou nemovitou věc budete financovat - zde je uvedena budova, pozemky, vše co vyčteme také z předloženého listu vlastnictví. Další bod obsahuje informaci na co může zaměstnanec úvěr použít. Zde je více údajů: 1) úvěr lze použít na zaplacení peněžitých dluhů klienta u stavební spořitelny. 2) úvěr může být použit na zaplacení peněžitých dluhů klienta poskytnutý na základě úvěru č. 1111111 za účelem bydlení ve vztahu k financované nemovitosti. 3) část úvěru ve výši 400 000 Kč poskytneme jako doplňkovou část bez sledování účelu úvěru za podmínek, že se zavazují, že tato částka bude použita výlučně pro účely bydlení. Potvrzení od ČS, a. s., obsahuje pouze jednu částku o uhrazených úrocích. Pro úplnost uvádíme, že dle listu vlastnictví je zástavní právo uplatněno na celou výši úvěru. Může zaměstnanec uplatnit celu částku uhrazených úroků nebo pouze alikvotní část sníženou procentem vzhledem ke 400 000 Kč, kde banka nesleduje účel?