Otázky a odpovědi - strana 2

Může být Prohlášení poplatníka předvyplněné (hlavička na prnví straně - zaměsntavatel a zaměstnanec) od účetní, pak zaměstnanec zkontroluje a podepíše, případně doplníme děti apod.? Jde mi o to, že kolikrát zaměstnancům pomáháme vyplnit Prohlášení, tak jestli to v případě kontroly nemůže být zásadní problém, že si to zaměstnanec celé sám nevyplní. 
Vydáno: 13. 03. 2019
Zaměstnankyně je na mateřské dovolené (pobírá rodičovský příspěvek) u původního zaměstnavatele, nemá zde podepsáno prohlášení poplatníka, zároveň si sehnala brigádu na dohodu o provedení práce u jiného zaměstnavatele, má zde podepsáno prohlášení, může jí tento druhý zaměstnavatel provést zúčtování daně za rok 2018, když od původního zaměstnavatele nemá žádné příjmy?
Vydáno: 04. 03. 2019
Jak postupovat, jestliže poplatník podepsal a uplatňoval u dvou zaměstnavatelů slevu na poplatníka? Mimo tyto zaměstnavatele má 2 DOPP, kde mu byla provedena srážková daň. Poplatník by si chtěl podat daňové přiznání, jelikož má možnost uplatnit si odčitatelnou položku - penzijní připojištění. Lze udělat v tomto případě DP a bude to mít nějaké dopady - sankce ze strany FÚ pro poplatníka nebo pro firmy, u kterých podepsal prohlášení? 
Vydáno: 28. 02. 2019
Zaměstnanec, invalidita 3. stupně, v průběhu roku 2018 podepsal v prohlášení, že je od března poživatelem starobního důchodu. Do února se mu uplatňovala kromě základní slevy na poplatníka i sleva za invaliditu. Nyní oznámil, že poživatelem starobního důchodu je již od února 2018. Budu mu zpracovávat samostatné přiznání a daň z příjmů za rok 2018 vypočítám podle nyní sdělené a podepsané informace. Jak se tato situace promítne do ročního vyúčtování daně ze závislé činnosti, které budu za zaměstnavatele odesílat FÚ?
Vydáno: 14. 02. 2019
Zaměstnanec u naší firmy pracoval do 31. 1. 2018 - měl podepsané daňové prohlášení a v lednu si uplatnil slevu na jedno dítě. Od 1. 2. 2018 do 9. 2. 2018 pracoval u jiné firmy - z potvrzení o zdanitelných příjmech jsem vyčetla, že tam podepsal daňové prohlášení na únor. K nám nastoupil opět 12. 2. 2018 - podepsal daňové prohlášení již na únor - slevu na poplatníka jsme mu dali až od března, a také slevu na jedno dítě jsme mu dali od března. Mohu mu udělat roční zúčtování (v případě, že mi podepsal žádost o roční zúčtování a dodal potvrzení od plátce, kterého měl v únoru), když má podepsané potvrzení u dvou plátců souběžně v únoru, ale slevu na poplatníka od nás v únoru nedostal?
Vydáno: 04. 02. 2019
Důchodce pracující na HPP donese od ČSSZ potvrzení o vyplaceném důchodu v roce 2018, u zaměstnavatele podepsal prohlášení. Může mu zaměstnavatel provést zúčtování daně z příjmů? Důchod se počítá do základu daně? Další zaměstnanec pracoval u téhož zaměstnavatele v roce 2018 v lednu až květnu na dohodu o provedení práce a poté v červnu až prosinci na HPP, v obou případech podepsal prohlášení. Může mu zaměstnavatel provést výpočet daně z příjmů? 
Vydáno: 31. 01. 2019
Od ledna do srpna pracoval zaměstnanec u prvního zaměstnavatele, zde měl podepsáno prohlášení, ale pouze na dohodu o provedení práce - vždy měl do 10 000 Kč za měsíc. Dále od září do prosince pracoval u druhého zaměstnavatele, kde měl také podepsáno prohlášení, ale již klasický pracovní poměr. Dostal potvrzení o příjmech, kde u prvního zaměstnavatele měl úhrn vyplacených bonusů - 8 000 Kč, tj. celou slevu na poplatníka z těchto příjmů nevyčerpal. U druhého zaměstnavatele již měl velký příjem a byla odvedena daň dle potvrzení přes 20 000 Kč. Může zaměstnanec požádat druhého zaměstnavatele o roční zúčtování daně, aby mu uplatnil „nevyčerpanou“ základní slevu na poplatníka, kterou v lednu-srpnu nevyčerpal, a jaké potvrzení druhému zaměstnavateli doloží? Nebo musí tento zaměstnanec podat přiznání, aby dostal nevyčerpanou slevu zpět? 
Vydáno: 22. 01. 2019
Zaměstnanci - hostinská činnost - roční zúčtování záloh - oba mají stejného předchozího zaměstnavatele - veškeré slevy v rámci ročního zúčtování uplatňovali 1x ročně. 1. zaměstnanec nastoupil 1. 5. 2018 - nepodepsal prohlášení k dani, v lednu 2019 žádá o roční zúčtování záloh - doložil potvrzení o zdanitelných příjmech od předchozího zaměstnavatele, kde a) neučinil prohlášení na zdaňovací období 1-4/2018, b) učinil prohlášení k dani 1-4/2018. Je možné u posledního zaměstnavatele v případě a) i b) provést roční zúčtování, zaměstnanec v lednu 2019 učinil dodatečné prohlášení na základní slevu na poplatníka. 2. zaměstnankyně nastoupila 1. 5. 2018 - podepsala prohlášení, uplatňuje daňové zvýhodnění na 1 dítě (doložila potvrzení, že 2. rodič neuplatňuje od 1/2018), u předchozího zaměstnavatele 1/2018 - 3/2018 učinila prohlášení - základní sleva, daňové zvýhodnění na vyživované dítě ne, 4/2018 evidována úřadem práce - doložila potvrzení. Je možné u posledního zaměstnavatele na základě žádosti zaměstnance uplatnit daňové zvýhodnění na vyživované dítě při ročním zúčtování za celý kalendářní rok 2018?
Vydáno: 21. 01. 2019
Společnost zaměstnává zaměstnankyni, která má s námi uzavřenou pracovní smlouvu, jedná se o poloviční úvazek, má hrubou mzdu 6 100 Kč. U nás podepsala růžové prohlášení (slevu na poplatníka) a současně (z neznalosti) podepsala růžové prohlášení i u druhého zaměstnavatele, kde pracuje na DPP. Musí zaměstnankyně podat sama DPFO za rok 2018? Pokud ano, tak bude mít dvě potvrzení o zdanitelných příjmech s uplatněnou slevou na poplatníka z obou zaměstnání? Jak máme vyřešit ten problém? Pokud nemusí podávat DPFO a zaměstnankyně požádá o roční vyúčtování, který zaměstnavatel to vyúčtování provede?
Vydáno: 12. 12. 2018
Prosíme o radu v následující situaci. Zaměstnanec z Ukrajiny, daňový nerezident, jehož pracovní povolení je vydáno na dobu 3 měsíců, u nás podepsal prohlášení poplatka k dani z příjmů. Můžeme mu poskytnou slevu na dani na poplatníka ve výši 2 070 Kč měsíčně, jestliže má ČR s Ukrajinou podepsanou smlouvu o zamezení dvojího zdanění? Domníváme se, že to možné je, ale rádi bychom měli jistotu. 
Vydáno: 17. 08. 2017
V případě, že zaměstnanec podepsal u zaměstnavatele prohlášení poplatníka a uplatňuje slevu na dani, může ji uplatnit jak u DPP, tak u hlavního pracovního poměru? Příjmy z obou má ve stejném měsíci. 
Vydáno: 23. 06. 2017
Dcera má několik zaměstnavatelů, pro které pracuje na základě DPP různě během měsíce. Práci nikdy nevykonává pro více zaměstnavatelů současně. Nicméně je můj názor správný, že prohlášení poplatníka může podepsat (a uplatňovat slevu) pouze u jednoho z nich a z odměn od těch ostatních zaměstnavatelů musí platit srážkovou daň? Má také jednu DPČ a zde se uplatňuje zálohová daň - může tedy aspoň u této odměny uplatnit slevu na studenta? Je možné v rámci ročního zúčtování daně z příjmu dosáhnout na vrácení nějaké částky? 
Vydáno: 22. 06. 2017
V naší společnosti (česká s. r. o.) pracuje jako řidič nákladního automobilu zaměstnanec - Bulhar. Vzhledem ke skutečnosti, že má trvalé bydliště v Bulharsku a žije zde i jeho rodina a děti, se domnívám, že je daňový nerezident ČR a je daňový rezident v Bulharsku (v ČR bydlení nemá, jezdí zde jen za prací). 1) Pokud nám tento zaměstnanec podepíše prohlášení poplatníka, může u nás uplatnit základní slevu na poplatníka? Budeme odvádět zálohovou daň - je to správně? 2) Má povinnosti podat po skončení roku daňové přiznání v ČR nebo v Bulharsku?
Vydáno: 24. 03. 2017
Pokud zaměstnanec nastoupil př. 1. 8. na HPP, podepsal prohlášení a žádá o provedení ročního zúčtování, je správné uplatnit mu celou slevu na poplatníka + ev. další (na děti, školkovné...) v plné výši (žádné jiné zaměstnání neměl vůbec, byl "doma")? Zaměstnanec nastoupil př. 1. 8. na HPP, podepsal prohlášení, žádá o roční zúčtování, ale měl ještě jinde DPČ, DPP. Roční zúčtování se mu neprovede, protože měl i další příjmy? 
Vydáno: 07. 03. 2017
Musí prohlášení poplatníka ("růžový papír) podepsat nový zaměstnanec, potom musíme podat na finančním úřadu? Nebo stačí mít u sebe, a v novém roce taky podepíše zaměstnanec a zase nemusíme podat na finančnímu úřadu? 
Vydáno: 22. 02. 2017
Zaměstnankyně u nás má podepsáno prohlášení na DPP. Dále má u jiného zaměstnavatele HPP, ale u něj byla v roce 2016 na mateřské a teď na rodičovské. Za rok 2016 měla pouze příjmy od nás - na DPP se zálohovou daní. Musí zaměstnankyně podat přiznání, když má HPP u jiného zaměstnavatele, ale nyní od něj nemá příjmy, protože byla část roku na mateřské a další část na rodičovské dovolené?
Vydáno: 20. 02. 2017
Zzaměstnanec má vedle stálého měsíčního z příjmu ze zaměstnání ještě příjem ze závislé činnosti od státní organizace ve výši 10.000 Kč měsíčně, z něhož je odváděna záloha na daň a pojistné. Z tohoto důvodu mu zaměstnavatel nemůže udělat za rok 2016 vyúčtování daně, ale musí si sám podat daňové přiznání. 1) Můj první dotaz je, zda se bude v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob uvádět na řádku 64 základní sleva na poplatníka 24.840 Kč, když je tato sleva uplatňována v rámci měsíční mzdy u zaměstnavatele, zaměstnanec má podepsané prohlášení poplatníka daně z příjmů FO, ve kterém slevu uplatňuje? 2) A ještě druhý dotaz, zda se ve formuláři prohlášení poplatníka daně z příjmů FO ze závislé činnosti budou uvádět případné úroky z hypoték či životní pojištění-oddíl 2-nezdanitelné části základu daně, pokud si zaměstnanec bude sám podávat daňové přiznání nebo zda tyto kolonky ponechat prázdné a neuvádět?
Vydáno: 13. 02. 2017
Zaměstnanec má v jedné společnosti s. r. o. uzavřen pracovní poměr - podepsal prohlášení. V druhé a třetí společnosti s. r. o. pracuje na dohodu o prevedení práce a je mu srážena srážková daň. Má povinnost podat přiznání, nebo nikoliv? Nemá-li povinnost, může příjmy z dohody o provedení práce, a tedy z odvodu srážkové daně dát do přiznání? Je to možné?
Vydáno: 08. 02. 2017
Je nutné dokládat Potvrzení zaměstnavatele druhého z poplatníků pro uplatnění nároku na daňové zvýhodnění každý rok nebo stačí pouze dodat nové při změně údajů při uplatnění odpočtu na děti? Platí i pro rok 2017 formulář MFin 5556 - vzor č.1? V případě, že druhý z manželů je podnikající FO, popř. žena na rodičovské dovolené, platí stále čestné prohlášení? Musí se skutečnost o neuplatňování odpočtu na děti u druhého z manželů dokládat ještě jednou při provedení ročního zúčtování?
Vydáno: 18. 01. 2017
Pracovník je zaměstnán v rámci EU, místo výkonu práce je SRN, "z domu" vypomáhá ve firmě v ČR - příležitostné programátorské práce. Je možné v ČR použít dohodu o provedení práce do 10 000 Kč s podepsaným prohlášením nebo s odvodem srážkovém daně?
Vydáno: 31. 10. 2016