Otázky a odpovědi - strana 7

OSVČ k 31. 5. 2016 přerušila živnost a odjela do Kanady, kde pracuje jako zaměstnanec a odvádí daň (má roční pracovní vízum). V ČR podává daňové přiznání za rok 2016. Musí být v daňovém přiznání v ČR nějak zohledněny příjmy z Kanady?
Vydáno: 31. 03. 2017
Občan české národnosti, trvale žijící v ČR v roce 2016 pracoval jako řidič, a to 9 měsíců v české firmě a 3 měsíce pro firmu německou. Každý rok podává samostatně daňové přiznání, ve kterém uplatňuje navíc úroky z hypotečního úvěru. Jak má za rok 2016 v daňovém přiznání vyúčtovat příjmy a z nich plynoucí daně z příjmu vyplacené z Německa? Zatím máme k dispozici jen výplatní pásky, kde souhrnný hrubý příjem je 7.170,26 EUR. Je možné tyto příjmy do daňového přiznání nezahrnovat? Jak by se v tom případě uplatnila základní sleva na poplatníka?
Vydáno: 30. 03. 2017
Pomáhám naší zaměstnankyni s přiznáním. Zaměstnankyně je občanka ČR, na Slovensku jen pracovala v průběhu roku. Uplatnila jsem slovenské příjmy + české, a mám dvě otázky. Pokud zaměstnání mimo ČR trvalo během zdaňovacího období, ke kterému datu použiji kurz ČNB (přepočet)? Např. když skončila 28. 2. 2016, budete to k 28. 2. 2016, nebo 31. 12. 2016? Zároveň mi zaměstnankyně předložila ke snížení daňového základu životní pojistku, ale uzavřenou na Slovensku. Sdělila jsem jí, že toto nemůžu uznat, může být uznána jen tehdy, pokud bude převedena do ČR, řekla jsem jí to správně?  
Vydáno: 28. 03. 2017
V naší společnosti (česká s. r. o.) pracuje jako řidič nákladního automobilu zaměstnanec - Bulhar. Vzhledem ke skutečnosti, že má trvalé bydliště v Bulharsku a žije zde i jeho rodina a děti, se domnívám, že je daňový nerezident ČR a je daňový rezident v Bulharsku (v ČR bydlení nemá, jezdí zde jen za prací). 1) Pokud nám tento zaměstnanec podepíše prohlášení poplatníka, může u nás uplatnit základní slevu na poplatníka? Budeme odvádět zálohovou daň - je to správně? 2) Má povinnosti podat po skončení roku daňové přiznání v ČR nebo v Bulharsku?
Vydáno: 24. 03. 2017
Osvobozený důchod je 36 x 9 900 = 356 400 pro rok 2016. Obdržený důchod 399 101 Kč. Do daňového přiznání uvedu v § 10 celou částku důchodu, tj. 399 101 Kč nebo jen rozdíl ve výši 42 701 Kč? A uplatním slevu na poplatníka. Používá se při přepočtu na Kč jednotný kurz vyhlášený GFŘ za rok 2016?
Vydáno: 10. 02. 2017
Máme novou zaměstnankyni ze Slovenska. Půl roku pracovala jako zaměstnanec na Slovensku a od září v naší škole. Jak je to s vyúčtováním daně ze závislé činnosti? Mohu jí provést vyúčtování daně (od září za české příjmy), nebo si musí podat daňové přiznání na Slovensku i v Čechách? Trvalé bydliště má stále na Slovensku, ale nyní bydlí a pracuje v Česku.
Vydáno: 20. 01. 2017
Společnost s.r.o. zaměstnává ve státech EU zaměstnance na hlavní pracovní poměr, tito zaměstnanci nevytvářejí v těchto zemích ekonomickou činnost, zaměstnavatel tedy nemá v těchto zemích zřízené provozovny. Tito zaměstnanci plní funkci obchodních zástupců a a zajišťují české společnosti kontakty na firmy, které mají zájem o pořízení zboží. Na základě těchto kontaktů česká společnost prodává do těchto zemí zboží. Tito zaměstnanci mají home-office, pracují tedy výlučně ve své zemi. Zaměstnavatel využívá v předmětných zemích personalisty, kteří zpracovávají mzdu dle pravidel dané země a veškeré mzdové odvody a výkazy jsou odváděné výlučně v zemi zaměstnance. Zaměstnanci používají pro výkon práce automobil společnosti a PC vybavení. Otázka 1. Je správný náš názor, že neuskutečňují ekonomickou činnost ani majetek zde přemístěný není za účelem ekonomické činnosti, nevzniká tedy společnosti povinnost registrace v těchto zemích? Tito zaměstnanci nic neprodávají, všechno zboží jde z CZ či třístranným obchodem kde je CZ osoba prostřední osobou. 2. Jaké pravidla pro diety (dle zákonů naší země či státu jejich bydliště?) by měla naše společnost vyplácet těmto zaměstnancům v případě pro ně tuzemských cest (cest po jejich státě) a v případě zahraničních cest, například do místa sídla zaměstnavatele (ČR)? 
Vydáno: 07. 12. 2016
Pracovník je zaměstnán v rámci EU, místo výkonu práce je SRN, "z domu" vypomáhá ve firmě v ČR - příležitostné programátorské práce. Je možné v ČR použít dohodu o provedení práce do 10 000 Kč s podepsaným prohlášením nebo s odvodem srážkovém daně?
Vydáno: 31. 10. 2016
Český daňový rezident vyjede na 10 měsíců do nesmluvního státu, pracovní smlouvu má s humanitární organizací se sídlem ve Francii. V nesmluvním státě ani ve Francii tyto příjmy zdaněny nebyly. Existuje nějaké osvobození pro humanitární pracovníky v českém ZDP? Lze uplatnit vynětí § 38f odst. 4 ZDP nebo je jiný způsob vynětí/osvobození? Část odměny tvoří cestovní náhrady - jak to zohlednit v českém přiznání? Vstupují tyto příjmy ze zahraničí do vyměřovacího základu pro sociální a zdravotní pojištění?
Vydáno: 26. 09. 2016
Slovák pracující celoročně jako zaměstnanec pouze v České republice podává v ČR daňové přiznání k DPFO. Může uplatnit: 1) Nezdanitelnou částku za darování krve na Slovensku "Národné transfúzne službe SR"? 2) Slevu na dani - tzv. školkovné zaplacené "základnej škole s materskou školou" na Slovensku? 3) Daňové zvýhodnění na dítě, i když manželka uplatňovala obdobnou slevu (bonus) na Slovensku? Přepočet potvrzení (bod 1+2) provede jednotným kurzem?
Vydáno: 05. 04. 2016
Občan s trvalým pobytem v ČR, s pobytem v ČR nad 183 dní, tudíž rezident, pracoval na Slovensku 2 měsíce v r. 2015, donesl si potvrzení o zdanitelných příjmech na Slovensku. Ostatní měsíce už měl závislou činnost v tuzemsku. Bude tento občan podávat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za r. 2015 v tuzemsku? Do jakého oddílu se uvádějí příjmy ze závislé činnosti na Slovensku, včetně zaplacené daně na Slovensku?
Vydáno: 10. 02. 2016
Občan ČR pracuje ČR od 1. 1.-11. 1.2015. Za toto období dosáhl příjmu 17 000 Kč, uplatňoval odpočet na jedno dítě a byla mu odvedena záloha na dani. Od 12.1.15 pracuje pouze ve Švýcarsku, kde také bydlí. Do ČR jezdí je na několik dní v roce. Splňuje tedy definici daňový nerezident ČR. 1. Musí podávat daňové přiznání v ČR a zdaňovat zde i příjmy ze Švýcarska? Pokud ano, jakým způsobem? 2. Pokud nemusí podávat zde daňové přiznání, ale bude chtít vrátit odvedenou daň z pracovního poměru do 11. 1. a uplatnit si odpočet na dítě za 1/15, lze udat do daňového přiznání jen příjmy z ČR?
Vydáno: 05. 02. 2016