Otázky a odpovědi - strana 3

Zaměstnanec nastoupil do zaměstnání 17. 8. 2018 na dobu určitou, a to do 17. 2. 2019. Zkušební doba je sjednána na dobu 3 měsíců. Kdy končí zkušební doba? Končí 16. 11. nebo až 30. 11.? Je v tomto případě splněna podmínka § 35 odst. 5 zákoníku práce, že zkušební doba nesmí být sjednána delší, než je polovina doby pracovního poměru?
Vydáno: 15. 11. 2018
Jsem externí účetní s. r. o. se 2 společníky a zároveň jednateli, kteří jsou ke společnosti v pracovněprávním vztahu - mají uzavřenou pracovní smlouvu s pracovním zařazením: administrativní pracovník. Takto to funguje už 18 let. Teď se doslechli, že by snad bylo pro ně výhodnější pracovat na mandátní či příkazní smlouvu. Je možné, že by to pro ně bylo výhodnější? A kdyby tedy přešli na mandátní smlouvu - figurovali by normálně ve mzdách jako zaměstnanci, nebo jakým způsobem by byl prováděn odvod SP, ZP, daní? A budou mít normální ELDP? Firma má ještě dalších 20 zaměstnanců.
Vydáno: 18. 09. 2018
Ve firmě s. r. o. máme jako odpovědnou osobu člověka, který tuto funkci vykonává bezúplatně. Tento člověk má ale jako fyzická osoba několik exekucí - je možné, že by se jeho exekuce mohly nějak dotknout firmy, popř. firemního majetku? 
Vydáno: 06. 08. 2018
Zaměstnanec, občan z Anglie, se stěhuje s manželkou do ČR (8/2018). Se svým zaměstnavatelem v Anglii se domluvil, že bude pro ně zaměstnán dál s anglickou mzdou, ale bude vzdáleně pracovat a bydlet v ČR. Anglická firma (nemá sídlo v ČR) mu sdělila, že mu bude doplácet na zdravotní a sociální pojištění v ČR. Zaměstnanec však nepochopil jak? Co musí udělat v České republice, abychom měli vše v pořádku? Přihlásit se na zdravotní pojišťovně a platit si jako samoplátce (bude zaměstnancem anglické firmy, která nemá v ČR sídlo), přihlásit se na OSSZ jako samoplátce - nebo toto není potřeba? FÚ zdanit v ČR, pokud překročí doba pobytu více než 183 dnů, tj. v roce 2019, kdy již tady bude bydlet celý rok a pracovat z ČR? 
Vydáno: 01. 07. 2018
Co mám doplnit do osobního dotazníku u zaměstnance, který bude přijat do pracovního poměru? Jaký právní titul a platí právní titul na vše v dotazníku nebo jsou výjimky? Jaký účel a jaká doba (předpokládám 30 let uchování)? Dotazujeme se na jméno a příjmení, datum narození, rodné číslo, trvalé bydliště, pojištovna, bankovní spojení, místo narození národnost, příslušnost, invalidní nebo starobní důchod, telefon, výpis z trestního rejstříku. Můžeme o výpis žádat, když zaměstnanec bude pracovat s lihem? 
Vydáno: 21. 06. 2018
Když u nás nastoupí nový zaměstnanec, jsme povinni zakládat jeho zápočtový list z předchozího zaměstnání + potvrzení o evidenci na úřadu práce pro výpočet ročního zúčtování, anebo stačí do těchto dokumentů pouze nahlédnout? 
Vydáno: 18. 06. 2018
Zaměstnanec u nás ukončil pracovní poměr 11. 5. 2018 a poté znovu uzavřel s námi pracovní poměr od 24. 5. 2018. Má u nás ještě z předchozího pracovního poměru podepsané prohlášení na slevu na poplatníka na dani z příjmů. Budou se oba dva příjmy pro výpočet daně sčítat a z toho se odečte sleva na dani? Nebo se u jednoho pracovního poměru sleva uplatní, a u druhého ne?
Vydáno: 13. 06. 2018
Musí být u pracovního poměru učitele ZUŠ na dobu určitou (zástup za mateřskou dovolenou) uveden datum ukončení, nebo je postačující uvedení do nástupu osoby z mateřské dovolené?
Vydáno: 28. 05. 2018
Ve smlouvě byl pracovní poměr uzavřen např. k 1. 5. 2018 (státní svátek), tj. den nástupu do práce je 1. 5. 2018,  ale zaměstnanec fakticky začal pracovat až 2. 5. 2018 (první pracovní den po státním svátku). Má to nějaké důsledky hlediska zdravotního a sociálního pojištění + nároku na důchod?
Vydáno: 25. 05. 2018
Je možné, aby na dohodu o pracovní činnosti chodila zaměstnankyně méně než 20 hod. týdně a přišla třeba jen 2 týdny v měsíci? Zaměstnavateli to nevadí. Nebo se musí dodržet 20 hod. týdně a zároveň 4 týdny v měsíci?
Vydáno: 18. 05. 2018
Je povinnost zaměstnavatele uzavřít zkušební dobu se zaměstnancem?
Vydáno: 18. 04. 2018
Elektromontážní firma spol. s r. o. by chtěla zaměstnat na plný úvazek elektrikáře Ukrajince, který má i rumunský pas, protože manželka je Rumunka. Můžete nám poradit, jaké doklady a potvrzení musí obě strany zajistit, aby mohl být pracovní poměr uzavřen dle platných předpisů?
Vydáno: 11. 04. 2018
Musí smlouva o výkonu funkce jednatele obsahovat rozsah pracovní doby? V pracovní smlouvě se zaměstnancem máme uveden rozsah pracovní doby za týden. Ve smlouvě o výkonu funkce si nejsem jista, zda je povinnost toto uvádět, dle mě je jednatelem 24 hod. denně, 365 dní v roce.
Vydáno: 11. 04. 2018
Firma s. r. o. má dva společníky, kteří mají uzavřenu smlouvu o výkonu funkce jednatele. Dále mají uzavřenu dohodu o provedení práce. Jde o obchodní společnost, která nakupuje a prodává zboží. Může být jako druh práce u DPP uvedena 1/obchodní činnost, 2/ zajištění nákupu a prodeje náhradních dílů, 3/ zajištění oprav motorů (v živnostenském listě uvedeno), 4/ zajištění obchodních dohod a kontraktů, 5/ zajištění realizace uzavřených obchodních dohod a kontraktů? Podle mého názoru druh práce 4/ a 5/ souvisí s činností jednatele a na dohodě o provedení práce by neměl být uveden. Zbývající druhy práce jsou v pořádku?
Vydáno: 27. 03. 2018
Může společník v. o. s. v této společnosti mít uzavřenou pracovní smlouvu na hlavní pracovní poměr? Pokud ne, jak vyřešit formulář A1 při zakázkách v Německu? OSSZ zná vydání A1 pouze pro zaměstnance nebo pro OSVČ. Jenže u OSVČ pak nejsme schopni doložit smlouvu nebo objednávku, protože odběratel si objednal na práci v. o. s. a ne v. o. s. i OSVČ. 
Vydáno: 09. 03. 2018
Je možné uzavřít dohodu o provedení práce se starobním důchodcem na dobu 5 let? Na základě této dohody paní dochází 1x týdně a odpracuje cca 10-15 hod měsíčně, má podepsané prohlášení na daně a uplatňuje slevu, pojistné na základě výše odměny není odváděno. Hodinový roční limit bez problémů splňuje, pouze nevím zda tím, že je tento poměr pravidelný a dlouhodobý - zda nehrozí v případě kontroly úřadů překlasifikování na standartní poměr a doměření odvodů pojistného. Pokud to problém je, dohoda o pracovní činnosti by byla bez problémů? 
Vydáno: 20. 02. 2018
Česká firma, sídlo v ČR, má obchodní zástupce po celé České republice a nyní expandovala na slovenský trh a bude mít obchodního zástupce i na Slovensku. Je to Slovák, trvalé bydliště má na Slovensku, ale zaměstnává ho česká firma. Podle jakých zákonů se bude řešit: 1)      Vstupní dotazník, vstupní prohlídka, pracovní smlouva, náplň práce – dle českého zákoníku práce? 2)      Mzda bude stanovena v českých korunách, vyplácený v eurech – přepočet v den výplaty? 3)      Odvody na sociální a zdravotní pojištění v českých korunách, přepočet na eura v den převodu? Jaké sazby použít – slovenské/české? 4)      Dovolená, srážky za soukromé telefonní hovory – dle českého zákoníku práce? 5)      Stravné (místo výkonu práce – celé Slovensko) – musí se uvádět pravidelné pracoviště? Vyjíždět bude ze svého bydliště – musí mít stravné? Má na něj nárok podle českého zákoníku práce? 6)      Co vše musí personalista nebo mzdová účetní zajistit?
Vydáno: 14. 02. 2018
Zaměstnanec na HPP vykonávající pozici zdravotní sestra podepsala prohlášení, ze mzdy je odváděna zálohová daň a uplatněna sleva na poplatníka. V dalším měsíci uzavřela u stejného zaměstnavatele DPP do 10 000 Kč na jinou pozici. Jaká daň z tohoto pracovního poměru bude odváděna, posuzují se pracovní poměry samostatně, a z DPP je tedy odváděna srážková daň?
Vydáno: 14. 02. 2018
Podnikatel, fyzická osoba podnikající v oboru zednictví, v zimním období nemá zhruba tři měsíce téměř žádnou práci. Může uzavírat se svým zaměstnancem opakovaně bez omezení pracovní poměr na dobu určitou? Kterých všech zaměstnání se tato výjimka týká?
Vydáno: 22. 01. 2018
Může zaměstnanec, který má dva pracovní poměry - každý u jiného zaměstnavatele po 4 hodinách denně - čerpat dovolenou tak, že u jednoho bude mít v pondělí od 6.00 hod do 10.00 hod dovolenou a u druhého bude normálně vykonávat práci od 10.00 hod do 14.00 hod? A stejně tak, pokud má souběžné pracovní poměry u jednoho zaměstnavatele? 
Vydáno: 18. 01. 2018