Výběr zaměstnanců

Jak, proč a na co se uchazečů ptát

Chyby spojené s nevhodným výběrem zaměstnanců jsou pro jakoukoli organizaci drahé. Nejen proto, že vedou k přijetí osob, jejichž úkoly jsou nad jejich schopnosti či další předpoklady, ale i z toho důvodu, že odstraňování následků nevhodného výběru je často nákladné. „Investice“ do správného výběru osob přitom nemusí být nijak závratné. Článek se zabývá zásadami správného vedení a organizace přijímacích rozhovorů i nejdůležitějšími zásadami a kritérii posuzování kandidátů včetně způsobu kladení otázek, a to bez ohledu na povahu obsazované pozice.

Jedním z nejdůležitějších úkolů vedoucího je obklopit se schopnými spolupracovníky. Špatný výběr zaměstnanců se dříve nebo později promítne nejen v poklesu výkonnosti i motivace celého pracovního týmu, ale i ve snížení respektu či autority vedoucího v očích jeho podřízených.

Přijímací rozhovory a jejich úskalí

Jako hlavní nástroj výběru zaměstnanců slouží většinou tzv. strukturované přijímací rozhovory, tj. rozhovory s určitou poměrně pevnou osnovou. Za předpokladu správného vedení a volby vhodných…

Tento článek je jen pro předplatitele

Registrujte se nyní a získejte 14 denní přístup ZDARMA

  • Přístup k placeným článkům
  • Týdeník Podtrženo, sečteno
  • Časové řezy předpisů
  • Přístup k Otázky a odpovědi
Registrujte se zdarma

Heslo by mělo obsahovat alespoň 6 znaků