Stravenkový paušál

Téma:

1. Organizace poskytuje stravenkový paušál ve výši 70 Kč. Lze poskytnout tento paušál i zaměstnanci, který pracuje 40 hod týdně, pravidelně 8 hod denně, a) v den, kdy neodpracoval 30 minut z důvodu odchodu k lékaři, b) v den, kdy neodpracoval 5,5 hodiny z důvodu návštěvy lékaře? Obecně: Platí, že pokud bude odpracovaná doba z jakéhokoliv důvodu kratší než plánovaná směna, zaměstnanci sice náleží stravenkový paušál, ale podléhá zdanění?
2. Organizace poskytuje stravenkový paušál ve výši 70 Kč. Může organizace zaměstnanci poskytnout stravenkový paušál osvobozený od daně ze závislé činnosti, který by si mohl zaměstnavatel daňově uplatnit v případě zkráceného pracovního úvazku: a) 12,5 hodiny týdně (2,5 hod denně,) b) 17,5 hodiny týdně (3,5 hod. denně).
3. Zaměstnanci pracují na pružnou pracovní dobu s pevnou částí od 9–14 hodin. Týdenní fond pracovní doby je 40 hodin. Jak v tomto případě posoudit, že zaměstnanec odpracoval celou směnu a může mu být poskytnut za tuto směnu stravenkový paušál osvobozený od daně z příjmu?

Z. H.

27. 4. 2021

Odpověď na tuto otázku je dostupná pouze předplatitelům

Registrujte se nyní a získejte 14 denní přístup ZDARMA

  • Přístup k placeným článkům
  • Týdeník Podtrženo, sečteno
  • Časové řezy předpisů
  • Přístup k Otázky a odpovědi
Registrujte se zdarma

Heslo by mělo obsahovat alespoň 6 znaků

Ing. Martin Děrgel