Plné znění otázky

Poskytujeme zaměstnancům stravenky za odpracované směny. Nyní má vedení firmy zájem poskytovat zaměstnancům stravenky i za odpracované přesčasy, jako benefit. Je správně, když tyto stravenky budeme vést jako nedaňový náklad? Podléhají stravenky poskytnuté jako benefit zdanění ze strany zaměstnance - srážkové dani?

Odpověď

Související dokumenty

Související články

Daňové aktuality
Stravování zaměstnanců
Zaměstnanecké výhody z pohledu účetní
Zaměstnanecké benefity pro rodiny s dětmi
Zaměstnanecké benefity zaměřené na volný čas zaměstnance
Obliba home-office v Evropě roste
Stravenkový paušál
Proces zavádění home office jako část komplexní flexibilní kultury
Zaměstnanecké benefity a jak na ně - sestavení funkčního portfolia
Stravenkový paušál v souvislostech v roce 2022
Nové trendy v oblasti zaměstnaneckých benefitů
Kontrola zdaňování příjmů
Závodní stravování z pohledu pracovního práva
Zaměstnanecké akcie
Zaměstnanecké výhody v podnikatelské sféře
Stravovací paušál a pružná pracovní doba
Výhody a nevýhody zdravotního volna, tzv. sick days
Stravování zaměstnanců
Zaměstnanecké výhody z pohledu účetní - Služební vozidlo, příspěvky a péče o zaměstnance
Zaměstnanecké výhody z pohledu účetní - Odměny, dary a sociální výpomoc

Související otázky a odpovědi

Účtování elektronických stravenek na přelomu roku
Dohoda o srážkách ze mzdy
Stravenkový paušál
Cena stravenky
Krácení dovolené
Stravenky pro zaměstnance - vnitřní předpis
Nárok na stravenky při home office
Stravenky
Příspěvek na stravování
Výše hodnoty stravenek pro zaměstnance na různých pracovištích
Stravenky po zkušební době
Benefity pro jednatele
Stravenky DUN
Příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění
Benefit pro zaměstnance - stravenky zdarma
Dárková cestovní poukázka
Stravenky
Kombinace stravenek od více dodavatelů a jejich vydávání zaměstnancům
Cestovní náhrady

Související předpisy

§ 24. 2. k) zákona 586/1992 Sb. o daních z příjmů
§ 6. 9. b) zákona 586/1992 Sb. o daních z příjmů