Ing. Tereza Köppelová

Počet vyhledaných dokumentů: 88
Počet vyhledaných dokumentů: 88
V rámci jednoho dne zaměstnanec použije 2 vozidla. Ráno jede jedním vozidlem a v poledne ho vrátí a odjíždí jiným vozidlem. Konkrétně 18. 9. ve 12:20 hod. vrací vozidlo a 18. 9. ve 12:50 hod. přebírá nové vozidlo a odjíždí s ním. Přidaňují se zaměstnanci obě vozidla nebo jen jedno s vyšší PC (odkaz na poskytnutí vozidla „za sebou“ v rámci jednoho kalendářního dne)? 
Vydáno: 07. 10. 2024
Zaměstnanec uplatňuje daňové zvýhodnění na 2 děti. Dcera studuje na střední škole, syn na VŠ (máme potvrzení o studiu). Manželka se nachází ve velmi špatném zdravotním stavu (je nesvéprávná). Zaměstnanec doložil od soudu potvrzení o omezení svéprávnosti manželky omezené na dobu 5 let. V polovině března 2024 končí platnost tohoto omezení. Manželky zdravotní stav je neměnný. Stačí od zaměstnance napsat „čestné prohlášení“, že manželka nikde nepracuje z důvodu špatného zdravotního stavu a i nadále mu ponechat daňové zvýhodnění? Nebo zaměstnanci ponecháme jen slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění mu zrušíme? Pokud budeme muset daňové zvýhodnění zrušit, může si to zaměstnanec naposledy uplatnit ještě za měsíc březen 2024?
Vydáno: 07. 03. 2024
Chtěla bych se zeptat na zaměstnanecké benefity, resp. na nový limit od r. 2024, a to do výše částky 21.983 Kč/rok, do kterého jsou tyto benefity osvobozené od daně a pojistného. Hodnotí se tento limit souhrnně pro všechny pracovní poměry ( i dohody) u jednoho zaměstnavatele dohromady nebo za každý poměr zvlášť tzn. že by každý poměr měl ten limit 21.983 Kč/rok zvlášť např. dvakrát, jednou za pracovní poměr a jednou pro dohodu?
Vydáno: 12. 02. 2024
Zaměstnanec z Ukrajiny, pracuje u nás 5 let, dcera 19 let, která se přistěhovala se začátkem války, začala od září studovat český jazyk na jazykové škole, potvrzení ze školy doložila. Mohu přiznat daňové zvýhodnění na dítě? 
Vydáno: 05. 10. 2023
V domácnosti žijí 3 nezletilé děti a rodiče se dohodnou, že dvě nejstarší děti bude uplatňovat otec a třetí nejmladší dítě uplatní matka. Oba dodají prohlášení, kde otec děti uplatní na pozici 1 a 2 a matka dítě uplatní na pozici 3. Má matka nárok na daňovou slevu na třetí a každé další dítě ve výši 27 840 Kč/rok, i když ve své mzdě uplatňuje jen jedno dítě?
Vydáno: 07. 09. 2023
Zaměstnanec s partnerkou mají dítě a bydlí ve společné domácnosti. Současně parnerka vychovává dítě z předchozího vztahu, které má v péči. Nyní je ona na mateřské dovolené. Může si náš zaměstnanec, i když nejsou manželé, ale bydlí spolu ve společné domácnosti i s její dcerou z předchozího vztahu, uplatnit slevu na dítě partnerky? Podotýkám, že její bývalý mažel na tuto dceru slevu na dítě neuplatňuje.
Vydáno: 03. 07. 2023
Na internetu je ještě přístupná citace ze stanoviska GFŘ - viz: https://luciekrausova.cz/slevy-na-dani-vice-deti/. I tak v něm za mě není řešen případ, kdy se obě děti narodily v průběhu zdaňovacího období. Doporučili byste nám nějaký další postup, který bychom zaměstnanci mohli poradit? FÚ trvá na podání opravného daňového přiznání. 
Vydáno: 20. 06. 2023
Zaměstnanec neuplatňoval do března žádné daňové zvýhodnění na dítě. V březnu se narodila dvojčata. Jiné děti v rámci společně hospodařící domácnosti nevyživuje. Od 3/2022 mu tedy mzdová účetní poskytla daňové zvýhodnění na dítě v pořadí I. a II. v rámci měsíčního zúčtování mzdy. Stejně tak si zaměstnanec uplatnil daňové zvýhodnění na dítě ve svém daňovém přiznání, tj. 10 měsíců na dítě I. a dalších 10 měsíců na dítě II. Nyní byl vyzván k opravě daňového přiznání tak, aby nejdříve uplatnil celé dítě v pořadí I. a následně až pořadí II., tj. 12 měsíců na I. dítě a 8 měsíců na II. dítě. Je tento požadavek FÚ v pořádku, pokud se dvojčata narodila v průběhu roku (zdaňovacího období)? 
Vydáno: 12. 06. 2023
Kliet - výstavní galerie - pořádá jednou za rok velkou výstavu, na kterou potřebuje brigádníky na výpomoc (kontrola vstupenek). Vždy s těmito brigádníky uzavře DPP na dobu určitou (trvání výstavy - většinou jeden den nebo dva dny) s výdělkem kolem 1-2 000 Kč. Každý rok přijme jiné brigádníky. Můj dotaz je, zda by bylo by možné tuto jednorázovou, neopakující se brigádu vyplatit jako „příležitostný příjem“ (do 30 000 Kč bez zdanění) jen na základě pokladního dokladu? DPP a prohlášení poplatníka jsou pro tuto malou galerii velká administrativní zátěž, tak zkoušíme hledat cesty, jak jim zátěž zjednodušit. 
Vydáno: 05. 06. 2023
Zaměstnanec má 2 děti. Přinesl potvrzení o zaplacení školkovného za rok 2022. Na každé dítě má zaplacené školkovné ve výši 25 000 Kč. Dohromady tedy 50 000 Kč. Maximální výše školkovného ve výši minimální mzdy platí na jedno dítě nebo jednoho poplatníka? Může poplatník uplatnit 2 × 17 300 Kč?
Vydáno: 17. 04. 2023
Ve kterém paragrafu dodaňuji příspěvky zaměstnavatele a zároveň i úlevy na dani zaměstnance v daňovém přiznání zaměstnance? Zaměstnanec zrušil životní pojištění v roce 2022, příspěvky zaměstnavatele činily : 41 000 Kč roce 2021, v roce 2022 byly nulové a jeho úlevy v řiznání k dani činily v letech 2016–2021 celkem 57 000 Kč.
Vydáno: 04. 04. 2023
Zaměstnanec měl celý rok 2022 jen hlavní pracovní poměr u jednoho zaměstnavatele. Jeho měsíční výdělek byl 90 000 Kč. V prosinci mu byla vyplacena odměna 200 000 Kč. Prosincová výplata byla tedy daněna vyšší sazbou daně. Má tento zaměstnanec povinnost podat přiznání za rok 2022, nebo si mohl požádat o roční zúčtování zaměstnance? Jiné příjmy nemá.
Vydáno: 18. 03. 2023
1) Náš zaměstnanec měl u nás podepsáno daňové prohlášení, neměl v roce 2022 žádnou sraženou daň. Nemusí tedy žádat o zúčtování daně nás, jako zaměstnavatele, (měl příjmy, ze kterých po odpočtu slevy na poplatníka nezbyla žádná daň) ani si nemusí podávat daňové přiznání sám. Je to prosím tak? 2) Měl u nás podepsáno daňové prohlášení, měl i uhrazenou zálohovou daň, ale o zúčtování daně si nepožádal, ani si sám žádné daňové přiznání nepodal. Řekla bych, že v tomto případě mohl maximálně ošidit sám sebe. Je to prosím tak v pořádku z pohledu např. finančního úřadu? Nehrozí mu žádný postih?
Vydáno: 07. 03. 2023
Zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům příspěvek na jejich rekreaci. Zaměstnanec poletí do Švýcarska na dovolenou na 5-7 dnů, a protože bude ubytován u známých, nebude kromě letenky hradit nic. Pokud aerolinkám letenku uhradí zaměstnavatel, bude se u zaměstnance jednat o příjem osvobozený dle § 6 odst. 9 písm. d) zákona o daních z příjmu?
Vydáno: 02. 03. 2023
Zaměstnanci zpracovávám roční zúčtování daně z příjmu. Zaměstnanec si uplatňuje úroky z úvěru. Ve smlouvě o poskytnutí hypotečního úvěru ( jednalo se o refinancování) má uvedeno, že se úvěr poskytuje na financování úhrady jednorázově placeného úvěrového pojištění Cardif ve výši 36 000 Kč a na financování výstavby nemovitosti ve výši 1 200 000 Kč. Můžeme v ročním zúčtování uplatnit celou částku úroků nebo je třeba procentně rozlišit jen tu část, která se týkala výstavby nemovitosti?
Vydáno: 25. 02. 2023
Dobrý den, zaměstnankyně má dvě děti - zletilou dceru a nezletilého syna. Zaměstnankyně se rozvedla a dle rozsudku syna má ve střídavé péči a dcera bydlí u rodičů také střídavě. S manželem se prý nelze dohodnout ohledně daňového zvýhodnění na děti a chce si obě děti uplatnit sama (dcera prý bydlí s ní). Od manžela jsem získala potvrzení, že si děti neuplatňuje 1-6/2022 a slevu jsem od 7/2022 zrušila. Je tento postup správný? Zaměstnankyně si chce obě děti uplatnit sama, jak v tomto příadě postupovat? Měla by si podat daňové přiznání? Děkuji za odpověď
Vydáno: 28. 11. 2022
Provádějí se z odměny k pracovnímu výročí veškeré obvyklé odvody, tedy daň ze mzdy, sociální a zdravotní pojištění?
Vydáno: 14. 04. 2022
Fyzická osoba (nepodnikající zaměstnanec), která bude za rok 2021 povinna podat daňové přiznání, obdržela v roce 2021 poukázky (zatím 3x 150 Kč do obchodu mall.cz) od agentury pro výzkum veřejného mínění. Jedná se odměnu za aktivní účast v průzkumu veřejného mínění. Je nutné tento příjem zahrnout do daňového přiznání?
Vydáno: 08. 11. 2021
Matka zletilého dítěte by ráda u zaměstnavatele uplatnila slevu na dani na toto dítě. Dítě má ale nyní trvalé bydliště u babičky. Předtím žilo u otce, který ho nechal vystěhovat. Matka o tomto vystěhování má u sebe dokument. Může si matka uplatnit měsíční slevu na dani na toto zletilé dítě u svého zaměstnavatele ?Podepsala u zaměstnavatele prohlášení a přinesla: A/ potvrzení o studiu dítěte, B/čestné prohlášení, že s dítětem sdílí společnou domácnost , C/ čestné prohlášení zletilého dítěte, že s matkou sdílí společnou domácnost. Od bývalého manžela žádný doklad nepřinese, nepanují dobré vztahy. Jsou tyto tři dokumenty postačující,aby mzdová účetní ve mzdě uplatnila slevu na dani na toto vyživované dítě?
Vydáno: 09. 09. 2021
Pokud jako fyzická osoba prodám současný svůj byt v osobním vlastnictví (zakoupený v 2020), ale následně koupím byt jiný, který budu pronajímat (nebudu mít v novém bytě trvalé bydliště), platí osvobození příjmu z prodeje původního bytu dle § 4 písm. b) zákona o daních z příjmů? 
Vydáno: 31. 08. 2021