Otázky a odpovědi - strana 3

Počet vyhledaných dokumentů: 90
Počet vyhledaných dokumentů: 90
Náš zaměstnanec dostane od rodičů příspěvek na koupi pozemku. Částku nad 500 000 Kč mu chtějí částečně darovat a částečně půjčit. Bude si muset syn podat daňové přiznání a dar uvést, i když to bude osvobozené plnění nebo mu budu moci udělat zúčtování daně? U půjčky si musí počítat nějaký úrok?
Vydáno: 03. 07. 2020
Zaměstnanec neoznámil zaměstnavateli narození dítěte v lednu v roce 2019 (o roční zúčtování zažádal, ale narození dítěte neuvedl). Roční zúčtování daně za rok 2019 již bylo v roce 2020 provedeno. Nyní v červnu zaměstnavateli poslal rodný list dítěte spolu s čestným prohlášením manželky, že daňové zvýhodnění v roce 2019 neuplaňovala. Je možné zažádat o daňový bonus podáním daňového přiznání za rok 2019 na finanční úřad? S tím, že by se k daňovému přiznání přiložilo potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2019, kde by bylo vidět, že roční zúčtování bylo provedeno, ale daňový bonus vyplacen nebyl? 
Vydáno: 18. 06. 2020
Jak postupovat v případě chybně vyplaceného daňového bonusu ve dvou případech : a) Daňový bonus byl chybně vyplacen zaměstnanci, jehož měsíční mzda nedosahuje poloviny minimální mzdy – jedná se o zkrácený pracovní úvazek, jehož hrubá mzda bez odměn nikdy nepřekročí polovinu minimální mzdy. Můžeme tento chybně proplacený bonus zaměstnanci předepsat formou menších měsíčních srážek ze mzdy? Je k tomu nutný jeho souhlas? b) Daňový bonus byl chybně vyplacen zaměstnanci, jehož měsíční mzda běžně dosahuje poloviny minimální mzdy, ale z důvodu OČR mzda za březen poloviny minima nedosáhla. Je možné chybně vyplacený daňový bonus započíst v některé z budoucích mezd, kde budou splněny podmínky výplaty daňového bonusu? Jak je daňový bonus řešen v ročním zúčtování, pokud zaměstnanci v některých měsících vznikl nárok na měsíční daňový bonus, ale v ročním zúčtování bude zjištěno, že celkově jeho příjmy za uplynulý rok nedosáhly 6ti násobku minimální mzdy? Je možné takovému zaměstnanci roční zúčtování provést? Má zaměstnanec povinnost přeplatek vracet?  
Vydáno: 12. 05. 2020
Je možno provést roční zúčtování zaměstnanci, který měl v průběhu roku 2019 příjmy ze závislé činnosti od dvou zaměstnavatelů A a B, přičemž u zaměstnavatele A byl zaměstnán v pracovním poměru od 1.1. do 31.7.2019 a podepsal prohlášení, u zaměstnavatele B byl zaměstnán od 1.1 do 31.7.19 na dohodu o provedení práce s příjmy do 10 tis. Kč měsíčně ( nepodepsal prohlášení ) a od 1.8 do 31.12.19 v pracovním poměru s podepsaným prohlášením. V případě, že bude možné provést roční zúčtování - zahrnou se pak do tohoto příjmy z dohody o provedení práce, či nikoli ?
Vydáno: 09. 03. 2020
Zaměstnanec s trvalým bydlištěm na Slovensku, ale celý rok žije v ČR, příjmy má pouze ze zaměstnání v ČR (daňový rezident ČR). Má hypotéku na domě v ČR od české banky, v domě bydlí. Může si u zaměstnavatele uplatnit odpočet na úroky z hypotéky? 
Vydáno: 07. 03. 2020
Zaměstnanec měl ve zdaňovacím období příjmy ze závislé činnosti (hlavní pracovní poměr) od zaměstnavatele, u kterého podepsal Prohlášení k dani. Vedle toho má od jiného zaměstnavatele příjmy ze závislé činnosti, které byly z důvodu jejich výše po celý rok zdaňovány pouze srážkovou daní. Může mu první ze zaměstnavatelů, u kterého podepsal Prohlášení k dani, provést roční zúčtování, do kterého zahrne jen příjmy z hlavního pracovního poměru?
Vydáno: 04. 03. 2020
Roční zúčtování daně Jsme střední škola příspěvková organizace zřízená krajem. Každý rok do 15. února provádíme zúčtování daně většině svých zaměstnanců. Pokud ukončí zaměstnanec pracovní poměr např. 16. 7. a neodvedl žádnou zálohovou daň, tzn. měsíční daň byla taková, že na její pokrytí stačil vždy odpočet daně, je třeba tomuto zaměstnanci zúčtování daně provádět? My si myslíme, že je to zbytečné. Stejně tak u osob, které pracují na dohody o provedení práce a také neuhradily žádnou daň, tak si myslíme, že žádné zúčtování daně se u nich provádět nemusí. Je naše mínění správné?
Vydáno: 24. 02. 2020
Otec s dcerou (nepodnikatelé) měli ve spoluvlastnictví bytový dům (každý vlastnil 1/2). Otec v červnu 2019 zemřel a dědické řízení skončilo v září 2019. Dcera zdědila i druhou polovinu domu. Do roku 2018 plynoucí příjmy z pronájmu dle § 9 ZDP zdaňoval vždy jen otec. Jakým způsobem má dcera provést zdanění v roce 2019, přičemž v listopadu 2019 darovala 1/4 bytového domu svému manželovi? Může dcera za rok 2019 uplatnit paušální výdaje ve výši 30 %, nebo jak má správně postupovat?
Vydáno: 23. 02. 2020
Jsme střední škola, příspěvková organizace zřízená Jihomoravským krajem – dále SŠ. Sami si zpracováváme mzdy. Také provádíme roční zúčtování daně. Používáme tiskopis Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti – číslo tiskopisu 25 5457 – vzor č. 25, který je na 3 roky. V roce 2019 - tedy již za rok 2019 byl vydán tento tiskopis č. 25 5457 vzor č. 26, ale jen na jeden rok. Prosím, musíme používat od letošního roku, nebo při ukončení tříletého tiskopisu již jen tady ty jednoroční tiskopisy, nebo můžeme nadále používat tiskopisy na 3 roky? 
Vydáno: 20. 02. 2020
Zaměstnankyně si dodala úroky ze stavebního spoření, rekonstrukce domu nová kuchynská linka. Na úvěru je ona zapsaná a úvěr platí. Dům je zapsaný na katastru na manžela, ale trvalé bydliště paní souhlasí. Mají společnou domácnost. Může si úroky uplatnit i když není zapsaná v katastru nemovitostí?
Vydáno: 18. 02. 2020
V pracovním poměru máme zaměstnance z Ukrajiny, od roku 2000 žije a pracuje v ČR, státní příslušnost Ukrajina, celý rok žije v ČR, na Ukrajině se zdržuje 1-2 týdny v roce. Je ženatý s Ukrajinkou, dítě se jim narodilo v ČR, pořídili si v ČR byt, splácí hypotéku, mají účet v bance, dítě chodí v ČR do školky. Mají zde středisko životních zájmů - druh povolení pobytu: trvalý pobyt, povolení k pobytu pro dlouhodobě pobývajícího rezidenta EU dotaz: lze u tohoto zaměstnance uplatnit měsíčně ve výplatě slevu na vyživované dítě? Lze provést roční vyúčtování?
Vydáno: 06. 02. 2020
Zaměstnanec v lednu 2019 ukončil zaměstnání ve firmě A a byla mu vyplacena částka, ze které byla odvedena solidární daň. Od února do prosince 2019 pracoval ve firmě B. Může firma B (na základě žádosti zaměstnance) zúčtovat a vyrovnat i solidární daň, kterou odvedla firma A?
Vydáno: 04. 02. 2020
Zaměstnanec v lednu 2020 předložil, že v roce 2018 splňoval podmínky pro slevu na dani na manželku. V roce 2019 bylo roční zúčtování provedeno bez této slevy a teď v lednu chci toto opravit. Rozdíl v zúčtování bychom mu poslali v lednové výplatě, ale nevím, jak to udělat ve vyúčtování daně. Podání pro rok 2019, kde se zaznamenává vyúčtování 2018, jsme ještě neposílali.
Vydáno: 29. 01. 2020
Může mzdová účetní odmítnout provést roční zúčtování zaměstnanci, který nebyl po část roku zaměstnán, nebyl v evidenci ÚP a tuto dobu chce "omluvit" čestným prohlášením, že byl osobou bez zdanitelných příjmů? Mzdová účetní chce, aby si zaměstnanec podal daňové přiznání sám, ale k přiznání by přece dokládal stejné četné prohlášení.
Vydáno: 26. 01. 2020
Pokud zaměstnanec má u nás v 11 měsících podepsané prohlášení k dani a v 1 měsíci ho nemá, může ho dodatečně podepsat, abychom mu mohli spočítat roční zúčtování daně? 
Vydáno: 17. 01. 2020
Potřebovala bych radu ohledně ročního zúčtování daně pro naši zaměstnankyni. Zaměstnankyně byla celý rok 2019 zaměstnána u společnosti A, nicméně čerpala mateřskou dovolenou a pak jí navázala rodičovská dovolená. Mezi tímto přechodem čerpala řádnou dovolenou a z toho důvdou na měsíce 6-7/2019 podepsala u společnosti A prohlášení k dani. Takže po celý rok 2019 byla zaměstnancem a jediným příjmem byla v červnu a červenci náhrada za dovolenou. Nicméně tato zaměstnankyně má ještě DPP u společnosti B, u které má od 8/2019 do 12/2019 podepsané prohlášení a příjmy za tyto měsíce jsou vždy do 5.000,- měsíčně. Chci se tedy zeptat, zda si musí podávat daňové přiznání sama, když platila zálohovou daň ale nikoli současně v jednom měsíci u dvou zaměstnavatelů, ale vždy pouze u jednoho v jiných měsících? A nebo jí mohu udělat roční zúčtování daně (zaměstnankyně má souběh zaměstnání, ale nikoliv příjmů).
Vydáno: 09. 01. 2020
Můj dotaz se týká provedení ročního zúčtování daně zaměstnankyni, která je v současné době v dlouhodobé pracovní neschopnosti z důvodu bezvědomí po vážné dopravní nehodě a není schopna si o roční vyúčtování sama požádat. O RZD chce za ni požádat její manžel. Soudním rozhodnutím bylo nařízeno předběžné opatření a byl jmenován její manžel jako její opatrovník. V soudním výroku je uvedeno následující: opatrovník za opatrovance, jehož zdravotní stav mu působí obtíže při správě jmění a hájení práv, může jednat a vykonávat jeho práva při rozhodování o veškeré lékařské péči opatrovance, zejména při volbě vhodných postupů léčby a udělování souhlasu s léčbou a umístěním či propuštěním z ústavu zdravotní péče, při jednání a uzavírání smluv o poskytnutí sociálních služeb a zdravotnických služeb včetně smluv o pobytu opatrovance a dále k uplatnění nároků posuzované z titulu újmy na zdraví v souvislosti z dopravní nehodou autobusu, ke které došlo dne 18. 2. 2019. Nebude-li se při zastupování jednat o běžnou záležitost, vyžaduje se schválení soudu. Nikde tam však není uvedeno, že za ni může o roční zúčtování požádat. Pokud vím, tak o provedení RZ musí požádat vždy jen zaměstnanec sám a ani manžel nebo někdo jiný z rodiny to za něj učinit nemůže. Zdravotní stav zaměstnankyně v současné době nedovoluje, aby si sama o RZ požádala.
Vydáno: 07. 01. 2020
Je možné do ročního zúčtování daně započíst také příjem sražený srážkovou daní (dohoda o provedení práce do 10 000 Kč bez podepsaného prohlášení)? Pokud chce tento poplatník vrátit srážkovou daň, musí si podat přiznání k dani? 
Vydáno: 28. 03. 2019
Zaměstnanec ukončil pracovní poměr ve 12/2017. Omylem mu nebyl do mzdy za tento měsíc vyplacen ( zúčtován) zůstatek řádné dovolené ke dni ukončení pracovního poměru. Tak se stalo až ve mzdách za 1/2018. Ten stejný zaměstnanec nastoupil znovu v 3/2018 ke stejnému zaměstnavateli. Tato firma byla jeho jediným zaměstnavatelem v roce 2018, měl podepsané prohlášení. Zúčtování a vyplacení dovolené z předchozího pracovního poměru u stejného zaměstnavatele je příjem podle § 5 odst. 4 ZDP? Je možné tomuto zaměstnanci provést roční zúčtování za rok 2018? Jak bude tento příjem vypadat na potvrzení o zdanitelných příjmech? Není povinen zaměstnanec podat daňové přiznání?
Vydáno: 28. 03. 2019
Zaměstnankyně je na mateřské dovolené (pobírá rodičovský příspěvek) u původního zaměstnavatele, nemá zde podepsáno prohlášení poplatníka, zároveň si sehnala brigádu na dohodu o provedení práce u jiného zaměstnavatele, má zde podepsáno prohlášení, může jí tento druhý zaměstnavatel provést zúčtování daně za rok 2018, když od původního zaměstnavatele nemá žádné příjmy?
Vydáno: 04. 03. 2019