Minimální mzda a nejnižší úroveň zaručené mzdy, překážky v práci a ošetřovné

Vydáno: 2 minuty čtení

Nejvyhledávanějšími tématy posledního týdne na portálu Práce a mzda zůstávají, stále pod taktovkou koronaviru, překážky v práci na straně zaměstnavatele a ošetřovné, přidává se minimální mzda a nejnižší úrovně zaručené mzdy.

Správné určení překážek v práci na straně zaměstnavatele dopadá na výši náhrady mzdy vyplácené zaměstnancům. Následně pak ovlivní i čerpání kompenzací z programu Antvirus. Více o překážkách v práci jak na straně zaměstnavatele, tak i na straně zaměstnance, ale také o dalších souvisejících tématech, jako jsou vládní programy podpory větších zaměstnavatelů i malých OSVČ, pravidla pro homeoffice apod. se dočtete v článku Pandemie COVID-19 a pracovněprávní dopady JUDr. Nataši Randlové, PH. D. a Mgr. Jakuba Lejska.

Nový přehledný článek o ošetřovném, nemocenském při karanténě a případných dávkách pomoci v hmotné nouzi pro ty, kteří propadnou sítem posuzování nároku na dávky z nemocenského pojištění, připravily autorky Ing.Květoslava Cimlerová a Mgr. Šárka Chotěborská: Podpora státu při mimořádných opatřeních – nemocenské při karanténě, ošetřovné, sociální výpomoc.

Co se týče minimální mzdy a nejnižší úrovně zaručené mzdy, nelze než doporučit poslední článek Ing. Aleny Chládkové z letošního čísla 1 časopisu Práce a mzda: Minimální a zaručená mzda dle zákoníku práce a prováděcích nařízení vlády od 1. 1. 2020.

Články, pracovní situace a otázky a odpovědi související s pandemií najdete v kategorii COVID-19 portálu Práce a mzda.