souběžné příjmy

Počet vyhledaných dokumentů: 7
Počet vyhledaných dokumentů: 7
  • Článek
Pojištěnci mohou mít souběžně více příjmů buď v jednom zaměstnání, nebo ve více zaměstnáních, případně mohou mít kromě zaměstnání i příjmy z podnikání. V takových případech je třeba se zaměřit na správný postup z pohledu zdravotního pojištění.
Vydáno: 04. 01. 2022
  • Článek
Nejsou výjimkou situace, kdy mají pojištěnci souběžně více příjmů buď v jednom zaměstnání, nebo ve více zaměstnáních, případně mohou mít kromě zaměstnání i příjmy z podnikání. V takových případech musejí jak zaměstnavatel, tak případně i pojištěnec vyhodnotit, jak mají z pohledu zdravotního pojištění správně postupovat.
Vydáno: 25. 06. 2021
  • Článek
V tomto příspěvku se zaměříme na řešení situací, kdy pojištěnec v roce 2021 začne, resp. ukončí výkon samostatné výdělečné činnosti, přesněji řečeno, když se stane nebo přestane být ve zdravotním pojištění osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ).
Vydáno: 30. 04. 2021
Uvádí se částka získaná jako pozůstalost po rodičích do daňového přiznání? Fyzická osoba podává daňové přiznání z důvodu souběhu příjmu ze mzdy a dohody o provedení práce. V roce 2020 získala jako dědic (po rodičích) jednak hotovost a jednak prodala dům po rodičích (rodiče v něm žili 30 let). Musí se částky získané z dědictví do daňového přiznání uvádět? Odvádí se z nich nějaká daň? Pokud se musí uvést do DP, prosím o informaci, na jaký řádek se částky zapisují.
Vydáno: 11. 02. 2021
  • Článek
Povinnosti placení pojistného zaměstnavatelem podléhá příjem ze zaměstnání za předpokladu, že se osoba považuje ve zdravotním pojištění za zaměstnance podle § 5 písm. a) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Musí se jednat o zúčtovaný příjem, který svojí výší nebo povahou zakládá účast na zdravotním pojištění, resp. z titulu tohoto příjmu vzniká zaměstnavateli povinnost platit pojistné. Osoby individuálně podnikající platí pojistné z příjmů ze samostatné činnosti ve smyslu ustanovení § 7 odst. 1 a 2 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, v kontextu s ustanovením § 5 písm. b) cit. zákona č. 48/1997 Sb., kde jsou vyjmenovány osoby, které se ve zdravotním pojištění považují za OSVČ.
Vydáno: 23. 10. 2020
  • Článek
V souvislosti se zaměstnáním, samostatnou výdělečnou činností nebo registrací v kategorii osob, za které platí pojistné stát, vznikají ve zdravotním pojištění odlišné situace, včetně kombinace různých variant. Nejinak je tomu v právních podmínkách platných po 1. 1. 2020.
Vydáno: 31. 01. 2020
  • Článek
Nejčastější chyby a správné postupy Zaměstnávání na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr představuje častou formu pracovněprávního vztahu, kdy ve zdravotním pojištění platí v některých situacích specifické podmínky,...
Vydáno: 22. 06. 2018