daňové zvýhodnění

Počet vyhledaných dokumentů: 57
Počet vyhledaných dokumentů: 57
Zaměstnanec uplatňuje daňové zvýhodnění na 2 děti. Dcera studuje na střední škole, syn na VŠ (máme potvrzení o studiu). Manželka se nachází ve velmi špatném zdravotním stavu (je nesvéprávná). Zaměstnanec doložil od soudu potvrzení o omezení svéprávnosti manželky omezené na dobu 5 let. V polovině března 2024 končí platnost tohoto omezení. Manželky zdravotní stav je neměnný. Stačí od zaměstnance napsat „čestné prohlášení“, že manželka nikde nepracuje z důvodu špatného zdravotního stavu a i nadále mu ponechat daňové zvýhodnění? Nebo zaměstnanci ponecháme jen slevu na poplatníka a daňové zvýhodnění mu zrušíme? Pokud budeme muset daňové zvýhodnění zrušit, může si to zaměstnanec naposledy uplatnit ještě za měsíc březen 2024?
Vydáno: 07. 03. 2024
Zaměstnanec si chce zpětně 5 let uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Musí mu zaměstnavatel vyhovět? Říkali jsme mu, že mu vystavíme potvrzení o příjmech a výsledkem ročního zúčtování daně a podá si zpětně daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob. Je tento postup správný? Kolik let zpětně může podat přiznání a uplatnit daňové zvýhodnění na děti?
Vydáno: 26. 02. 2024
Při podepisování Prohlášení poplatníka k dani na rok 2024 a Žádosti o roční zúčtování daně 2023 jsem u jednoho našeho zaměstnance narazila na tuto situaci: Zaměstnanec nastoupil na HPP 1. března 2023 - podepsal u nás Prohlášení poplatníka k dani. Tím tedy uvedl, že chce uplatňovat základní slevu na poplatníka a též daňové zvýhodnění na jeho dvě děti. Nyní při podepisování formulářů pro daně, bylo zjištěno, že:  Prohlášení poplatníka k dani měl také podepsané u druhého zaměstnavatele již od 1. 1. 2023. U tohoto druhého zaměstnavatele měl pracovní poměr celý rok 2023 a též u něho čerpal základní slevu na poplatníka i daňové zvýhodnění na obě děti. Tuto skutečnost nám v 03/2023 bohužel nenahlásil. Mohla bych vás tedy poprosit o radu zda postup níže je správný? 1/ Zaměstnavatel by měl tuto skutečnost ohlásit finančnímu úřadu odesláním formuláře Oznámení plátce daně podle § 38i zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, o nevybrání dlužné částky na dani nebo neoprávněně vyplacené částce na daňovém bonusu za zdaňovací období 2023 (MFin25 5554 - vzor č. 2 ). 2/ Zaměstnanec je povinen podat daňové přiznání, kde dojde k vyrovnání dluhu. Tuto skutečnost zaměstnavatel musí, nebo nemusí zohledňovat ve formuláři Vyúčtování daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnost (25 5459)? 
Vydáno: 21. 02. 2024
Jaký je správný postup pro uplatnění daňového zvýhodnění na dítě zaměstnance? Situace je následující: Manželství zaměstnance bylo rozvedeno dne 22. 11. 2023. Společná domácnost manželů zanikla již v září 2022 (víme z rozsudku). Obě děti byly svěřeni do péče matky (otec má víkendy 1 za 14 dní) před i po rozvodu. Ústní domluva mezi rodiči zní, že si zaměstnanec za rok 2023 uplatní zpětně jedno dítě a matka druhé. Od roku 2024 bude obě děti uplatňovat matka. Máme potvrzení od matky, že si za rok 2023 neuplatňovala daňové zvýhodnění na jedno dítě. Na základě výše uvedených informací se domníváme, že zaměstnanec nemá nárok na uplatnění daňového zvýhodnění na syna v roce 2023, a to z důvodu, že rodiče nesdíleli společnou domácnost od září 2022 a oba synové byli svěřeni do péče matky. Existuje, ale i jiný názor, a to že zaměstnanec má nárok na zvýhodnění protože: Rozsudek o svěření dětí do péče matky neznamená, že jedno z dětí v roce 2023 nežilo s otcem ve společně hospodařící domácnosti. Pokud dítě ve společně hospodařící domácnosti s otcem žilo, je možné dohodu rodičů respektovat, i s tím, že o tom matka vydala potvrzení. Případně je možné respektovat dohodu rodičů kdo zvýhodnění uplatní, i přes rozsudek svěření do péče. Je v daném případě možné uplatnit daňové zvýhodnění na syna?
Vydáno: 16. 02. 2024
Může být uplatněna sleva na dítě již za měsíc říjen, když zaměstnanec přinesl potvrzení o studiu dítěte, kde je uvedeno studium od 1. 10. 2023, ale datum vystavení 19. 11. 2023? Na předchozím potvrzení bylo studium do 30. 9. 2023. Nebo pokud zaměstnanec nenahlásí žádnou změnu, tak toto další potvrzení je potřeba až při dalším podpisu Prohlášení k dani za rok 2024 do 15. 2.? 
Vydáno: 30. 11. 2023
Poplatník však doložil potvrzení zaměstnavatele druhého z manželů dne 10. 10 .2023, což je před termínem před zpracováním mezd za 09/2023. Rodný list i potvrzení mám tedy před zpracováním mezd za 09/2023 k dispozici. Mohu mu daňové zvýhodnění zohlednit již ve mzdě za 09/2023?
Vydáno: 19. 10. 2023
Náš zaměstnanec se oženil a spolu s manželkou mají jedno dítě, manželka má z předchozího manželství také jedno dítě, které s nimi žije ve společné domácnosti. Zaměstnanec si chce uplatnit ve mzdě zvýhodnění na společné dítě, donesl mi potvrzení do zaměstnavatele manželky, že ona si společné dítě neuplatňuje. Náš zaměstnanec si bude uplatňovat zvýhodnění ve výši na „první“ nebo „druhé“ dítě?
Vydáno: 19. 10. 2023
Zaměstnanci se narodilo dítě 30. 9. 2023. Tuto skutečnost doložil 9. 10. 2023 zasláním rodného listu. Potvrzení zaměstnavatele druhého z manželů, že neuplatňuje daňové zvýhodnění na dítě, přislíbil doložit do konce měsíce října. Mohu uplatnit daňové zvýhodnění již v jeho mzdě za 09/2023? Nebo zde platí pravidlo, že mohu uplatnit daňové zvýhodnění až v následujícím měsíci po měsíci, kdy mi oznámil narození dítěte, tzn. daňové zvýhodnění bych mohla zohlednit ve výplatě za měsíc 11/2023? 
Vydáno: 12. 10. 2023
Zaměstnanec z Ukrajiny, pracuje u nás 5 let, dcera 19 let, která se přistěhovala se začátkem války, začala od září studovat český jazyk na jazykové škole, potvrzení ze školy doložila. Mohu přiznat daňové zvýhodnění na dítě? 
Vydáno: 05. 10. 2023
Může studentka, která nastoupila 4. 9. 2023 k dennímu studiu na VŠ, podepsat smlouvu na HPP 40/hod. týdně? Řeříme dvojí odvody ZP, SP. A jak to bude s případnými slevami na studenta a poplatníka a  mohou si rodiče uplatňovat slevu na dítě?
Vydáno: 27. 09. 2023
1) Zaměstnanec uplatňuje daňové zvýhodnění na syna, který ukončil studium na učňovské škole. Pro uplatnění zvýhodnění v měsících červenec a srpen musí doložit doklad o vykonání závěrečné zkoušky? 2) Syn zahájil v září na stejné škole další nástavbové studium. Musí v tomto případě doložit doklad o vykonání závěrečné zkoušky? 3) Pokud by syn celý měsíc červenec nebo srpen pracoval v pracovním poměru, bude zaměstnanci za tyto měsíce zrušeno daňové zvýhodnění nebo se doba prázdnin považuje za soustavnou přípravu na povolání?
Vydáno: 19. 09. 2023
Zaměstnankyně žije ve společné domácnosti se zletilou dcerou, která zanechala studia na VŠ v lednu 2023. Poté byla v evidenci ÚP. Nyní předložila potvrzení o studiu na jiné VŠ s datem začátku studia v akademickém roce 2023/2024 ode dne 28. 6. 2023 (zápis ke studiu). Akademický rok na příslušné VŠ ale začíná až 1. 10. 2023. Od kdy můžu zaměstnankyni daňové zvýhodnění poskytnout? Domnívám se, že až od října 2023.
Vydáno: 11. 07. 2023
Na internetu je ještě přístupná citace ze stanoviska GFŘ - viz: https://luciekrausova.cz/slevy-na-dani-vice-deti/. I tak v něm za mě není řešen případ, kdy se obě děti narodily v průběhu zdaňovacího období. Doporučili byste nám nějaký další postup, který bychom zaměstnanci mohli poradit? FÚ trvá na podání opravného daňového přiznání. 
Vydáno: 20. 06. 2023
Zaměstnanec má dceru, která v 6/2023 ukončila studium na střední škole maturitou. Bude mít na dceru slevu za 7, 8/2023, když si dcera nevydělává?
Vydáno: 15. 06. 2023
Zaměstnanec neuplatňoval do března žádné daňové zvýhodnění na dítě. V březnu se narodila dvojčata. Jiné děti v rámci společně hospodařící domácnosti nevyživuje. Od 3/2022 mu tedy mzdová účetní poskytla daňové zvýhodnění na dítě v pořadí I. a II. v rámci měsíčního zúčtování mzdy. Stejně tak si zaměstnanec uplatnil daňové zvýhodnění na dítě ve svém daňovém přiznání, tj. 10 měsíců na dítě I. a dalších 10 měsíců na dítě II. Nyní byl vyzván k opravě daňového přiznání tak, aby nejdříve uplatnil celé dítě v pořadí I. a následně až pořadí II., tj. 12 měsíců na I. dítě a 8 měsíců na II. dítě. Je tento požadavek FÚ v pořádku, pokud se dvojčata narodila v průběhu roku (zdaňovacího období)? 
Vydáno: 12. 06. 2023
Pokud chce zaměstnanec odpočet na dítě, musí se tato skutečnost uvést do prohlášení k dani. Může zaměstnavatel po zaměstnanci požadovat kopii rodného listu dítěte, případně oddací list, pokud se jedná o odpočet na dítě, které vyženil? Pokud zaměstnavatel nemůže dělat kopii dokladů kvůli GDPR, jakým způsobem prokáže při kontrole z FÚ totožnost dítěte dle § 38l odst. 3 ZDP?
Vydáno: 29. 05. 2023
Musí být k ročnímu zúčtování doloženo v originále potvrzení o zdanitelných příjmech, potvrzení druhého z poplatníků pro uplatnění daňového zvýhodnění, nebo je dostačující jen vytištěné potvrzení z emailu? 
Vydáno: 01. 04. 2023
Zaměstnavatel zaměstnává dvě ženy s ukrajinským státním občanstvím, obě utekly před válkou a u zaměstnavatele jsou zaměstnány od dubna 2022. Jedna žena žije v ČR s dětmi i manželem, oba pracují a jejich děti chodí do školy a na Ukrajinu se neplánují vrátit. Druhá žena zde žije s dětmi, které navštěvují základní školu a její manžel plní brannou povinnost na Ukrajině, tento Ukrajinec pouze několikrát navštívil svou rodinu v ČR, načež tato rodina netuší, zda se všichni vrátí na Ukrajinu. V roce 2022 obě ženy uplatnily pouze slevu na poplatníka. Je možné, aby v roce 2023 uplatnily slevu na děti? Obě mají dvě děti. Bylo by nejlepší požádat příslušný finanční úřad o vystavení potvrzení k daňovému domicilu k určitému datu? Pokud by finanční úřad vystavil např. k datu 5. 4. 2023 potvrzení, že jsou ženy z Ukrajiny daňovými rezidenty, mohou i v následujících měsících uplatňovat slevu na děti, nebo jak toto nejlépe řešit? Co kdyby uplatnily slevu na děti např. do května a pak by odešly zpět na Ukrajinu, musely by daňové zvýhodnění za rok 2023 vracet?    
Vydáno: 29. 03. 2023
Dne 1.2.2022 nastoupila do pracovního poměru žena UA s povoleným trvalým pobytem a podepsala prohlášení k dani (daňový rezident). V lednu nebyla zaměstnaná a neměla zdanitelný příjem v ČR. V květnu 2022 uplatnila zvýhodnění na dítě, které přišlo do ČR 7.3.2022 a má dočasnou ochranu, t.č. prodlouženou do 30.9.2023. Navštěvuje školu v ČR. Ve společné domácnosti je manžel, otec dítěte, který neuplatňuje zvýhodnění na dítě, mám potvrzení zaměstnavatele. Zvýhodnění na dítě jsem zavedla od května 2023. Otázka je, od kterého měsíce můžu v RZD uplatnit zvýhodnění na toto dítě? A bylo správně v průběhu roku uplatněno za květen nebo mělo být až od června? 
Vydáno: 29. 03. 2023
Zaměstnankyně si uplatňovala daňové zvýhodnění na vnučku, jelikož její dcera v době narození nebyla plnoletá na základě soudního rozsudku o jmenování poručníka. V červenci 2022 dovršila dcera 18 let a zaměstnankyně mi donesla Potvrzení o studiu na SŠ. V měsíci září 2022 mi zaměstnankyně oznámila, že dcera ke dni 15. 9. 2022 přerušila studium. Daňové zvýhodnění bylo zrušeno od října 2022. Jak to bude dál s daňovým zvýhodněním na vnučku? Nový rozsudek o zrušení poručnictví mi zatím nebyl dodán. Musí mi zaměstnankyně dodat Potvrzení od dcery, že neuplatňuje daňové zvýhodnění na vnučku, jelikož je již plnoletá? 
Vydáno: 03. 03. 2023