Ing. Matěj Nešleha - strana 2

Počet vyhledaných dokumentů: 75
Počet vyhledaných dokumentů: 75
Vlastník a současně jednatel s. r. o. chce požádat o dotační program Antivirus C. V s. r. o. má na fyzickou osobu na sebe uzavřenu pracovní smlouvu na pozici obchodní zástupce. Z tohoto pracovního poměru se odvádí sociální pojištění. Jiní zaměstnanci za které by se odvádělo sociální pojištění ve společnosti nejsou. Může společnost o dotační program zažádat?
Vydáno: 09. 07. 2020
Firma má 2 společníky/jednatele. Oba mají uzavřenou smlouvu na výkon funkce jednatele a oba mají také pracovní poměr ve své společnosti (vedoucí výroby a účetní). Na jaký účet zaúčtuji hrubou mzdu z HPP - stejně jako ostatní zaměstnance na 521 nebo na účet 522 spolu s odměnou za výkon funkce jednatele?
Vydáno: 02. 06. 2020
Je možné uplatnit slevu za umístění dítěte v předškolním zařízení podle § 35bb zákona o daních z příjmů, jestliže dítě je umístěné do tzv. nultého ročníku základní školy, a to vzhledem ke znění §35bb odst. 3, kde základní škola není vyjmenována jako předškolní zařízení? Poplatník žije s dítětem ve společné domácnosti a doložil potvrzení o vynaložení výdajů za poskytnutí předškolní výchovy v rámci vedlejší činnosti základní školy. Škola je vedena v rejstříku obecně prospěšných společností a je registrovaná v rejstříku škol a školských zařízení MSMT.
Vydáno: 02. 06. 2020
Manželé, oba OSVČ hlavní (zedník a uklízečka). Manželka je ještě spolupracující osobou manžela, pod jeho IČO jsou fakturovány úklidy ve firmě, kde manžel pracuje. Jedná se o úklid po zednících. Zedník (řemeslná živnost) daní příjem s využitím paušálu 80 %, manželka zdaňuje u sebe i jako spolupracující osoba 60 %. Manželka měla v minulém roce pozastavenou živnost. Domnívám se, že může dostat pokutu za neoprávněné podnikání a může uplatňovat paušál jen 40 %. Není možné, že by byla doměřena do příjmu dle § 10 ZDP, kde by mohla uplatnit výdaje jen dle skutečnosti a max. do výše příjmů?
Vydáno: 12. 05. 2020
Budou se dotace na podnikání OSVČ z důvodu COVID-19 zdaňovat nebo budou osvobozené od zdanění? 
Vydáno: 11. 05. 2020
Společnost bude pořádat pro své zaměstnance teambuilding. Bude se jednat o pobyt na horské chatě od čtvrtečního rána do nedělního rána Povinná účast zaměstnanců je od čtvrtka do pátečního večera. Od pátečního večera do neděle je pobyt dobrovolný. Předpokládám, že pro společnost bude daňově účinným nákladem ubytování i stravování zaměstnanců do pátečního večera, dále také činnost lektora zajišťujícího teambuildingový program v tuto dobu a doprava. Je na stravování zaměstnanců (aby bylo daňově uznatelným nákladem) stanoven nějaký zákonný limit? Pobyt zaměstnanců na nepovinné části je pro společnost nedaňovým nákladem. Pro zaměstnance je nepovinný pobyt nepeněžním, plněním, které se musí přidanit ke mzdě, nebo je možné, do výše 20 0000 Kč, ho uznat jako nepeněžní příspěvek zaměstnanci na dovolenou? Večerní program (kouzelník, alkoholické nápoje apod.) jsou daňově neúčinným nákladem, i když se týká večeru s povinnou účastí? Zaměstnancům za pobyt na povinné části teambuildingu náleží mzda za hodiny, kdy by v práci pracovali (např. při 8hodinové pracovní době za 8 hodin) a za celou povinnou dobu teambuildingu cestovní náhrady - tedy stravné krácené o 75 % při celodenním stravování?
Vydáno: 24. 04. 2020
Jednatel v jednom s. r. o. má uzavřenou smlouvu o jednatelství a zároveň dohodu provedení práce na částku 10 000 Kč. Může mít uzavřenou dohodu o provedení práce na částku 10 000 Kč ještě u jiné společnosti s. r. o.? Dohoda by byla opět na částku 10 000 Kč. Takže by jednatelka měla dvě dohody o provedení práce v celkové hodnotě 20 000 Kč. Vztahuje se i na druhou dohodu pravidlo, že se z částky neodvádí socální a zdravotní, ale pouze srážková daň 15 %?
Vydáno: 07. 04. 2020
OSVČV, plátce DPH, vede daňovou evidenci, podnikající v advokaci, vystudovaný právník s titulem JUDr., rozhodl se dolnit studium na Cambridge Business School s. r. o., studium vzdělávacího programu MBA Real estate, mohu toto studium, díky němuž dojde k rozšíření oprávnění k poskytování právnických služeb uznat jako uznatelný výdaj?
Vydáno: 21. 03. 2020
  • Článek
Novela daňového řádu postupuje do Senátu Novela zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád (dále jen „DŘ“), která je v Parlamentu projednávána jako sněmovní tisk č. 580, byla 12. února...
Vydáno: 20. 03. 2020
Dosud zaměstnavatel rozdával svým zaměstnancům stravenky, které nakupoval od jednoho dodavatele. Zaměstnancům dával stravenky (dle rozhodnutí firmy v hodnotě 120,00 Kč) ve více kusech - tzn. denní hodnotu jedné stravenky pokryl dvěma kusy stravenek - ( nominální hodnota 80,00 + 40,00 Kč). 1) je možné, aby denní hodnota jedné stravenky byla pokryta více stravenkami v různých hodnotách? 2) Zaměstnavatel uvažuje o dvou dodavatelích stravenek s tím, že by jeden zaměstnanec dostával určitou část stravenek od jednoho dodavatele a zbytek od druhého. Je toto možné?
Vydáno: 16. 03. 2020
Klient napsal počítačovou hru, společnost X si od něj koupila práva k této hře a vyplácí mu na základě smlouvy licenční poplatky. jde např. o tři platby ročně, z čehož největší platba byl v řádu milionu po koupi licence a pak později v průběhu roku asi dvě platby. v následujícím roce už se předpokládají platby pouze v řádu několika stotisíců. Klienta jsme přihlásili jako OSVČ (včetně CSSZ a VZP). stal se platcem DPH kvůli první platbě lic. poplatků která byla přes milion. udělali jsme mu daňové přiznání a vyšly mu velké zálohy na daň z příjmů i na důchodové pojištění. Musí je platit? Není nějaké pravidlo, že u licenčních poplatků se zálohy platit nemusí (pán je ještě k tomu zaměstnán a je OSVC vedlejši). Předpokládám, že pokud povinnost platit zálohy má, může požádat o jejich snížení/zrušení. Je to tak?
Vydáno: 04. 03. 2020
  • Článek
Elektronická evidence tržeb Finanční správa České republiky připomíná poplatníkům, kteří si vygenerovali pokladní certifikát v počátku zavádění elektronické evidence tržeb a dosud ho nevyměnili za nový, aby zkontrolovali jeho...
Vydáno: 22. 02. 2020
Firma se domluvila se zaměstnancem na HPP, že mu bude místo stravenek poskytovat zdravé krabičkové stravování, které si objedná od externího dodavatele včetně zajištění dopravy na firmu. Krabičkové stravování dostane zaměstnanec pracující 8 denně jen za den odpracované směny. Celková hodnota je 300 Kč/den (snídaně 40 Kč, svačina 30 Kč, oběd 100 Kč, svačina 30 Kč, večeře 100 Kč). Jakou část si firma může dát do daňových nákladů? Je všechno osvobozeno od daně z přijmu (a pojistného) u zaměstnance? Jak to bude s odečtem DPH, pokud firma dostane daňový doklad, může si DPH odečíst?
Vydáno: 21. 02. 2020
Firma půjčila jednateli peníze bezúročně. Tento jednatel je zároveň jediným společníkem firmy. Jednatel vykonává svou funkci bezúplatně. add 1 - Je možné využít osvobození u jednatele bezúročné půjčky do jistiny 300 000 Kč jako u klasického zaměstnance nebo ne? add 2 - Bylo by to možné této bezúročné osvobozené půjčky do 300 000 Kč využít v případě, pokud by tento jednatel si sjednal dohodu o pracovní činnosti např. na 3 000 Kč? A z tohoto důvodu by již byl chápán dle daně z příjmu jako zaměstnanec dle § 6 ZDP?
Vydáno: 19. 02. 2020
OSVČ se rozhodla v DPFO za r. 2019 využít výdaje procentem z příjmů. Od manželky bude mít potvrzení o neuplatnění slevy na dítě. Z toho důvodu bude slevu uplatňovat OSVČ. Existují nějaké jiné důvody, kdy slevu na dani uplatnit nemůže?
Vydáno: 15. 02. 2020
Firma se dohodla se společností A, která je vlastníkem výdejny jídel a jídelny, na využívání jídelny pro stravování svých zaměstnanců a spolupracujících osob. Společnost A bude firmě fakturovat poplatek za jednorázové nastavení čipových karet, dále bude fakturovat poplatek za užívání jídelny. Stravné bude fakturovat společnost B, která dodává jídlo společnosti A. Jaké náklady a v jaké výši budou daňově uznatelné v případě zaměstnanců na hlavní pracovní poměr, zaměstnanců na dohodu o provedení práce a zaměstnanců na dohodu o pracovní činnosti?
Vydáno: 07. 02. 2020
Na prázdniny pronajímám krátkodobě byt turistům. Reklamu mám na Book… , úhrady za krátkodobé pobyty od hostů vybírá Book… a zároveň si odčítá svoji provizi. Jakou částku si já dám do DPFO, částku včetně provize, nebo částku bez provize, kterou obdržím na bankovní účet.V DPFO uplatňuji za pronájem náklady paušálem 30%. Příklad: Hosté zaplatí 60 000 Kč, stržená provize 7 800 Kč a já obdržím 52 200 Kč. Do DPFO zadám 60 000 Kč nebo 52 200? 
Vydáno: 27. 01. 2020
  • Článek
Nařízení vlády č. 347/2019 Sb., o minimální mzdě S účinností od 1. ledna 2020 se zvyšuje minimální mzda z 13 350 Kč v roce 2019 na 14 600 Kč...
Vydáno: 24. 01. 2020
Společník společnosti ABC s. r. o. bezplatně vypůjčí své soukromé vozidlo zaměstnanci společnosti ABC s. r. o., který toto vozidlo použije pro firemní jízdu pro společnosti ABC s. r. o. Má zaměstnanec v takovém případě nárok na náhradu PHM a zároveň i náhradu za amortizaci daného vozidla? 
Vydáno: 17. 01. 2020
Zaměstnavatel poskytne zaměstnanci bezúročnou zápůjčku ve výši 280 000 Kč. Tato zápůjčka je u zaměstnance osvobozena od daně z příjmů. Mají "nevybrané" úroky z této půjčky nějaký vliv na daně u zaměstnavatele?
Vydáno: 16. 01. 2020