Ing. Matěj Nešleha - strana 4

Počet vyhledaných dokumentů: 75
Počet vyhledaných dokumentů: 75
FO podnikající jako OSVČ, obdržela výpis z účtu cenných papírů - podklady pro daňové přiznání za rok 2017 rozepsán takto: Příjmy z prodeje CP prodaných před uplynutím časového testu v CZK (FIFO) 105.165,64 Kč, Výdaje na nákup CP prodaných před uplynutím časového testu v CZK (FIFO) 103.960,26 Kč, Transakční náklady k obchodům s CP prodaných před uplynutím časového testu v CZK (FIFO) 1039, 74 Kč, Kapitálový výnos z prodeje CP prodaných před uplynutím časového testu v CZK (FIFO) 1205,38 Kč. Jak tyto příjmy zahrnout do daňového přiznání?
Vydáno: 19. 03. 2018
Můj klient nakupuje a prodává kryptoměny, nemá žádný doklad o nákupu ani prodeji. Eviduje příjem za rok 2017 z prodeje v částce 105 629 Kč. K nákupu žádný doklad nemá, ani nezná hodnotu. Budu tento příjem i bez dokladů danit dle § 10 ZDP a mohu si uplatnit výdaje ve výši 60 %? 
Vydáno: 08. 03. 2018
Zaměstnavatel platí za zaměstnance pojištění pro případ pracovní neschopnosti s karenční dobou a pojištění pro případ pobytu v nemocnici ve výši 500 Kč měsíčně. Jedná se neuznatelný výdaj, který se musí zaměstnanci připočíst ke mzdě a podlehne odvodům z mezd?
Vydáno: 20. 02. 2018
Jakých výhod je možno využít pro optimalizaci daně z příjmů pro rok 2017? Chápu dobře, že nezdanitelnou částkou u poplatníka je 24 000 a 36 000 Kč až od roku 2018? Zaměstnavatel zaplatil ve mzdě za 12/2017 zaměstnanci příspěvek na toto pojištění ve výši 50 000 Kč. Jaká částka pro rok 2017 je daňově uznatelným nákladem u firmy? Částka nad zákonný limit je u firmy daňově neúčinným nákladem na ř. 40 DPPO. Jak je to se zdaněním u zaměstnance?
Vydáno: 06. 02. 2018
Pracovník si koupil byt, ve kterém má trvalé bydliště. Doložil všechny potřebné doklady k odpočtu úroků z hypotéky, tak jsem mu provedla roční zúčtování daně. V roce 2017 si koupil další byt, který je zatím ve vlastnictví družstva a na koupi tohoto druhého bytu si vzal hypotéku. Pokud je byt ve vlastnictví družstva a nemá zde trvalé bydliště – mohu mu odečíst úroky z hypotéky při ročním zúčtování daně? Pokud si byt převede do osobního vlastnictví, trvalé bydliště tam mít ale nebude – mohu mu odečíst úroky z hypotéky při ročním zúčtování daně? V případě odpovědi „ne“ na obě otázky se ptám, kdy mohu tedy odečíst úroky z hypotéky při ročním zúčtování daně při úvěru na koupi tohoto bytu?
Vydáno: 29. 01. 2018
Jsme s. r. o., plátce DPH, provozující hotel, máme vlastní kuchyni. Chceme pozměnit zaměstnanecké benefity. a) Je možné zkombinovat poskytování stravenek dle platných zákonů s nižší cenou za snídaně, obědy a večeře (např. dle kalkulace vlastních nákladů)? Tzn. zaměstnanci dostanou dle odpracovaných dnů příslušný počet stravenek (nebudou přispívat vůbec nic), které mohou využít v různých zařízeních, ale také u nás, kde budou mít zvýhodněnou cenu. b) Jaký bude dopad na zdanění u zaměstnance - ze stravenky neplyne žádné dodanění, z poskytnutí nižších cen jídel? c) daňově uznatelný a neuznatelný náklad s. r. o.? Daňově uznatelný náklad bude 55 % z ceny stravenky, maximálně však do výše 70 % stravného, nedaňový náklad zbývajících 45 %. U poskytnutí nižší ceny jídel budou náklady na snídaně, obědy, večeře daňové, pokud do výnosů zúčtujeme rozdíl mezi zaměstnaneckou cenou a běžnou? d) Pokud odvedeme z rozdílu mezi „zaměstnaneckou“ a běžnou cenou DPH na výstupu, není třeba krátit DPH na vstupu? Máme koeficient pro DPH z jiných důvodů a neradi bychom si to zkomplikovali.
Vydáno: 27. 11. 2017
Daňové zvýhodnění na dítě může uplatnit vždy jeden rodič. Platí toto i v případě, že žijí rodiče ve společné domácnosti v ČR a každý má příjmy v jiné zemi? Konkrétně: otec uplatňuje dítě v práci v Německu (jediný jeho příjem), takže matka v ČR již uplatnit nemůže?
Vydáno: 06. 11. 2017
Pokud zaměstnáme na dohodu o provedení práce Slovenku, která se v ČR zdržuje většinu roku za účelem studia, má nárok na slevu na dani, anebo na ni pohlížíme jako na nerezidenta a odvádíme z dohody o provedení práce zálohovou daň? 
Vydáno: 06. 11. 2017
Firma v ČR, má dva jednatele, jsou manželé. Firma podepsala dohodu s anglickou firmou o exkluzivním zastoupení anglické firmy v obchodních jednáních s cílem získání klientu strukturou víceúrovňového marketingu. Firma ČR vyslala oba jednatele na služební cestu. Dále Firma ČR povazuje náklady účelně vynaložené v průběhu jednání se zahraničními partnery za daňové náklady firmy. Po získání zakázek ČR firma dostane provizí a proplatí jednateli prokazatelné náklady - letenky, ubytování, stravné, pojistné. 1. Může firma ČR, na základě potvrzení o vynaložených nákladech jednatele, dat tyto náklady do daňových nakladů firmy? Dle našeho názoru – ano, jelikož se jedná o naklady spojené s dosažením zisku, viz § 24 odst. 1 a 2 písm. k). Bez toho by nešlo uskutečnit tento obchod a realizovat pověření objednatele. 
Vydáno: 02. 10. 2017
Zaměstnavatel přispívá zaměstnanci měsíčně na kapitálové životní pojištění. Zaměstnanec pracuje pouze několik dní v měsíci, někdy čerpá např. v měsíci pouze den dovolené. Je měsíční příspěvek na pojištění daňově uznatelný - popř. jaké podmínky je třeba dodržet, aby nebyl dodaněn?
Vydáno: 19. 09. 2017
Občan žijící v Anglii, kde má i příjmy, vlastní v ČR byt, který pronajímá. Příjmy z tohoto pronájmu daní v ČR v § 9 ve výši 15 % daňové povinnost. Údajně musí v Anglii dodaňovat do výše 40 % celkových příjmů. Není to tak, že je v Anglii progresivní zdanění? Zná anglický zákon pojem spoluvlastnictví manželů nebo společné jmění manželů a pokud ano, je mezi těmito pojmy při zdanění příjmů rozdíl jako u nás (Při SJM zdaňuje příjmy z nájmu jen jeden z manželů).
Vydáno: 16. 08. 2017
Naše společnost se sídlem v ČR zamýšlí zaměstnat dva zaměstnance na Slovensku. Jedná se o slovenské občany, místo pracoviště těchto dvou zaměstnanců bude na Slovensku. Jejich pracovní náplní bude činnost obchodních zástupců, budou tedy jednat se zákazníky, domlouvat zakázky, následně řešit případné další činnosti s dodávkami příslušného zboží (poradenské služby, řešení případných reklamací, apod.). Tuto činnost budou provádět na Slovensku, budou s nimi uzavřeny pracovní smlouvy na dobu neurčitou. Jak budou u těchto zaměstnanců řešeny daně z příjmů ze závislé činnosti (budou podléhat tomuto zdanění v ČR a nebo v SR), jak to bude s jejich účastí v systémech sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění? Vzniknou v souvislosti s výše uvedenou činností obchodních zástupců na Slovensku nějaké daňové povinnosti české společnosti (zaměstnavateli), např. stálá provozovna? 
Vydáno: 09. 08. 2017
Naše firma a. s. se rozhodla uzavřít smlouvu s pojišťovnou a zaplatit za zaměstnance "Pojištění odpovědnosti za škody způsobené zaměstnancem zaměstnavateli". Pokud by následně přišlo pojistné plnění za takovou škodu, pak by náleželo firmě a bylo zaúčtováno do výnosů. Jde o benefit pro zaměstnance? Jak je to s daní s příjmů právnických osob (jde o daňově uznatelné náklady ve firmě?) a jak s daní z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a odvody sociálního a zdravotního pojištění zaměstnanců?
Vydáno: 08. 02. 2016
Náš zaměstnanec v roce 2015 dosáhl 60 let věku. Z tohoto důvodu ukončil své životní a penzijní pojištění, z obou mu byly vyplaceny naspořené částky. Nyní dostal potvrzení za rok 2015 o částkách zaplacených na obě tato pojištění. - Mohu mu provést roční zúčtování daně a o obě tyto zaplacené částky ponížit základ daně i když tato pojištění již byla v průběhu r. 2015 ukončená z důvodu dosažení 60 let věku poplatníka? Nemusí si tento poplatník sám podat daňové přiznání a z vyplacených částek odvést ještě nějaké daně ? Nejsem si jistá, jestli pojišťovna i penzijní společnost při ukončení životního pojištění a penzijního připojištění z důvodu dosažení stanoveného věku poplatníka, zdaní vyplacené částky, nebo se z naspořené částky daň již neodvádí, anebo má tuto povinnost poplatník daně?
Vydáno: 04. 02. 2016
Fyzická osoba zaměstnána na HPP, živnostenský list na vedlejší činnost, z podnikání má v r. 2014 příjem cca 8 000 Kč, má povinnost podat DPFO?
Vydáno: 21. 01. 2015