Otázky a odpovědi - strana 2

Počet vyhledaných dokumentů: 41
Počet vyhledaných dokumentů: 41
Zaměstnanec s trvalým bydlištěm na Slovensku, ale celý rok žije v ČR, příjmy má pouze ze zaměstnání v ČR (daňový rezident ČR). Má hypotéku na domě v ČR od české banky, v domě bydlí. Může si u zaměstnavatele uplatnit odpočet na úroky z hypotéky? 
Vydáno: 07. 03. 2020
V jaké výši si může poplatník za r. 2019 odečíst zaplacené úroky z hypotečního úvěru v následující situaci: Několik let je vlastníkem bytu, ve které bydlí a letos si koupil ještě rodinný dům. Vlastní tedy současně dvě nemovitosti, v první bydlí od ledna do září, druhou pro své vlastní bydlení upravuje. Začátkem října se přestěhuje do druhé nemovitosti (rodinného domu), ale první stále vlastní a nechává pro bydlení svých dětí, popř. pronájmu. Z obou hypotečních úvěrů obdrží potvrzení o zaplacených úrocích za r. 2019. V jaké výši mu mohu úroky zaplacené v r. 2019 odečíst od základu daně? 
Vydáno: 26. 02. 2020
Zaměstnankyně si dodala úroky ze stavebního spoření, rekonstrukce domu nová kuchynská linka. Na úvěru je ona zapsaná a úvěr platí. Dům je zapsaný na katastru na manžela, ale trvalé bydliště paní souhlasí. Mají společnou domácnost. Může si úroky uplatnit i když není zapsaná v katastru nemovitostí?
Vydáno: 18. 02. 2020
Fyzická osoba se rozhodla o instalaci FTV na střeše "kolny", která není obytnou stavbou, ale tvoří nedílnou součást stavby pro bydlení. Na pořízení FTV si hodlá vzít půjčku. Nabízí se stavební spořitelna, která půjčí a současně jako bonus zdůvodňuje, že úroky z hypotečního úvěru lze odečíst z nákladů, jako položka snižující daň fyzickou osob o zaplacené úroky ze stavebního spoření, hypotečního úvěru. Někdy se vše hodnotí jako součást stavby, pokud se platí DPH při pořízení souboru staveb a pozemků. Z toho důvodu bychom považovali za správné i odpočet úroků ze stavebního spoření. Podmínka užívání nemovitostí a staveb souvisejících k bydlení účastníků stavebného spoření splněna. Úvěr na manžela, ale manžel nevlastní nemovitosti. Vlastní ji manželka spolu se synem, ale manželka je spoluúčastníkem smlouvy a manžel, manželka i syn bydlí a užívají 100 % nemovitosti. 
Vydáno: 10. 02. 2020
Zaměstnanec má uzavřený úvěr a celý rok 2019 úvěr včetně úroků splácí. Jedná se o hypotéku na byt, který je v roce 2019 ve výstavbě a k samotnému předání a možnosti nastěhování pro zaměstnance dojde až v létě 2020. Úvěr byl použit na koupi členského podílu v bytovém družstvu a dále na úpravy a vybavení bytu. Lze tento úvěr zařadit pod § 15 odst. 3 písm. d)? Pokud ano, je možné v roce 2019 či v roce 2020 uplatnit zaplacené úroky jako odpočet od základu daně? V § 15 odst. 4) jsem se dočetla, že základ může být snížen pouze ve zdaňovacím období, pokud jej poplatník užíval k vlastnímu trvalému bydlení. a) V roce 2019 tedy poplatník byt nevyužíval ani po část roku, protože byt je ve výstavbě, pak tedy úroky uplatnit nemůže, je to tak? b) Dále pokud poplatníkovi bude byt předán v létě do užívání - bude moci v roce 2020 uplatnit úroky jako odpočet ačkoliv zde nebydlel celý rok? c) Bude hrát ve smlouvě v neprospěch poplatníka to, že je tam uvedeno, že úvěr se čerpá i na úpravy a vybavení bytu? Musel by se odpočet nějak poměrově uplatnit nákup podílu x úpravy x vybavení bytu nebo nikdy prostě tyto zaplacené úroky nebudu moci poplatník uplatnit, protože to je úvěr i úpravy a vybavení?  Doplňující otázka: Může tedy poplatník, který využil úvěr na koupi členského podílu v bytovém družstvu uplatnit dle § 15 odst. 4 ZDP v roce 2020 - pokud se do bytu nastěhuje v polovině roku 2020 nebo musí využít byt využívat celý rok? Tento nový byt je zatím rozestavěn a v roce 2020 bude dokončen. Nebo nebude možné v roce 2020 také odpočet uplatnit jako v roce 2019, neboť v roce 2019 byt neměl k dispozici, ale úvěr na členský podíl včetně úroků již od roku 2019 platí? 
Vydáno: 09. 02. 2020
Při uplatnění odpočtu nezdanitelné částky zaplacených úroků z hypotečního úvěru musí být splněna podmínka bytové potřeby. U našeho zaměstnance se jedná o rodinný dům, kde má trvalý pobyt, ale vlastník je jeho otec. Splňuje v tomto případě podmínku bytové potřeby pro uplatnění úroků při RZD?
Vydáno: 05. 02. 2020
Poplatník chce uplatňovat odečet úroků na bydlení u dvou bytových jednotek. V jedné trvale bydlí on a ve druhé jeho rodiče. Paní na FÚ mu prý řekla, že to lze. V § 15 je opravdu uvedeno, že "předmět bytové potřeby užíval k vlastnímu trvalému bydlení nebo trvalému bydlení druhého z manželů, potomků, rodičů". Z tohoto znění mi ale jasně nevyplývá, že může za všechny své rodinné příslušníky úroky uplatnit. Myslím, že lze uplatnit úrok pouze z jedné jednotky, ale nenacházím pro to jasnou oporu v zákoně. Jak to teda je? A pokud opravdu lze uplatnit pouze u jedné bytové jednotky, je možné, že uplatní úroky na jednotku, kde bydlí rodiče, a poplatníkova manželka na jednotku, kde spolu s poplatníkem bydlí?
Vydáno: 17. 01. 2020
Fyzická osoba vlastní rodinný dům, užívá jej pro vlastní bydlení, dům je financován hypotečním úvěrem. Nyní je zvažován bezúplatný převod 80 % vlastnického podílu na domě na rodiče stávajícího majitele s tím, že rodiče budou v domě bydlet a stávající majitel bude nadále hradit hypoteční úvěr a zůstane mu vlastnický podíl na domě ve výši 20 % (bydlet bude po převodu jinde). Předpokládám, že bezúplatný převod vlastnického podílu na rodiče bude od daně z příjmů osvobozen (s případnou oznamovací povinností osvobozeného příjmu, pokud tento přesáhne 5 mil. Kč). Bude stávající majitel moci nadále uplatňovat odpočet úroků z hypotečního úvěru v plné výši, přestože již nebude vlastnit 100 % dané nemovitosti, ale pouze 20 %? 
Vydáno: 03. 05. 2019
OSVČ má základ daně z podnikání 100 000 Kč, její daň tedy vychází po uplatnění základní slevy 24 840 Kč nulová. Od roku 2018 si platí hypotéku na rodinný dům - ale po uplatnění odpočtu 20 000 Kč se její výsledná daň nezmění, pořád je ve výši 0 Kč. Musí nebo nemusí do přiznání OSVČ uvést úroky jako odpočet? V případě, že by v roce 2018 do přiznání neuvedla a v roce 2019 je chtěla uplatnit - bude moci uplatnit v roce 2019 úroky, bude-li jí vycházet daňová povinnost? Můžete to v různých letech střídat - uplatnit x neuplatnit odpočet? Úroky jako odpočet nelze přenášet, tj. lze uplatnit pouze ty úroky, které byly v roce, za které se podává daňové přiznání zaplaceny? Kdy musí OSVČ doložit smlouvu o hypotéce na FÚ - až v roce, kdy bude poprvé úroky v přiznání uplatňovat nebo hned první rok ačkoliv první rok úroky uplatňovat nebude?
Vydáno: 23. 04. 2019
Prosím o stanovisko, zda lze uplatnit odpočet úroků z úvěru na bydlení. Úvěr byl poskytnut na rekonstrukci objektu s evidenčním číslem. V domě máme hlášené trvalé bydliště a fakticky zde bydlíme. Ale v katastru je objekt veden jako „stavba pro rodinnou rekreaci“. 
Vydáno: 07. 03. 2019
V roce 2010 si fyzická osoba vzala hypotéku a pořídila si byt "X", ve kterém bydlela, a úroky si uplatnovala dle § 15 ZDP jako nezdanitelnou část základu daně. V 8/2018 FO byt "X" prodala a za získané peníze + doplatek z úspor si pořídila byt "Y", kde bydlí od 9/2018. Původní hypotéku nadále splácí a ručení nemovitou věcí bylo převedeno z prodané nemovité věci "X"na nemovitou věc "Z" (byt rodičů). Může si v roce 2018 uplatnit nějakým způsobem úroky z hypotéky dle § 15 ZDP?
Vydáno: 05. 03. 2019
Bydlím v bytě, na který mám hypotéku a uplatňuji odečet úroků již několik let, a rozhodla jsem se jej letos od srpna pronajímat. Budu mít nárok na odpočet úroků za 7 měsíců roku? Při potvrzení úroků za celý rok bude jeho poměrná část k mému uplatnění 7/12 z celkově potvrzených úroků?  
Vydáno: 24. 02. 2019
Poplatník podává každý rok daňové přiznání k DPFO a v něm uplatňuje zaplacené úroky. Jsou to přibližně částky 10 000 Kč. Jsou mu strhávány každý měsíc okolo desátého v měsíci. Od 20. 3. 2019 bude byt, na který úroky uplatňuje, pronajímat a již nebude moci úroky uplatnit jako odpočet od základu daně. Za měsíc leden a únor bude moci úroky uplatnit v plné výši? A za březen nějak poměrně? Např. zaplatí-li v březnu 10 000 Kč, pak bude moci uplatnit 1/3 (pronájem od 20. 3.), nebo jak se toto správně určí nebo již za celý březen uplatní/neuplatní?
Vydáno: 22. 02. 2019
V říjnu 2018 jsem koupila nemovitou věc, na kterou měl původní majitel hypoteční úvěr a ten úvěr jsem převzala (došlo jen ke změně dlužníka). K 31. 12. 2018 jsem jediným dlužníkem a přišlo mi potvrzení o poskytnutém úvěru a o výši zaplacených úroků z úvěru za období 1. 1. 2018 - 31. 12. 2018. Z banky mám potvrzení, že jsem k 30. 10. 2018 jediným dlužníkem. Jak mám postupovat v případě ročního zúčtování? Přeci si nemohu uplatnit úroky za celý rok 2018? Ale jak se o mám o to „rozdělit“ s cizími lidmi? 
Vydáno: 04. 02. 2019
Koupili jsme v lednu 2017 byt, na který máme úvěr ze stavebního spoření. Právní účinky vkladu do katastru nastaly 24. 1. 2017. Můžeme si úroky cca 50 000 Kč uplatnit jako odpočet z daní, i když jsme byt nevlastnili celý rok? Případně, můžeme si úroky rozdělit s manželkou, i když na Potvrzení o zaplacených úrocích jsem uveden pouze já, ale manželka je spoludlužnicí zapsanou v úvěrové smlouvě?
Vydáno: 27. 02. 2018
Manželé koupili v roce 2017 půdní prostory, které jsou aktuálně v katastru vedeny jako dvě jednotky - dílna nebo provozovna, z kterých bude rekonstrukcí vybudována a následně zkolaudována jedna bytová jednotka. Je pravda, že se nyní jedná o nebytové prostory, ve kterých se aktuálně nebydlí, ale po rekonstrukci a kolaudaci se tam manželé nastěhují. Vše je financováno hypotékou. Mohou si na základě doloženého potvrzení od hypoteční banky uplatnit ve svém daňovém přiznání odpočet úroku na dani podle § 15 ZDP? Mohou si uplatnit odpočet úroků z úvěru už v roce 2017, kdy jsou vlastníky, a v dalších letech po celou dobu rekonstrukce až po kolaudaci? Je nějak časově omezena doba od koupě po kolaudaci? A co vše musí doložit finančnímu úřadu jako dokumenty prokazující nárok na odpočet?
Vydáno: 19. 02. 2018
Dobrý den, klient uzavřel v roce 2015 hypoteční úvěr na dům. V roce 2015 a 2016 si úroky odečetl v daňovém přiznání. V roce 2016 se oženil a následně v roce 2017 převedl dům do vlastnictví manželky. Po celou dobu je hypoteční úvěr na něj. V uvedeném domě bydlí. Za rok 2017 dostal potvrzení na úroky. Může si za rok 2017 odečíst úroky ve svém daňovém přiznání?   
Vydáno: 14. 02. 2018
Pracovník si koupil byt, ve kterém má trvalé bydliště. Doložil všechny potřebné doklady k odpočtu úroků z hypotéky, tak jsem mu provedla roční zúčtování daně. V roce 2017 si koupil další byt, který je zatím ve vlastnictví družstva a na koupi tohoto druhého bytu si vzal hypotéku. Pokud je byt ve vlastnictví družstva a nemá zde trvalé bydliště – mohu mu odečíst úroky z hypotéky při ročním zúčtování daně? Pokud si byt převede do osobního vlastnictví, trvalé bydliště tam mít ale nebude – mohu mu odečíst úroky z hypotéky při ročním zúčtování daně? V případě odpovědi „ne“ na obě otázky se ptám, kdy mohu tedy odečíst úroky z hypotéky při ročním zúčtování daně při úvěru na koupi tohoto bytu?
Vydáno: 29. 01. 2018
Společník, který pobírá mzdu ze závislé činnosti dle § 6 a nemá jiné příjmy, zapůjčil společnosti prostředky na provoz firmy. Za zapůjčení mu firma vyplatila k 31. 12. úroky ve výši 3 000 Kč za rok. Je nutné tyto úroky zdanit?
Vydáno: 21. 03. 2017
Pracovník má hypotéku na pořízení bydlení. Hypoteční smlouva je sepsaná na dva dlužníky: pracovníka a jeho přítelkyni (družku). Pracovník mně nyní přinesl Potvrzení o zaplacených úrocích – potvrzení je vystaveno na něj (polovina částky). Mohu mu ji zohlednit při ročním zúčtování daně? Dále mi přinesl Potvrzení o zaplacených úrocích své družky a chtěl by si je také uplatnit. Mohu při ročním zúčtování daně zohlednit i úroky družky?
Vydáno: 13. 02. 2017