Nemocenská i v prvních třech dnech nemoci

Vydáno: 2 minuty čtení

Poslanecká sněmovna přehlasovala senátní veto a zrušila tzv. dobu karenční, tím se obnoví proplácení náhrady mzdy i v prvních třech dnech nemoci. Novela zákoníku práce a dalších souvisejících předpisů nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky.

Karenční doba se zruší od 1. 7. 2019. Zaměstnanci mají dostávat i v prvních třech dnech nemoci 60 % redukovaného průměrného hodinového výdělku. Zaměstnavatelům bude toto opatření kompenzováno snížením odvodů o 0,2 p.b. na nemocenské pojištění (tj. z 2,3 % na 2,1 %), tj. celkového pojistného na sociální zabezpečení hrazeného zaměstnavatelem z 25 % na 24,8 %. V důsledku toho se nepatrně sníží daňové zatížení zaměstnanců, superhrubá mzda jako základ daně bude činit místo 134 % hrubé mzdy „pouze“ 133,8 % hrubé mzdy.

Pro zrušení karenční doby hlasovalo 129 ze 184 přítomných poslanců (poslanci ANO, Pirátů, ČSSD, KSČM a většina lidovců), nutných bylo nejméně 101 hlasů. Kritici z řad pravice mluví o zrušení karence jako o populistickém kroku, který neúměrně zatíží podnikatele a povede také k růstu fiktivní nemocnosti.

Chcete dostávat týdeník s krátkými zprávami do svého e-mailu? Pořiďte si předplatné.