Jaké podmínky musí nově splnit poradenský psychoterapeut
Dosud:
Poskytování psychoterapeutických a poradenských služeb nebylo v této podobě upraveno samostatnou vázanou živností s jednotně stanovenými požadavky na vzdělání a odbornou přípravu.
Nově:
Zákon č. 360/2025 Sb. zavádí novou vázanou živnost „Poskytování služeb v oblasti poradenské psychoterapie“. Na ni navazuje prováděcí vyhláška, která stanoví minimální rozsah odborného vzdělávání včetně požadavků na psychoterapeutický výcvik.
Hlavní rozdíl:
Pro výkon činnosti již nebude postačovat pouze dosavadní profesní praxe nebo různé formy vzdělání. Nová úprava sjednocuje kvalifikační požadavky a vytváří jasný rámec odborné způsobilosti.
Nová pravidla přinášejí větší odbornost, ale i riziko nedostatku specialistů
Cílem nové úpravy je zvýšit kvalitu a odbornou úroveň poradenské psychoterapie a posílit ochranu klientů využívajících tyto služby. Zavedení jednotných kvalifikačních standardů má přispět k větší transparentnosti trhu a lepší vymahatelnosti odborných požadavků.
Současně se však objevují otázky týkající se praktické realizace nové regulace. Analýzy upozorňují zejména na vysokou časovou a finanční náročnost požadovaného vzdělávání, které může trvat několik let a zahrnovat rozsáhlý počet hodin odborné přípravy.
Dalším diskutovaným tématem je kapacita akreditovaných vzdělávacích programů. Pokud nebude nabídka výcviků odpovídat poptávce, může se přechodně snížit počet odborníků splňujících nové podmínky. To by mohlo ovlivnit dostupnost služeb i nábor kvalifikovaných pracovníků.
Zákon zároveň obsahuje přechodná ustanovení, která mají zmírnit dopady na osoby již působící v oboru. V určitých případech se dosavadní praxe uznává jako splnění požadované odborné zkušenosti.
Nové požadavky mohou zvýšit náklady i dobu obsazení pozic
Pro HR a pracovně-právní specialisty bude důležité ověřit, zda zaměstnanci nebo externí spolupracovníci poskytující psychoterapeutické služby splňují nové kvalifikační požadavky. Zaměstnavatelé v oblasti zdravotních, sociálních či zaměstnaneckých podpůrných programů by měli zkontrolovat smluvní vztahy, požadavky na odbornou způsobilost a případně počítat s delší dobou náboru nebo vyššími náklady na získání kvalifikovaných odborníků. Vyplatí se také sledovat další prováděcí předpisy a kapacitní možnosti akreditovaných vzdělávacích programů, které mohou ovlivnit dostupnost specialistů na trhu práce.