Tým Práce a mzda
Počet vyhledaných dokumentů: 274
Řadit podle:
Počet vyhledaných dokumentů: 274
Řadit podle:
Společnost Wolters Kluwer si vás dovoluje pozvat na celodenní konferenci „60 let od kodifikace pracovního práva – retrospektivy a perspektivy“, jíž je mediálním partnerem a kterou organizuje Česká společnost pro pracovní právo a právo sociálního zabezpečení ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Karlovy dne 16. června 2025 v reprezentačních prostorách Karolina (Vlastenecký sál/Křížová chodba) na Ovocném trhu, Praha 1.
Přeplněné kalendáře, chození na schůzky a řešení e-mailů jako činnosti, které nemají přidanou hodnotu. To je pro respondenty z Česka a Slovenska (72 %) nejpalčivější téma v jejich pracovních prostředích. V oblasti lidských zdrojů nyní nejvíc rezonuje, jak ji promění moderní technologie v čele s umělou inteligencí, vychází z nově zveřejněného průzkumu Trendy v oblasti lidského kapitálu 2025, který vydala poradensko-technologická společnost Deloitte.
Světový den bezpečnosti a ochrany zdraví při práci byl vyhlášen Mezinárodní organizací práce již v roce 2003 a zdůrazňuje důležitost prevence v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Tento den, který každoročně připadá na 28. dubna, je také Mezinárodním dnem vzpomínky na mrtvé a zraněné pracovníky, a přispívá k uctění památky obětí pracovních úrazů a nemocí z povolání.
Zároveň není jen dnem vzpomínky, ale rovněž i dnem osvěty ve věci závažnosti problémů pracovních úrazů a nemocí z povolání. Jsme si vědomi toho, že při práci je třeba myslet na ochranu zdraví každý den.
Zkušební doba pro zaměstnance se prodlouží až o dva měsíce a výpovědní lhůta začne doručením výpovědi. Zaměstnavatelé budou muset držet rodičům na rodičovské jejich původní místo do dvou let věku dítěte. Tyto a další změny přinese takzvaná flexinovela zákoníku práce, kterou dne 25. dubna podepsal prezident Petr Pavel.
Již v loňském roce byla publikována novela č. 470/2024 Sb., která změnila kromě zákona o zaměstnanosti ještě šest dalších zákonů včetně zákona o inspekci práce. Novela přináší změny legislativně technického charakteru, které zvyšují efektivitu kontrol inspekcí práce, včetně oprávnění k využívání audiovizuálních záznamů během kontrol a zjednodušení přestupkových řízení. Další změny, již platné, ale s nabytím účinnosti v roce 2026, se týkají modernizace informačních systémů používaných Úřadem práce a inspektoráty, včetně systému pracovních úrazů. Celkově tyto novely představují komplexní revizi stávajícího rámce s cílem zlepšit pracovní podmínky a zajistit lepší dodržování pracovního práva v České republice.
Pro všechny naše uživatele s předplatným Premium se dnes konalo další setkání s Odborníkem na příjmu. Tentokrát jsme se věnovali tématu Flexinovela: Nová úprava zkušební doby a změny ve výpovědi.
V roce 2024 žilo v Česku 1,3 milionu lidí starších 15 let se zdravotním postižením, které je omezovalo v běžných činnostech. Největší potíže měli s dopravou, domácími pracemi a nákupy. U poloviny z nich vedl zhoršený zdravotní stav k přiznání invalidního důchodu, příspěvku na péči nebo průkazu osoby se zdravotním postižením.
České firmy netrpělivě čekají na vyšší míru digitalizace státní správy. Zásadní krok k jejímu dosažení by přitom mohlo přinést jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele. Sloučení 25 různých hlášení do jednoho souhrnného dokumentu výrazně sníží byrokratickou zátěž zaměstnavatelů. Zatímco pro malé podniky ale bude časová úspora vyplývající z novinky v případě schválení minimální, pro velké výrobní firmy s vysokou fluktuací může představovat zásadní krok vpřed.
Objevte chytré podcasty v aplikaci Update! Do 15 minut v nich shrneme to nejpodstatnější ze světa práva, daní, účetnictví a personalistiky – jasně, stručně a srozumitelně.
Informace pro zaměstnavatele a zaměstnance v souvislosti s příjmem zaměstnance v podobě nabytí podílu v obchodní korporaci nebo opce na nabytí takového podílu v rámci zaměstnaneckých akciových a opčních plánů ve zdaňovacím období roku 2024 a 2025
Lidé, kteří k nám uprchli před ruskou válkou na Ukrajině, získají šanci registrovat se ke zvláštnímu dlouhodobému pobytu a získat tak např. volný přístup na trh práce na dobu pěti let bez nutnosti průběžného prodlužování pobytového oprávnění. Mohlo by se to týkat tisíců, maximálně nižších desítek tisíc Ukrajinců. Ostatní mají možnost dále využívat institut dočasné ochrany.
„Má smysl chodit na ESG akce, když tu máme ten omnibus? Máme pokračovat v tom, co po nás chce aktuální zákon, nebo se spolehnout na to, že návrh projde? Nebo už je to 100pro, že se nás to týkat nebude?...“ To jsou teď nejčastější otázky, které Veronika Soukupová dostává. Odpovědět si musí nakonec každý sám.
Poslanecká sněmovna schválila flexinovelu zákoníku práce, která konečně odstraňuje povinnost zbytečných vstupních prohlídek pro nerizikové zaměstnance. Tím končí administrativní formalita, která zaměstnavatele i zaměstnance zatěžovala bez reálného přínosu pro zdravotní prevenci. Hospodářská komora ČR tento krok dlouhodobě prosazovala a oceňuje spolupráci s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem i ministrem práce Marianem Jurečkou, kteří pomohli tuto změnu prosadit.
Nedávno schválená novela zákoníku práce posiluje konkurenceschopnost zaměstnavatelů, současně však zachovává ochranu práv zaměstnanců. Zlepšuje také postavení rodičů vracejících se z rodičovské dovolené a podporuje lepší slaďování pracovního a rodinného života. S touto reformou jde ruku v ruce i změna systému podpory v nezaměstnanosti.
Poslanci schválili tzv. flexibilní novelu zákoníku práce, která přináší několik zásadních změn, včetně prodloužení zkušební doby zaměstnanců a stanovení výpovědní lhůty již doručením výpovědi.
Zaměstnavatelé budou nejspíš od příštího roku posílat státu informace o zaměstnávání, pracovnících a jejich výdělcích elektronicky v jednom podání. Takzvané jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele (JMHZ) má nahradit víc než dvě desítky formulářů a tiskopisů. Údaje by firmy a instituce měly poskytovat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), využijí je pak i další úřady. Zavést se má evidence zaměstnavatelů a zaměstnanců. Počítá s tím návrh zákona o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele a doprovodná novela některých dalších předpisů, které na svém zasedání 5. března 2025 schválila vláda.
Pozor na zastřené zprostředkování zaměstnání, jehož klíčovými znaky jsou:
Kontrola pracovní činnosti: Zprostředkovaní zaměstnanci, kteří pracují na základě smlouvy o dílo, jsou ve skutečnosti pod přímým dohledem a kontrolou odběratelské společnosti. Společnost určuje jejich pracovní úkoly, směny a poskytuje jim pracovní vybavení. Ve skutečnosti se jedná o pronájem pracovní síly.
Nelegální outsourcing: Namísto řádného zaměstnaneckého poměru zaměstnavatelé najímají pracovníky prostřednictvím jiných právnických osob bez požadovaného povolení ke zprostředkování zaměstnání, což je v rozporu se zákonem o zaměstnanosti.
Dne 15. února 2025 nabylo účinnosti nařízení vlády č. 20/2025 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů. Jde celkem o šestnáctou novelizaci nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
Už jste zkusili chytré podcasty služby Update? Do 15 minut vám v nich vysvětlíme důležité novinky ze světa práva, daní, účetnictví nebo personalistiky. Z nejnovějších podcastů doporučujeme k poslechu:
Pro naše uživatele, kteří dosud navštěvovali stránky Práce a mzda pro obsah z oblasti BOZP, jsme připravili zcela novou aplikaci.