Časté chyby při podávání daňového přiznání

Vydáno: 2 minuty čtení

Finanční správa upozorňuje na změny a novinky platné pro přiznání za rok 2022 a na nejčastější chyby daňových poplatníků.

V souvislosti s povinností pro OSVČ se zpřístupněnou datovou schránkou podat daňové přiznání elektronicky Finanční správa upozorňuje, že elektronické přiznání musí být podáno v předepsaném formátu XML, za elektronické podání se nepovažuje odeslání přiznání prostřednictvím datové schránky ve formátu PDF.

Chybně se uplatňuje daňové zvýhodnění dítěte/dětí souběžně oběma rodiči, při určování nároku na slevu na manželku se chybně nezahrnují některé příjmy do vlastního příjmu manželky (např. nemocenské dávky, podpora v nezaměstnanosti, mateřská), úroky z hypotéky poskytnuté na bydlení si chybně uplatňuje i ten, kdo není vlastníkem nemovitosti nebo nemovitost není používána k trvalému bydlení, ale např. k rekreaci nebo pronájmu.

Přeplatky na dani se začínají zpracovávat a vyplácet až po lhůtě pro podání přiznání (do 30 dnů, tj. po 3. dubnu), to platí i pro poplatníky, kteří podali daňové přiznání v předstihu.

Přejete si dostávat týdeník s krátkými zprávami do svého e-mailu či plný přístup k souvisejícím článkům? Pořiďte si předplatné.