Kritika novely zákoníku práce

Vydáno: 2 minuty čtení

Připravovaná vládní novela zákoníku práce podle Hospodářské komory ČR (dále jen „HK“) výrazně sníží využitelnost pracovních dohod zaměstnanců.

Ministerstvo práce a sociálních věcí podle HK navrhuje administrativně náročné změny pracovněprávních vztahů, hlavně u dohod o práci konané mimo pracovní poměr (DPP, DPČ) a dohod o práci na dálku, podle HK se dokonce podstatně omezí jejich možné využití. 

Podle HK by se naopak flexibilita pracovněprávních vztahů měla zvyšovat. Úprava povinnosti zaměstnavatelů u práce z domova (tzv. home office) podle HK svazuje zaměstnavatelům příliš ruce.

Firmy poukazují na fakt, že pro home office mající mnoho podob nelze nastavit jeden způsob náhrady nákladů paušálně pro všechny případy (2,80 Kč/hod.), její výše by měla nadále zůstat věcí dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Naopak novela nezavádí očekávané zvýšení limitu pro práci na DPP bez odvodů (10 000 Kč).

Zaměstnavatelé se obávají, že novela v praxi zcela smaže rozdíl mezi částečným úvazkem a prací na dohodu, která by tak ztratila smysl.

Přejete si dostávat týdeník s krátkými zprávami do svého e-mailu či plný přístup k souvisejícím článkům? Pořiďte si předplatné.