Připravované legislativní změny v roce 2023

Vydáno: 2 minuty čtení

V roce 2023 čeká na podnikatele řada legislativních změn. Ze mzdové oblasti se jedná o slevy na pojistném na vybrané skupiny zaměstnanců na částečné úvazky (od února 2022) a při zaměstnávání osob mladších 21 let.

V připomínkovém řízení se nachází novela zákoníku práce, která zavádí revoluci v oblasti dohod mimo pracovní poměr (zavedení nároku na dovolenou, nároku na ošetřovné atd.), regulaci práce z domova (home office).

Připravena je rovněž daňová amnestie.

Všem OSVČ budou zřízeny datové schránky. Datová schránka bude zřízena také každé právnické osobě, která ji ještě nemá (SVJ, spolky, nadace atd.). V souvislosti s tím i OSVČ budou muset podávat přiznání elektronicky.

Pravděpodobně bude zrušeno EET. Zvýší se limit pro registraci k DPH a hranice příjmů ze samostatné činnosti pro vstup do paušálního režimu daně na 2 mil. Kč.

Zvýší se také minimální roční výše zdanitelných příjmů pro vznik povinnosti podat daňové přiznání (z 15 000 Kč na 25 000 či 50 000 korun).

Zatímco některé změny jsou již schválené, jiné teprve čekají na projednání v Poslanecké sněmovně.

Přejete si dostávat týdeník s krátkými zprávami do svého e-mailu či plný přístup k souvisejícím článkům? Pořiďte si předplatné.