Rozpor při srážkách ze mzdy vyřešen

Vydáno: 2 minuty čtení

Nejvyšší soud definitivně a závazně určil, že se do nezabavitelné částky počítá i letošní mimořádné navýšení normativních nákladů na bydlení ve výši 1 120 Kč. Díky rozhodnutí Nejvyššího soudu tak lidem v exekuci nebo v insolvenci zůstane více peněz ze mzdy či důchodu. Soud tak potvrdil dřívější stanovisko Ministerstva spravedlnosti, se kterým ale některé insolvenční soudy pod tlakem insolvenčních správců a exekutorů nesouhlasily.

V podobných situacích má Nejvyšší soud pravomoc sjednotit praxi právě prostřednictvím stanovisek zveřejňovaných ve Sbírce. V tomto týdeníku jsme od počátku hájili stanovisko, že mimořádné navýšení normativních nákladů na bydlení je třeba při výpočtu nezabavitelných částek při srážkách ze mzdy brát v úvahu.

Některým dlužníkům tak díky uplatnění zvýšených normativních nákladů zůstalo po provedení srážek ze mzdy více, jiným díky rozhodnutí soudu naopak méně. Nejasné je, jak se bude řešit případné zpětné doplacení chybně navýšených srážek od začátku roku až do vydání rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Přejete si dostávat týdeník s krátkými zprávami do svého e-mailu či plný přístup k souvisejícím článkům? Pořiďte si předplatné.

Tip redakce:

Článek od Ing. Miroslava Bully "Srážky ze mzdy od 1. 4. 2022"