Změny v nemocenských dávkách

Vydáno: 2 minuty čtení

Od 1. 1. 2022 vejde v účinnost novela č. 330/2021 Sb., kterou se mění zákon o nemocenském pojištění. Dojde ke zlepšení podmínek pro ošetřovné, dlouhodobé ošetřovné a otcovskou.

Ošetřovné se nově bude vztahovat nejenom na osoby žijící ve společné domácnosti, ale budou ho moci čerpat i blízcí příbuzní, kteří se o nemocné dítě budou starat (např. pracující babička nebo dědeček, přestože s rodinou jinak nebydlí).

Dostupnější bude dlouhodobé ošetřovné, u nevyléčitelně nemocné osoby bude nárok na dlouhodobé ošetřovné i v případě, že nebyla hospitalizována, u ostatních se potřebná doba hospitalizace snižuje ze 7 na 4 kalendářní dny. Požádat o vydání rozhodnutí o vzniku potřeby dlouhodobé péče bude možné až do 8 dnů po skončení hospitalizace, nejen v den, kdy byla hospitalizace ukončena, jako tomu je nyní.

Prodlužuje se otcovská ze současného jednoho týdne na dva týdny. Prodlouží se i období, v němž může být dávka poskytována v případě, kdy dítě muselo zůstat v nemocnici v období prvních 6 týdnů života, a to o dobu hospitalizace.

Přejete si dostávat týdeník s krátkými zprávami do svého e-mailu či plný přístup k souvisejícím článkům? Pořiďte si předplatné.