Daňové zvýhodnění darů

Vydáno: 2 minuty čtení

S blížícím se koncem roku kromě nákupu vánočních dárků poskytují lidé nemalou část peněžních prostředků na různé humanitární, charitativní a jiné sbírky. Ne všichni poplatníci daně z příjmů FO využívají možnosti snížit si o darovanou částku základ daně.

Dárci by měli vyžadovat od obdarovaných potvrzení o poskytnutí daru (bezúplatného plnění). Za dar se považuje i odběr krve bezpříspěvkového dárce (jde o dar ve výši 3 000 Kč), příp. i orgánů a krvetvorných buněk (20 000 Kč).

Poplatník tímto uplatněním daru dostane vlastně od státu „vráceno“ 15 % daru. Např. při peněžním daru 2 000 Kč a 2 bezpříspěvkových odběrech krve může FO snížit svůj základ daně o 8 000 Kč, ušetří tak na dani z příjmů 1 200 Kč (tj. 15 % z 8 000 Kč). Dar ve výši 1 000 Kč tedy vyjde dárce na 850 Kč, zbývajících 150 Kč pak „dodá“ státní rozpočet.

Mzdoví účetní by měli upozorňovat zaměstnance na tuto možnost daňového zvýhodnění při podávání žádostí o provedení ročního zúčtování.

Přejete si dostávat týdeník s krátkými zprávami do svého e-mailu či plný přístup k souvisejícím článkům? Pořiďte si předplatné.