Milostivé léto: odpouštění dluhů

Vydáno: 2 minuty čtení

Až 300 tisíc lidí v exekuci by se mohlo definitivně zbavit dluhů u veřejnoprávních institucí v tzv. Milostivém létě (dluhy na obecním nájmu, za jízdu načerno, za koncesionářské poplatky, u nemocnic, za zdravotní pojištění, i u ČEZ).

Podmínkou je, že exekuce je už nyní vymáhána soudním exekutorem, dlužník nesmí být v insolvenci, na daňové a správní exekuce se Milostivé léto nevztahuje. Stačí, aby dlužník zaplatil původní dluh, tedy jistinu, a k tomu 908 Kč jako odměnu exekutorovi, ostatní části dluhu (příslušenství) mu budou odpuštěny.

Příslušenství samotný dluh výrazně navyšuje, a to tak, že se v mnoha případech stává nesplatitelným. Musí to stihnout od 28. 10. 2021 do 28. 1. 2022. Milostivé léto je součástí novely exekučního řádu, která začala platit letos v červenci.

Na odpor se postavily zdravotní pojišťovny (s podporou Ministerstva zdravotnictví), které hodlají do jistiny, tedy původního dluhu na pojistném, počítat také penále, a to s odvoláním na legislativní výklad nové právní úpravy.

Přejete si dostávat týdeník s krátkými zprávami do svého e-mailu či plný přístup k souvisejícím článkům? Pořiďte si předplatné.