Půjčujete známým jen “na dobré slovo”? Riskujete ztrátu peněz i horší vztahy

Vydáno: 6 minut čtení

Už jste někdy zažili situaci, kdy vás kamarád, příbuzný nebo známý požádal o finanční půjčku? A vrátil vám ji, jak sliboval? Neshody při půjčování peněz patří mezi nejčastější důvody rozepří v rodině či v přátelství. Nepříjemnostem kvůli nedodržení slova a nesplacení dluhů by se přitom dalo snadno předejít. Stačí si dát pozor na několik chyb, které lidé při půjčování peněz nebo jiného majetku nejčastěji opakují. 

Nejde o žádnou novinku – Češi si nejčastěji půjčují od rodiny a známých. Potvrzují to průzkumy napříč časem, které v České republice v posledních letech vznikly. Například podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2016 pro půjčkovou firmu Home Credit se v případě nouze o finance dvě třetiny lidí s prosbou o pomoc nejdříve obrátí na své rodiče, další pětina z nich nejprve požádá kamaráda, šestina svého sourozence. 

V pandemii koronaviru během posledního roku pak budou tato čísla nadále stoupat. Nová data bank i nebankovních firem na půjčování peněz ukazují, že lidé omezují množství uzavřených úvěrů - a tak se předpokládá, že většina půjček zůstane pouze mezi známými. Lidé ale u neformálních půjček často zapomínají na opatrnost a bezpečí, čímž si zbytečně zadělávají na budoucí konflikty. Jak jim mohou předejít? 

1.  Důvěřujte, ale prověřujte – a sepište si smlouvu
Nejčastější chybou při půjčování peněz nebo majetku mezi známými a rodinou je absence písemné smlouvy. Tu při podobných půjčkách neřeší až 90 procent Čechů. V sázce jsou koneckonců dobré vztahy, a tak lidé z obav před zbytečnými konflikty půjčují spíše “na dobré slovo”. 

Realita však může být přesně opačná. Jakmile totiž dojde na splácení závazků, situace se často začne komplikovat. Dojít může k nějaké nečekané události, anebo vyjde najevo, že jste si dostatečně neujasnili, kdy přesně bude dluh vyrovnaný. V tu chvíli může být uzavřená smlouva záchranou pro obě dotčené strany. 

Vzory pro vás: Potřebujete půjčit peníze? Prohlédněte si vzor smlouvy o zápůjčce

2.  Ve smlouvě si vyjasněte pravidla
Smlouva přitom může být jednoduchá – stačí si v ní vyjasnit jen pár základních věcí. Vždy by v ní mělo být obsaženo, čeho se smlouva týká (daru, výpůjčky nebo třeba nájmu) a kdo konkrétně ji uzavírá. 

Abyste nic nepokazili, například ve smlouvě o zápůjčce pro jistotu vždy uveďte: 

  • kdo komu půjčuje 
  • co půjčuje a kolik toho je 
  • jaká je sjednaná odměna za zapůjčení nebo jestli jde o zápůjčku zadarmo
  • kdy a jak se má zápůjčka vrátit 
  • co se stane, když vydlužitel nebude vracet 
  • datum, podpisy

Smlouvu připravte ve dvou vyhotoveních a obě společně podepište.
 
Nejste si jisti tím, jaký je rozdíl mezi zápůjčkou, výpůjčkou, výprosou nebo nájmem? Přečtěte si vysvětlující článek zde

Vzory pro vás: Potřebuje váš známý půjčit movitou věc? Prohlédněte si vzor smlouvy o výpůjčce movité věci, anebo vzor smlouvy o nájmu movité věci

3.  Ošetřete si smlouvou to, o co nechcete přijít
Nejste si jisti, od jaké částky anebo hodnoty věci byste smlouvu měli uzavírat, a kdy to naopak není třeba? Na to platí jednoduchá poučka – zeptejte se sami sebe, zda by vám vadilo o danou částku anebo zapůjčenou věc přijít. Pokud nevadilo, smlouvu uzavírat nemusíte. 

Proč uzavírat i jednoduché darovací smlouvy? Přečtěte si další článek zde.

Vzory pro vás: Půjčujete motorové vozidlo? Prohlédněte si vzor smlouvy o výpůjčce vozidla, anebo vzor smlouvy o nájmu vozidla 

4.  Jedná se o velkou sumu? Sepište smlouvu u odborníka
Při významných sumách, jejichž vrácením si chcete být jistí, zvažte sepis smlouvy u advokáta nebo notáře. Jestli se rozhodnete sepsat smlouvu u notáře, má to velkou výhodu. Notářský zápis o právním jednání zahrnujícím uzavíranou smlouvu totiž může obsahovat i tzv. svolení k vykonatelnosti. Pokud pak druhá strana neplatí, jak se ve smlouvě zavázala, je možné jen na základě takového notářského zápisu se svolením k vykonatelnosti rovnou požádat o nařízení exekuce, aniž byste museli předtím druhou stranu žalovat o zaplacení u soudu. 

Odměnu notáře určuje zákon, a to podle následujících pravidel:

z prvních 100 tisíc Kč tarifní hodnoty 2 % (minimálně 1 tisíc Kč)
z přebývající částky až do 500 tisíc Kč 1,2 %
z přebývající částky až do milionu Kč 0,6 %
z přebývající částky až do 3 mil. Kč 0,3 %
z přebývající částky až do 20 mil. Kč 0,2 %
z přebývající částky až do 30 mil. Kč 0,1 %
z přebývající částky až do 100 mil. Kč 0,05 %

Advokáti na rozdíl od notářů své služby poskytují za smluvní ceny. Pravděpodobně s nimi proto ušetříte. Zmíněnou doložku o svolení k vykonatelnosti vám advokáti do smlouvy zapracovat bohužel nemohou – stejně jako notáři vám ale pomohou smlouvu formulovat a uzavřít tak, aby se minimalizovaly budoucí problémy.

Vzory pro vás: Máte v plánu darovat peníze, anebo koupit movitou věc? Prohlédněte si další smlouvy z našeho balíčku 


Článek pro portál Vzorné Právo

Vzorné právo