Sněmovna schválila kurzarbeit

Vydáno: 2 minuty čtení

Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o zaměstnanosti, obsahující tzv. kurzarbeit. Zaměstnavatelé by platili pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně 80 % jejich výdělku, stát by firmám poskytl 80 % této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy.

Zaměstnanci by mohli být doma až čtyři dny v týdnu, nejvýše rok. Podpora by se vyřizovala stejně jako dosavadní příspěvky z programu Antivirus. Peníze od státu by ale firma mohla dostat ještě před výplatou náhrady mzdy.

Kurzarbeit by mohla spustit vláda při ohrožení zaměstnanosti po projednání v tripartitě. Přikročit by k němu mohla po přírodní pohromě nebo kybernetickém útoku, při epidemii i v době ohrožení ekonomiky.

Nynější verzi podpořili odbory i zaměstnavatelé. Novelu o zaměstnanosti bude nyní posuzovat Senát. Původně navrhovaný termín účinnosti 1. 7. 2021 však nemusí odpovídat skutečnému spuštění kurzarbeitu, viz Novinky níže.

Přejete si dostávat týdeník s krátkými zprávami do svého e-mailu či plný přístup k souvisejícím článkům? Pořiďte si předplatné.