Covid zamíchal kartami trhu práce

Vydáno: 2 minuty čtení

Koronavirová opatření výrazně pozměnila strukturu nabídky míst i zájemců o ně. Především utlumení služeb uvolnilo na trh řadu lidí s praxí. V některých oborech, jako je výroba, prodej, zdravotní a sociální služby či IT, však stále přetrvává nedostatek zaměstnanců.

Podle pracovního portálu Profesia je nejvíce nabídek práce v oblasti výroby, zejména strojírenství (dělník, operátor výroby, montážník). Dále je poptávka po prodavačích, pokladních, mezi nejčastěji nabízené pozice patří skladník.

Větší zájem o nové síly zaznamenávají ve zdravotnictví a sociálních službách a také v IT, kde jsou potřební zaměstnanci na rozvoj digitalizace. Naopak uchazeči o práci chtějí získat nejčastěji administrativní práci (32 %), k dalším žádaným oborům patří doprava a logistika (24 %), retail (23 %), cestovní ruch a gastronomie (19 %). Lidé mají v poslední době zájem i o práci, kterou před pandemií převážně obsazovali zahraniční pracovníci (úklid, ostraha a stavebnictví).

Přejete si dostávat týdeník s krátkými zprávami do svého e-mailu či plný přístup k souvisejícím článkům? Pořiďte si předplatné.

Další aktuality