Covid a trh práce

Vydáno: 2 minuty čtení

Proticovidová opatření nejvíce zasáhla nekvalifikované pracovníky, ženy a mladší generaci, tedy lidi obecně na trhu práce nejzranitelnější. Výrazně se snížila pracovní migrace.

Nastal rozvoj nových digitálních dovedností, které umožnily změnit zažité pracovní návyky a které do budoucna přinesou nové nastavení a způsoby výkonu práce. Vyplývá to ze studie personálně poradenské společnosti Randstad.

Pandemie urychlila osvojení nových technologií, automatizaci a digitalizaci až o jednu celou dekádu, zaměstnavatele k tomu v podstatě donutila. V důsledku toho mohou do pracovního procesu vstoupit i pracovníci, kteří z nejrůznějších důvodů nemohou pracovat na plný úvazek.

Zmizela psychologická bariéra, která bránila většímu zastoupení zkrácených či flexibilních úvazků. Dochází k polarizaci trhu práce, vytváří se mnohem více vysoce kvalifikovaných pracovních příležitostí a zároveň stále také příležitosti pro lidi s nízkou či žádnou kvalifikací (montovny). Je tak ohrožena střední vrstva pozic, tj. lidé, kteří nejsou ani příliš kvalifikovaní ani nekvalifikovaní.

Přejete si dostávat týdeník s krátkými zprávami do svého e-mailu či plný přístup k souvisejícím článkům? Pořiďte si předplatné.