Návrhy úpravy práce z domova

Vydáno: 2 minuty čtení

Koronavirová krize ukázala, že home office není pouze zaměstnanecká výhoda, ale nyní i nutnost. Poslanci KDU-ČSL navrhují zpřesňující pravidla pro home office, vláda tento návrh novely zákoníku práce odmítla pro nepřijatelný zásah do smluvní povahy pracovněprávních vztahů, návrh odmítli i zástupci zaměstnavatelů.

Zaměstnavatelé by se podle předlohy mohli se zaměstnanci na výkonu práce z domova dohodnout a např. při živelní události a úředních restrikcích jej i bez písemné smlouvy nařídit. Zaměstnancům by zaměstnavatelé museli podle návrhu hradit náklady na komunikaci a další náklady bezprostředně související s prací z domova (podle vlády tato povinnost platí i nyní). O práci z domova by mohl podle předlohy požádat i zaměstnanec.

Zaměstnavatel by až na výjimky nesměl vyžadovat práci mezi 20. a 6. hodinou a o víkendech a svátcích. Zaměstnavatel by podle novely musel zajistit zaměstnanci potřebné technické vybavení. Zaměstnanec by naopak musel dodržovat pravidla spojená např. s ochranou dat.

Přejete si dostávat týdeník s krátkými zprávami do svého e-mailu či plný přístup k souvisejícím článkům? Pořiďte si předplatné.